Alzheimer Evreleri Nelerdir?

Alzheimer evreleri hastalığın farklı 3 aşamasını belirtmektedir. Alzheimer hastalığı evreleri erken, orta ve ileri evre olarak adlandırılmaktadır.

Alzheimer hastalığı kişilerde zihinsel ve fiziksel yeteneklerin kaybolmasına neden olarak, hastalarda karakter değişimine sebep olmaktadır. Önce unutkanlıklarla başlayan belirtiler, Alzheimer hastalığının son evresi boyunca artarak ilerlemektedir. Beyin hücrelerinin ölmesi ve işlevini kaybetmesiyle ortaya çıkan Alzheimer’ın en büyük belirtisi unutkanlıktır. Görülen bu unutkanlığa halk arasında bunama adı da verilmektedir.

Alzheimer evreleri hakkında bilgi vereceğimiz bu yazımızda Alzheimer evreleri nelerdir, Alzheimer evreleri nasıl anlaşılır ve Alzheimer hastalığının son evresi ne kadar sürer sorunlarına yanıt arayacağız.

Alzheimer Evreleri Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer Evreleri

Alzheimer Evreleri Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer hastalığı temelde 3 evreden oluşmaktadır. Alzheimer aşamaları olarak da belirtebileceğimiz evreleri incelemeden önce, hastalığın tanı ve teşhisi hakkında bilgi edinmemiz gerekir. Alzheimer bir anda ortaya çıkan bir hastalık değildir. Bu nedenle belirtilerin ve semptomların önceden görülmeye başlanması gerekir. Aniden ortaya çıkan unutkanlık ve demans durumlarında farklı rahatsızlıklardan da şüphelenmek gerekir.

Alzheimer tanısı konulması için öncelikle uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Alzheimer evreleri ancak bu şekilde tespit edilebilir ve genel durum hakkında bilgi sahibi olunabilir. Doktorlar muayene sürecinde öncelikle hastanın hayat öyküsüne başvurur ve hastanın başından geçenleri dinler. Hastanın yaşamını bir yakını da aktarabilir. Hasta hakkında bilgi sahibi olan doktor, nörolojik muayene işlemlerine başlar. Yapılacak beyin görüntüleme ve psikometrik incelemelerden sonra tanı konulur.

Alzheimer Belirtileri ve Evreleri

Alzheimer evreleri hastanın durumunu büyük ölçüde etkileyen aşamalardır. Özellikle ilk evrede belirtiler daha hafif görülür. Tanı ve muayene sonrası hastalığın ilerlemesinin durdurulması ve belirtilerin azaltılması mümkündür. Alzheimer hastalığının son evresi ise birçok yönden zorlu bir süreçtir. Genellikle hastanın kişisel bakımını gerçekleştiremediği bu süreçte hasta yakınlarına büyük iş düşmektedir. (1)

Alzheimer Erken Evre

Alzheimer hastalığının erken evresinde ilk belirtiler görülmeye başlar. Yakın dönem hafızasında kayıplar yaşanır. Örneğin hasta dün konuştuğu birini hatırlayamaz. Eşyalarını yanlış yerlere koyabilir ve bulmada güçlük çekebilir. Bu dönemde hasta agresif ve huzursuz olabilir. Bu durum Alzheimer son evresi boyunca da devam edecektir. Hastanın birçok bilişsel yeteneğinde gerileme görülür. Konuşurken ve yazarken kelimeleri hatırlayamayabilir ve küçük hesaplamaları hafızadan yapamaz. Ayrıca tarihsel ve mekânsal algısını da kaybedebilir.

Alzheimer Orta Evre

Alzheimer’ın ikinci evresi olan orta evrede hafıza kayıplarında artış görülür. Tarihsel ve mekânsal algıdaki bozuklar iyice belirginleşir. Agresif davranışların artmasıyla birlikte halüsinasyonlar da görülmeye başlar. Bu dönemde birçok hastanın amaçsız gezindiği ve uyku sorunları yaşadığı gözlemlenmiştir. Hastalar bu dönemde kişisel ihtiyaçlarını ve bakımlarını karşılayamaz hale gelerek, yakınlarının yardımına ihtiyaç duyabilir. Ayrıca idrar kaçırma ve tutamama gibi sorunlarda da artış gözlenir.

Alzheimer İleri Evre

Alzheimer hastalarının son evresi de diyebileceğimiz ileri evrede semptomlarda artış gözlenir. Alzheimer son evre belirtileri artarken, hafıza kayıpları en üst seviyeye çıkmıştır. Bu dönemde hasta, yakınlarının ismini hatırlayamaz ve bilinç bulanıklıklarıyla karşılaşır. Fiziksel hareketleri kısıtlanmaya başlanan hastanın bu dönemde yatağa bağımlı hale gelmesi çok yüksek bir ihtimaldir. Çevresiyle iletişimini kaybeden hasta kısa cümleler ve tekrarlar kurarak kendini anlatmaya çalışır.

Alzheimer hastalarının son evresi idrar kontrolünün tamamen ortadan kalkması ve gaita inkontinansının başlaması ile anlaşılabilir. Hasta bu evrede, günlük yaşamının tamamında yakınlarına bağımlı hale gelir. Alzheimer hastalığının son evresi genel olarak 3-4 yıl sürmektedir. (2)

Alzheimer Evreleri Hastayı Nasıl Etkiler?

Alzheimer evreleri sürekli bir artışın görüldüğü düzen içerisinde ilerlemektedir. Birçok hasta ilk ve orta evrede unutkanlığının farkında olabilir ve hastalığını algılayabilir. Fakat Alzheimer son evre belirtileri hastanın durumunu algılamasını engeller. Alzheimer son evresi hastanın bilincini büyük ölçüde yitirdiği ve hastalığının farkında olmadığı bir dönemi kapsar. Alzheimer hastalarının son evresi hastanın tam bağımlı olduğu bir dönemdir.

Alzheimer evreleri hakkında bilgi verdiğimiz bu yazının sonuna geldik. Alzheimer belirtileri ve evreleri hakkında sizleri bilgilendirerek, Alzheimer aşamalarını incelemeye çalıştık.

Alzheimer hastalığı evreleri hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.