Alzheimer Göz Testi Nasıl Yapılır?

Alzheimer göz testi uygulama yoluyla erken teşhis ortaya konabilir.  Bu testi basit anlamda sizler de uygulayabilirsiniz. Beyinsel olarak bir sıkıntınız olup olmadığını bu şekilde kolayca öğrenebilirsiniz. Ancak bu test sadece bilgi amaçlı olacaktır. Doğru sonuç için mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Alzheimer göz testi sinir sisteminde yer alan hastalıkların teşhisini göz retinasını inceleyerek ortaya çıkarır. Bu hastalıklara karşı genetik yatkınlığı olanlar, senede bir kez göz muayenesi ve sinir sistemi sıhhatini güvence altına alabilir. Araştırmalar, beynin birçok işleviyle yakın olan retinanın da Alzheimer ve Parkinson gibi sinir sistemi hastalıklarında öncelikle ipucu verdiğini ortaya koyuyor. Görme siniri ve retina, beyin dokusunun devamı olarak bilinir. Pek çok beyin rahatsızlığının tanı ve tedavisinde gözün dikkate alındığını söyleyen uzmanlar bu tip hastalıkların beyinde hasara neden olduğunu, göz içinde bulunan bazı katmanlarda bu durumun kendini belli ettiğini söylüyor.

Alzheimer göz testi
Alzheimer göz testi

Sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu kesinlikle bir rehabilitasyonu şuan için mümkün olmayan Parkinson ve Alzheimer hastalarının erken teşhis edilmesini sağlayabilir. Bu yüzden Alzheimer göz testi erken teşhis aşamasında önemli bir yere sahiptir. Uzmanlar sinir sitemi hastalıklarında göz muayenesi arasında ilişki kurarlar Gözün arkasında bulunan retina bölümünde yer alan 10 katman bulunur. Yapılan çalışmalar ise bu katmanların bazı bölgelerinde oluşan incelmelerin Alzheimer hastalıklarının beyindeki sinir hücrelerinde sebep olduğu hasarlara paralel olduğunu ortaya koyuyor. OCT isimli bir cihaz sayesinde yapılan retina taraması ve FAF isimli retina tetkikleri sayesinde bu sağlık sorunları artık nörolojik belirtiler ortaya çıkmadan önce belirlenebiliyor.

Alzheimer göz testi nöroloji uzmanları tarafından uygulanabilen bir testtir. Test sonucunda doğruya yakın sonuçlar almanız için sakince oturmanız gerekiyor. Rahat olacağını bir ortam size daha doğru sonuçları verecektir. Daha sonra 3 test bölümü verilen 1 dakika içinde doldurulmalıdır. Test aşamasında hiçbir gereç kullanmamak gerekir. Alzheimer göz testi sayesinde Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı erken teşhis ortaya koyabilirsiniz. Söz konusu hastalıklar ilerlemeden önlem alabilirsiniz.