Alzheimer Tedavisi Bulundu mu?

En yaygın ileri yaş hastalığı olan Alzheimer rahatsızlığı bulunan kişilerin yakınları, sıklıkla Alzheimer tedavisi bulundu mu sorusunu sormaktadırlar. Son zamanlarda yapılan Alzheimer tedavisi bulundu haberleri, hasta yakınlarını son derece umutlandırmaya başlamıştı. Bu yüzden en fazla merak edilen sorulardan birisi olan Alzheimer tedavisi bulundu mu sorusunun cevabını, sizler için araştırdık.

Alzheimer’ın Tedavisi Var mı?

Peşinen belirtmek gerekirse, Alzheimer tedavisi bulundu gibi net bir bilgi vermek doğru değildir.

Ancak İskoçya’da yapılan bilimsel çalışmalarda bilim insanlarının, hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar verebilecek önemli bulgulara rastladıkları bilinmektedir. Alzheimer hastalarının beyinlerinde biriken amiloid adlı zehirli proteini, etkisiz hale getirecek bir kimyasal bulunduğu bilinmektedir. Bu kimyasalın ilaç haline getirilebilmesi için, 3-5 yıllık bir zaman olduğu açıklanmaktadır. Yani sadece kimyasalın Alzheimer hastalığına neden olan zehirli proteini etkisiz hale getirebileceği, bunun henüz ilaç üretimi aşamasında olmadığı biliniyor. İlaç haline geldikten sonraysa, ne tür faydalar sağlayacağı hakkında henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

Alzheimer'ın Tedavisi var mı?
Alzheimer’ın Tedavisi var mı?

Triple Agonist Sınıfındaki İlaçlar Faydalı mı?

Triple agonist şeklinde gruplandırılan bir takım yeni ilaçlarında, Alzheimer etkilerini önemli ölçüde azaltacağı söz konusu. Hayvanlar üzerinde yapılan testler belirli düzeyde başarı sağlamış olsa da, yeni üretilecek ilaçların insanlarda görülen Alzheimer hastalığı üzerinde ne tür etkilerinin olacağı da henüz netlik kazanmadı.

Yapılan açıklamalarda bahsedilen ilaç grubunun sinir hücrelerini korumak yoluyla, beyinde bulunan amiloid adlı zehirli proteinleri ve iltihaplanmaları azaltarak, Alzheimer hastalığına yararlı olabileceği söylenmektedir.

Alzheimer için Umut Var

Yukarıda bahsedilen bulgular için yapılan olumlu açıklamaların yanı sıra farklı birçok araştırmadan elde edilen veriler, Alzheimer tedavisi konusunda umut var bir durumun söz konusu olduğunu göstermektedir. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde, hastalığın tedavisi noktasında önemli gelişmelerin net bir şekilde sağlayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Alzheimer tedavisi bulundu başlıklı haberleri kesin olarak kabul ederek burada ismi geçen ilaçları ya da benzerlerini kullanmaya çalışmak, önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle kesin ve kesinlikle doktorun tavsiye ettiği ilaç ve yöntemler dışında, başka bir yol denenmemelidir.