Alzheimer Hastaları için Sakinleştirici ilaçlar

Beynin bilişsel fonksiyonlarını kaybetmesi ile ortaya çıkan Alzheimer hastalığının en önemli belirtisi, kişinin yakın geçmişi unutmasıdır. Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar hastalığın en önemli sorunu olan saldırganlığı önlemeye yardımcı olurken, bilim insanlarının hastalık üzerindeki yeni araştırmaları da, hastalık için önemli bir umut ışığı olmaya devam etmektedir.

Demansın en sık görülen formu olan Alzheimer, hastanın günlük sosyal hayatını etkilediği gibi, hasta yakınlarının sosyal hayatına da olumsuz etkisi bulunan hastalıkların başında gelmektedir. Kullanılan bir takım Alzheimer ilaçları ile tedavi edilmeye çalışılan hastalığın, sadece tek bir nedeni değil, farklı birçok nedeni olabilmektedir. Yazımızın devamında Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar hakkında bilgiler verirken, hastalığın genel yapısına da değineceğiz. (1)

Alzheimer Hastaları için Sakinleştirici ilaçlar Nelerdir?

Alzheimer Hastaları İçin Sakinleştirici İlaçlar Nelerdir

Alzheimer Hastaları İçin Sakinleştirici İlaçlar

Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta, saldırgan, öfkeli ve sinirli bir ruh haline sahip olup, hastanın sakin kalabilmesi için reçete edilen, Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar, aşağıdaki gibi olup, aşağıda ismi geçen ilaçlar, sadece bilgilendirme amaçlıdır. Reçete edilmeden temin edilmesi durumunda, sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. (2)

Ristart 4.5 Mg Kapsül

Saldırgan ruh haline sahip hastalar için doktor tarafından reçete edilen Alzheimer ilaçları arasında yer alan Ristart 4.5 Mg kapsülün, genellikle düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. Doktorunuzun önerisi ile kullanacağınız ilaç, hastanın dahi sakin kalmasını sağlamakta ve saldırganlık halinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. İlaç aynı zamanda, Parkinson ve hafıza bozukluğu tedavisinde de kullanılabilmektedir.

İlacın kullanımından doğabilecek bir takım yan etkiler ise, şunlardır:

 • İshal
 • Aşırı yorgunluk
 • Uyuklama
 • İshal
 • Kilo kayıpları

Yukarıdaki yan etkiler hastanın normal yaşamını ekstra etkileyebileceği için, herhangi biri görülmesi halinde, yeniden doktora başvurmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda ilacın doz miktarı, mutlaka doktor tarafından ayarlanmalıdır. İlacın aynı saatlerde ve bol su tüketerek alınması da, ayrıca önem taşımaktadır.

Dement 10 Mg Tablet

Etkin maddesi olan donepezil hidroklorür olan Dement 10 Mg tablet, hastalığın ilerleyen evrelerinde reçete ile verilen, şiddet ve saldırganlık eğilimi göstermeye başlamış hastalar için doktor tarafından yazılmaktadır.  Sakinleştirici etkiye sahip unutkanlık ilaçları arasında yer alan Dement, hastada görülecek uyku problemlerini gidermek içinde kullanılmaktadır. Şayet doktorunuz farklı bir kullanım şekli önermemişse, ilk 2 haftada bol su ile yarım tablet şeklinde kullanılır.

Doktor hastayı kontrol altında tutarak herhangi bir yan etki görmemişse, doz miktarını artırması muhtemeldir.  Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar arasında yer alan

Dement’in en sık görülen yan etkileri şunlardır:

 • Sindirim sistemi sorunları
 • Kramp
 • Mide kasılmaları
 • Mide ülseri

Reminyl 24 Mg Kapsül

Hastanın günlük yaşantısında normal bir ruh haline sahip olması konusunda etkili olan Reminyl, Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar arasında yine reçete ile verilen Alzheimer ilaçları arasında yer almaktadır. Etken maddesi galantamin hidrobromür olan ilaç, beyin fonksiyonlarının değişime uğraması ile görülen belirtileri en aza indirmektedir.

İlacın kullanılması halinde, hastada görülmesi olası yan etkiler ise şunlardır:

 • Kas spazmları
 • Hızlı bir şekilde kilo kayıpları
 • Yüksek tansiyon
 • Denge kayıpları
 • Ciltte kuruluk meydana gelmesi
 • Aşırı uyku durumu

Yan etkilerden birisi görülmesi durumunda doktora bilgi verilmeli, doktorun önerdiği dozun miktarı değiştirilmemelidir.

Aricept 10 Mg Tablet

Unutkanlık ilaçları arasında doktor reçetesi ile alınan ilaçlardan birisi olan Aricept 10 Mg Tablet, Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar arasında yer almakla birlikte, unutkanlık problemlerinin artmasıyla da verilmektedir.  Yine bol su ile tüketilmesi gereken ilaç, doktorun tavsiye ettiği dozun üzerinde kullanılmamalıdır.

Donefix 10 Mg Tablet

Etken maddesi nedeniyle bunama ilaçları arasında tavsiye edilen Donefix 10 Mg, hücre ölümlerinin önlenmesi ve sinir sisteminde yer alan enzimlerin güçlenmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda hastanın günlük yaşantısında duygusal durumunda önemli değişiklikler görülmesini engellemek içinde, en fazla kullanılan Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar arasında yer almaktadır.

İlacın kullanılması sonucunda görülebilecek bir takım yan etkiler, şunlardır:

 • Önemli derecede cilt kuruluğu
 • Uyumaya karşı aşırı istek hali
 • Şiddetli baş ağrıları
 • İshal

Exelon Patch Flaster

Hastalığın en ileri seviyelerinde reçete edilen bunama ilaçları arasında yer alan Exelon Patch Flaster, etkin maddesi olan rivastigmin sayesinde hastanın sakinleşmesine yardımcı olmaktadır. Doz ayarlaması, mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz Alzheimer hastaları için sakinleştirici ilaçlar, mutlaka doktor reçetesi ile alınmalı ve kullanılmalıdır. İlaçların kullanım miktarı ve şekli doktor ya da eczanelerden tam olarak öğrenilmeli, verilen tariflere riayet edilmelidir. Sağlıcakla kalın. (3)