Alzheimer Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Alzheimer bitkisel tedavi yöntemleri son zamanlarda oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Bilindiği üzere Alzheimer hastalığı, birçok zihinsel aktivitenin kaybedilmesine neden olan demans durumlarından biridir. Bu hastalıkla mücadele de birçok ilaç kullanılsa da kesin bir tedavi bulunamamaktadır. Fakat sağlıklı beslenme üzerine kurulacak bitkisel tedavi yöntemlerinin çok olumlu gelişmeler gösterdiği kanıtlanmıştır.

Alzheimer beyindeki hücrelerin ölümüne neden olan bir hastalıktır. Bu hücrelerin canlandırılması henüz mümkün olmadığından hastalıktan kurtulmak %100 mümkün değildir. Fakat Alzheimer bitkisel tedavi yöntemleri ve sağlıklı yaşam kuralları tam olarak uygulanırsa hastanın %95 oranında iyileşme ihtimali bulunmaktadır. Tedaviye hastalığın başlangıcında başlanması daha faydalıdır. İlerleyen evrelerde tedaviler de zorlaşmaktadır.

Alzheimer Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Alzheimer hastalarına birçok bitkisel tedavi yöntemi önerilmekte ve beslenme listeleri hazırlanmaktadır. Biz başlıca besinlerden ve faydalarından bahsederek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

  1. Tarçın:

Tarçının Alzheimer hastalarına iyi geldiği bilinmekte olup, normal düzeyde tüketilmesi önerilmektedir. Çok fazla tarçın tüketiminin zararları olacağı unutulmamalıdır. Tarçın diğer yiyeceklere, çaya ve suya katılarak tüketilebilir.

  1. Zerdeçal

Zerdeçal Alzheimer hastalığının ilerlemesini önleyen besinlerden biridir. Süte katılarak tüketilebilir. İsterseniz bal ile tatlandırarak da verebilirsiniz.

  1. Badem

Alzheimer hastalarının badem tüketmesi birçok uzman tarafından önerilmektedir. Bademde bulunan E vitaminin hastalığı önlediği ve belirtilerini azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Günlük 4-6 adet badem tüketilmesi yeterlidir.

  1. Havuç

Alzheimerla mücadelede kullanılan besinlerden bir diğeri de havuçtur. Havuç kürleri yapılarak tüketilebilir ya da havuç suyu içilebilir. Fakat hastada şeker hastalığı varsa havuç tüketmesi önerilmez.

  1. Brokoli

Alzheimer bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılan brokoli, unutkanlığın önlenmesinde etkilidir. Hafızayı güçlendirerek hastalığın etkilerini en aza indirir.

  1. Zencefil – Bal Karışımı

Zencefil ve bal karıştırılarak elde edilecek kür düzenli olarak hastanın yemeklerine katılırsa Alzheimer tedavisinde faydalı olur. Zencefil ve bal karışımı Alzheimer bitkisel tedavi yöntemleri arasında en etkili olanlardandır. Hastayı sakinleştirir ve unutkanlığı azaltır. (1)

Alzheimer Hastalarının Tüketmesi Gereken Besinler

Yukarıda saydıklarımız haricinde birçok besin daha Alzheimer bitkisel tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Hastaların fındık, bezelye, kuşburnu, dereotu, meyan kökü ve yeşil çayları tüketmesi önerilir. Fakat hastanın başka hastalıkları da varsa bu yiyeceklerin tüketilmesi için uzman bir doktorun görüşü alınmalıdır. (2)

Alzheimer Tedavisinde Spor ve Egzersiz

Alzheimer hastalığının tedavisinde bitkisel yöntemlerin yanında spor ve egzersiz de yapılmalıdır. Yapılacak yürüyüşler bile faydalı olarak, hastalığın ilerlemesini engelleyebilir.