Alzheimer Harici Demans Sebepleri Nelerdir?

İnsanlarda zihinsel aktivitenin hastalık nedeniyle zayıflaması durumuna demans adı verilir. Halk arasında daha çok kullanılan ismiyle bunama da diyebiliriz. Demans sebepleri arasında en çok bilineni Alzheimer hastalığıdır. Fakat Alzheimer hastalığı haricinde de onlarca hastalık demans durumuna neden olabilir. Bizde bu durumlardan birine göz atarak hastada görülen demans sebepleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacağız.

Demans SebepleriAlzheimer Harici Demans Sebepleri

Birçok hastalık sonucunda demansın ortaya çıkabileceğinden bahsettik. Bu hastalıkların 200 civarında olduğu belirtilmektedir. Bu yazımız Alzheimer harici başlıca nedeni konu alacak olup, tüm hastalıkları incelemek çok geniş bir külliyat ortaya çıkaracaktır. Şimdi konumuzun ana temasını oluşturan Vasküler Demansa geçebiliriz.

Vasküler Demans Nedir?

Vasküler demans beyinde bazı bölümlerin ölmesiyle ortaya çıkar. Beynin küçük bölgelerine giden kan akışının kesilmesi başlıca nedendir. Vasküler demans Alzheimer hastalığından sonra görülen başlıca demans sebepleri arasındadır. Bu duruma beyindeki kan damarlarının yırtılması ya da kanın pıhtılaşması neden olabilir. Damarın yırtılması ya da kanın pıhtılaşması yüksek kan basıncı ortaya çıkararak kişinin demansa yakalanmasına neden olabilir.

Vasküler Demans Semptomları Nelerdir?

İlk semptomlar birçok hastada değişkenlik göstermektedir. Ani ataklar alabileceği gibi hastalık sinsi bir şekilde de ilerleyebilir. Fakat genellikle ilk belirtiler kısa süreli hafıza kayıplarıdır. İlerleyen dönemde bazı hastalar fiziksel yeteneklerini kullanamamaya başlar. Hastalık boyunca zihinsel fonksiyonlar yavaş yavaş azalır. Dönemsel düzelmeler olsa da bunlar geçicidir ve hastalığın düzeldiğini gösteren belirtiler değildir. Bir süre sonra zihinsel fonksiyonlar stabilize hale gelir.

Hastalığın ilk dönemlerinde yetersizlikler ve korunma çabaları daha çok fark edilir. Semptomlar Alzheimer hastalığına göre daha belirgin ilerler.

Vasküler Demansın Teşhisi ve Tedavisi

Hastalara teşhis koyulması için uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Öncelikle hastanın geçmişi ve şimdiki durumu öğrenilerek başlanılmalıdır. Ardından hastanın zihinsel fonksiyonları kontrol edilmeli ve bunun fiziksel durumuna yansıması gözlemlenmelidir.

Ne yazık ki Vasküler demansın tedavisi şimdilik yok. Ancak bu hastalıktan korunmak için bazı önlemler alınabilir. Öncelikle herkes sağlıklı yaşam üzerinde durmak zorundadır. Yaşın ilerlemesiyle diyet ve egzersizlere özellikle önem verilmelidir. Kan basıncında yaşanan artışlar uzman bir doktorun tavsiye edeceği ilaçlar sayesinde azaltılabilir. Kan basıncının kontrol altında tutulması da Vasküler demans oluşumunu engeller.

Alzheimer haricinde görülen demans sebepleri hakkında bilgi verdik. Özellikle de Vasküler demanstan bahsederek faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Sağlıklı günler buluşmak dileğiyle…