Alzheimer Başlangıcı Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı sürekli ilerleyerek evreler halinde belirtilerini göstermeye devam eder. Alzheimer başlangıcı belirtileri ilk evre ya da erken evre dediğimiz dönemde görülmeye başlar. Alzheimer başlangıcı birçok hastada davranış değişikliği, hafıza sorunları ve rutin işleri yapamama olarak ortaya çıkar.

Alzheimer erken belirtileri dikkate alınmalıdır. Aksi halde hastalığın ilerlemesinden sonra yapılacak tedavilerin etkisi de azalacaktır. Birçok hasta ve hasta yakını ilk belirtileri yaşlılığa bağlayarak pek önemsemez. Sizde bu belirtiler yani bunama belirtileri görülüyorsa vakit kaybetmeden uzman bir doktora danışmalısınız.

Bu yazımızda genel olarak Alzheimer belirtiler kaç yaşında başlar, Alzheimer başlangıcı nasıl anlaşılır ve demans belirtileri nelerdir konularına değineceğiz.

Alzheimer Belirtileri Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer Başlangıcı

Alzheimer Başlangıcı

Birçok kişi genç yaşta Alzheimer olup olmayacağını araştırmaktadır. Alzheimer başlangıcı belirtileri için kesin bir zaman aralığı verilemese de genel durumdan bahsedilebilir. Alzheimer başlangıcı genel olarak 60’lı yaşlarda görülür. Özellikle 65 yaş üstü her 100 kişiden 5’inde Alzheimer başlangıcı belirtileri görülmüştür. Bu oran 80’li yaşlarda %20 ye çıkarken daha da ilerleyen yaşlarda %50’lere kadar varmaktadır.

Alzheimer hangi yaşlarda görülür sorusuna genel olarak 65’ten sonra cevabı verilebilir. Bu durum genç yaşta Alzheimer olmayacağınız anlamına gelmez. Günümüzde 20’li ve 30’lu yaşlarda Alzheimer görülen vakalara rastlanmıştır. Bu nedenle sağlam bir hafıza için önceden önlem almak gerekir. Alzheimer başlangıcı tedavi edildiğinde hastalığın ilerlemesi ve yeni semptomların ortaya çıkması önlenebilir.

Tedaviye biran önce başlanabilmesi için Alzheimer erken teşhis çok önemlidir. Hastalığa ne kadar geç tanı konursa tedavisi de o kadar zorlaşmaktadır. Alzheimer’ın ilerleyen evrelerinin tedavisi de hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır. Bu nedenle genç yaşta demans belirtileri görülmeye başlandıysa teşhis konulması için hemen doktorunuza başvurmalısınız.

Bilindiği üzere demans birçok unutkanlık hastalığının ortak adıdır. Demans aslında bir durumu belirtir. Demansın hangi hastalıktan kaynaklandığı ise konulacak teşhis ile ortaya çıkar.

İster genç yaşta Alzheimer belirtileri gösterin, isterse yaşlanınca yapmanız gereken ilk şey uzman bir doktorun yardımına başvurmaktır. Ardından yapılacaklar hakkında zaten bilgilendirileceksiniz. (1)

Alzheimer Başlangıcı Belirtileri

Birçok hastalıkta olduğu gibi Alzheimer başlangıcı belirtileri de hayati öneme sahiptir. Tedavinin hızlı başlaması ve semptomların ortadan kaldırılması için erkenden teşhis konulup tedaviye başlanılmalıdır. Alzheimer başlangıcı belirtileri nelermiş bir göz atalım.

1-) Hafıza Kaybı

Hafıza sorunları Alzheimer başlangıcı belirtileri arasında en başta gelmektedir. Hastalar eşyalarını kaybetmeye ve koydukları yeri unutmaya başlar. Tarihler ve mekanlar karıştırılabilir. Yakınlarının ismini karıştırabilir ve unutabilirler. Bu durumlar zamanla hiç tanımamaya kadar ilerleyecektir.

Alzheimer hastaları kelime ve dil sorunları yaşayabilirler. Konuşurken kelimeleri hatırlayamazlar ve duraksayabilirler. Bazen bir konuda konuşurken alakasız kelimeler kullanabilirler. Örneğin anahtarlarını kaybeden bir hasta gözlüğünü aradığını söyleyebilir. Siz ısrarla gözlüğünün gözünde olduğunu söyleseniz de o aslında anahtarlarını aradığından kendisiyle dalga geçtiğinizi bile düşünebilir. Bu nedenle Alzheimer başlangıcı dil sorunlarıyla rahatlıkla anlaşılabilir.

2-) Günlük İşleri Yaparken Zorlanma

Hastalar günlük rutin olarak yaptıkları işleri yaparken zorlanmaya başlar. Yani zihinsel sorunların yanında fiziksel aktivitede de zorlanmalar görülür. Bunama belirtileri hastaları günlük işlerinden alıkoyabilir. Örneğin yemek hazırlarken zorlanabilir. Bir işi yaparken ne yapacağını unutabilir. Bir odaya girdiğinde neden girdiğini ya da ne yapacağını karıştırabilir.

3-) Mekan ve Eşya Algısında Yaşanan Sorunlar

Alzheimer başlangıç belirtileri hastanın kaybolması ve bildiği yolları karıştırmasıyla ortaya çıkabilir. Hasta nerede olduğunu unutabilir ya da bulunduğu yerden eve döneceği yolu bulamayabilir.

Alzheimer başlangıcı döneminde hastaların eşyalarını kaybedebildiğinden bahsetmiştik. Belli dönemlerde eşyaları kaybetmek ve konulan yeri unutmak normaldir fakat kaybedilen gözlük buzdolabından çıkıyorsa sorun büyümüş demektir. Artık Alzheimer risk testi yaptırıp, teşhis konulması yönünde adımlar atılmalıdır.

4-) Karar Vermede ve Küçük Hesaplamalar Yapmada Zorlanma

Alzheimer hastaları karar vermede ve sorumluluk almada sorunlar yaşayabilirler. Örneğin ne giyeceklerine bile karar veremeyebilirler. Sıcak bir yaz günü kalın kazaklarla dışarı çıkabilirler.

Her insanın hafızadan yapabildiği küçük hesaplamalar vardır. Artık bu hesaplamaları yapamıyorsanız Alzheimer başlangıcı belirtileri görülmeye başlamıştır. (2)

Alzheimer hastalığında görülen ilk belirtilerden bahsettik. Alzheimer başlangıcı belirtileri hakkında sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

    1. Gny 28/02/2019
      • admin 28/02/2019

    Yorum yap