Alzheimer Hasta Yakınları İçin Öneriler

Alzheimer hastalığı, hastanın zihinsel yeteneklerini kaybetmesine neden olurken hasta yakınları da bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Hastalar zamanla iletişim kuramamaya ve kişisel kararlarını verememeye başlar. Bu nedenle hasta bir bakıcıya muhtaç hale gelir. Bu durumda da hasta yakınlarına büyük sorumluluk düşmektedir. Bizde Alzheimer hasta yakınları için önerilerden oluşan bir yazı hazırlayarak bir nebze de olsa yardımcı olmaya çalıştık.

Alzheimer Hasta Yakınları İçin ÖnerilerAlzheimer Hastalığı Öneriler

Her zaman belirttiğimiz gibi hasta yakınları için en önemli tavsiyemiz sabırlı olmalarıdır. Alzheimer hastalığının kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Günümüzdeki tıp teknolojisi yalnızca hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakta ve belirtilerini azaltabilmektedir. Hastanın Alzheimer’ın etkilerinden korunabilmesi için tıbbi yardım alması gerekir. Bu nedenle uzman bir doktorla iletişime geçilmelidir.

Hastalık maddi ve manevi açıdan zorlu bir süreci de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle planlama yapılmalı ve bütçe de duruma uygun hale getirilmelidir. Ayrıca manevi olarak güçlü durmalısınız. Hasta sizin desteğiniz sayesinde hayata tutunabilmektedir. Bu desteğin devamı için sizin de fiziksel ve psikolojik hastalıklardan korunmanız gerekir.

Hastanın güvenliği için evde değişiklik yapılması gerekebilir. Genel olarak banyo ve tuvaletin hastaya uygun hale getirilmesi önemlidir. Ayrıca hastanın mutfaktan uzak tutulması da gerekebilir. İlaçlarınız kilitli dolaplarda saklanmalı ve ev kapısı her zaman kilitli olmalıdır.

Alzheimer hasta yakınları hastanın yanlış söylediklerini düzeltmeye çalışarak hata yapmaktadır. Hastanın söylediklerini düzeltmeniz hiçbir işe yaramayacaktır. Hatta hastanın daha da huysuzlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle onun dünyasına girin ve söylediklerine aldırmayın. Yalnızca mutlu ve huzurlu olması için elinizden geleni yapın.

Alzheimer Hastalarında Fiziksel ve Zihinsel Değişiklikler

Alzheimer hasta yakınları hastalarda görülebilecek fiziksel ve zihinsel değişimlere hazır olmalıdır. Hastanın uyku düzeni bozulabilir ve bazı geceler sizin uykunuzu da engelleyebilir. Burada yapabileceğiniz tek şey sabırlı olmaktır. Unutmayın hastanız hiçbir şeyi iradesiyle yapmıyor, bu nedenle onu suçlamak işe yaramaz.

Bu dönemde hastanın anılarını tazeleyebilecek aktivitelerde bulunabilirsiniz. Hasta yeni bilgiler öğrenemediğinden ve hatırlayamadığından, eski anıları konuşmak daha faydalıdır.

Hastalar çoğu kez yakınlarını da tanımazlar. Bunu asla sorun etmemelisiniz. Sonuçta hasta sizi tanıyamasa da siz onu tanıyorsunuz. Hasta duygularını size belli edebilir. Buna göre o anki ruhsal durumunu anlayabilirsiniz.

Hastaların yaralanmasını engelleyecek önlemler alın. Örneğin odasında çok fazla eşya bulundurmayın. Köşeleri sivri mobilyaları kaldırın ve halılarınızın çok kalın olmamasına dikkat edin. Hastalarda yaralanma olması halinde, yaş dolayısıyla iyileşmeler de uzun zaman alabilmektedir.

Alzheimer hastalığı konusunda hasta yakınları için önerilerde bulunmaya çalıştık. Umarız faydalı bilgiler verebilmişizdir. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…