Genç Yaşta Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Bir yaşlılık hastalığı olarak bilinen Alzheimer, genç yaşta Alzheimer belirtileri görülerek de ortaya çıkmaktadır. Halk arasında bunama hastalığı gibi farklı isimlerle de adlandırılan hastalığın, daha genç yaşlarda görüldüğü durumlarda bilinmektedir. Bu yazımızda genç yaşta Alzheimer belirtileri nelerdir sorusunun yanı sıra, hastalıkla ilgili farklı bilgilere de değineceğiz.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer yaşlılarda daha fazla görülmekle birlikte, genç yaştaki yetişkinlerde de görülebilen bir bilişsel fonksiyonların yitirilmesi şeklinde görülen demans rahatsızlığının en yaygın halidir.

Alzheimer nedenlerine bakıldığında, bilinen tek bir nedeninin olmadığı görülmektedir. Hastalık genetik bir nedenle görülebileceği gibi, yaşanan bir kafa travması sonucunda da görülebilmektedir. Alzheimer da görülen en belirgin özelliğinse, beynin normal fonksiyonunun ve organizasyonunun bozulmasıdır.

genç yaşta Alzheimer belirtileri
Genç yaşta Alzheimer belirtileri

Genç Yaşta Alzheimer Belirtileri

Genç yaşta Alzheimer belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak, hastalığın erken tanısı ve tedavi sürecinin daha olumlu geçmesi için oldukça önemlidir.

Aşağıda genç yaşta Alzheimer belirtileri yer almaktadır.

Kısa Süreli Hafıza Kayıpları

Genç yaşta nadiren rastlanan bir durum olsa da, yaşlılıkta görülen bir Alzheimer belirtisi olan kısa süreli hafıza kayıpları, hastalığın genç yaştaki belirtileri arasında sayılmaktadır.

Alışmış Olduğu İşleri Yaparken Sıkılmak

Demans bireyler, genelde günlük işlerini tamamlarken ya da daha planlarken dahi zorluk yaşarlar. Rutin işlerinde dahi, öncelik sıralaması yapamadıkları en sık görülen genç yaşta Alzheimer belirtileri arasında yer almaktadır.

Konuşma ve Yazmada Sorunlar

Her ne kadar yaşlı hastalarda olduğu düzeyde olmasa da, artık yavaş yavaş yazma ve konuşmada sorunlar baş gösterir.

Yer ve Zaman Karışıklığı

Genç yaşta Alzheimer hastalarının karşılaştığı sorunlardan birisi de, nadiren de olsa zaman ve yer karışıklığı yaşamalarıdır. Bu belirti en fazla zaman karışıklığı şeklinde ortaya çıksa da, bazı zamanlarda yer karışıklığı yaşayarak bulundukları yeri tam olarak kavrayamazlar.

Ruh Halindeki Değişiklikler

Bireyler yaşadıkları diğer belirtileri de takıntı yaparak, ruh hallerinde değişimler görülmesine neden olurlar. Sakin hallerinin yerini, asabi bir ruh hali alabilmektedir. Bazen de şüphe ve endişe dolu bir kişiliğe bürünmekte, genç yaşta Alzheimer belirtileri arasında görülmektedir.

Sosyal Aktivitelerden Uzak Durmak

Yaşanan tüm değişiklikleri hissetmeye başladıklarında, sosyal aktivitelerden utanacakları bir durumla karşılaşmak korkusuyla geri çekilirler. Arkadaşları ile etkinlik düzenlemek, spor yapmak ve diğer hobilerinden uzak durmaya başlamak, sıklıkla görülen durumlardan birisidir.

Eşyaların Yerini Unutma ve Yanlış Yere Koyma

Hastalığın önemli belirtilerinden birisi de, sık tekrarlanacak şekilde eşyaların yerini unutmaları veya yanlış yere koymalarıdır. Genç Alzheimer hastalarında yaşlılarda olduğu gibi abartılı şekillerde görülmese de, bu belirti de dikkate alınması gereken önemli belirtiler arasında yer almaktadır.

Zayıf ve Yanlış Kararlar

En basit örneği ile iyi havalarda kat kat, soğuk havalarda ise oldukça ince kıyafetler giyinmek, Alzheimer hastalarında görülmeye başlanan bir durumdur.

Yukarıda yazan belirtiler ya da benzer durumları hissetmeye başladığınızda, mutlaka en yakın sağlık merkezine giderek muayene olmanız erken tanı açısından oldukça önemlidir.