Alzheimer Başlangıcı ve Belirtileri

Alzheimer son dönemde artış gösteren ve birçok insanı endişelendirmeye başlayan bir hastalıktır. Alzheimer başlangıcı tespit edilebilirse, ancak o zaman etkili bir tedavi uygulanabilir. İlerleyen dönemlerde hastalığın tedavi edilmesi mümkün olmamakla birlikte, yapılacak tedaviler sadece hastalığın daha fazla ilerlemesini engeller.

Alzheimer Hastalığı Nedir, Alzheimer Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer Başlangıcı ve Belirtiler

Alzheimer Başlangıcında Görülen Belirtiler

İnsan yaşamında beyin tartışılamayacak derecede önemlidir. Aslında bizi insan yapan da beynimiz sayesinde kazandığımız fonksiyonlardır. Beyin yalnızca düşünme, algılama ve hatırlama gibi zihinsel işlevleri yerine getirmez. Bunların yanında vücudumuzun uyumlu bir şekilde hareket etmesini sağlayarak, tüm fiziksel hareketlerimizi kontrol eder.

Alzheimer hastalığına yakalanan bir kişide beyin fonksiyonları yavaşlamaya ve azalmaya başlar. İlerleyen evrelerde hasta zihinsel ve fiziksel becerilerini kullanamaz hale gelir. Alzheimer başlangıcı yaşın ilerlemesiyle görülmeye başlar. Özellikle 60’lı yaşlarda görülen bu hastalık, yaş ilerledikçe daha fazla kişiyi etkilemektedir.

Yaşa bağlı olarak bazı hücrelerde ölümlerin gerçekleşmesi gayet normaldir. Fakat bu hücre ölümleri beyinde yoğunlaşıyorsa Alzheimer ve benzeri demans durumlarına neden olur. Alzheimer hastalığında ölen beyin hücrelerinin yenilenmesi mümkün olmadığından, halen tam bir tedavi geliştirilememiştir. Yapılan tedaviler hücre ölümlerini yavaşlatarak, hastalığın ilerlemesini engeller.

Alzheimer Başlangıcı ve Görülen Belirtiler

Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde birçok semptom görülebilir. Alzheimer belirtileri konusunda birçok araştırma yapılarak genel bir kanıya varılmıştır. Bizde Uluslararası Alzheimer Derneği tarafından yapılan araştırmaya göz atarak, en sık görülen belirtileri inceleyelim.

En Sık Görülen 10 Alzheimer Belirtisi;

 1. Motivasyon kaybı,
 2. Muhakeme yetisini yitirme,
 3. Kişilik özelliklerinde görülen değişimler,
 4. Bulunduğu mekanı ve tarihi karıştırma,
 5. Hafıza sorunları,
 6. Basit hesaplamaları yapamama,
 7. Rutin olarak yapılan işlerde zorlanma,
 8. Konuşurken ya da yazarken kelimeleri hatırlayamama,
 9. Sık sık eşya kaybetmek ve bulamamak,
 10. Gördüklerini yorumlamada ve anlatmada zorluk çekme.

Alzheimer ortaya çıktıktan sonra en sık görülen belirtiler bunlardır. Peki, Alzheimer hastalığı neden olur ya da diğer bir deyişle Alzheimer’a yakalanmamak için nelerden uzak durmalı?

Genel Olarak Kabul Edilen Alzheimer Nedenleri

Alzheimer nedenlerini verirken genel olarak dememizin nedeni bu konuda henüz fikir birliği olmamasıdır. Fakat birçok uzman ve araştırmacı aşağıdaki nedenleri kabul etmektedir.

 1. Yaşlılık (Ne yazık ki engellenmesi imkansız),
 2. Sağlıksız beslenme,
 3. Yeterli egzersiz yapmamak,
 4. Sigara içmek,
 5. Uyuşturucu madde kullanmak,
 6. Obezite ya da diyabet hastası olmak,
 7. Kalitesiz uyku,
 8. Kalp damar hastalıkları,
 9. Kaza ya da hastalık sonucu yaşanan beyin rahatsızlıkları,
 10. Yeme bozuklukları.

Alzheimer başlangıcı ve belirtileri konusunda hazırladığımız yazının sonuna geldik. Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…