Alzheimer Hastaları Ne Yemeli?

Alzheimer beslenme ve egzersiz programlarına uyularak etkileri hafifletilebilecek bir hastalıktır. Alzheimer hastaları beslenmelerine dikkat ettiklerinde agresif hareketlerinden kurtularak daha sakin olabilirler. Bu sayede belli dönemlerde gelen Alzheimer atakları da engellenebilir.

Alzheimer ilaçları tedavi etmekten çok hastalığın ilerlemesini engeller ve semptomların azalmasını sağlar. Bu ilaçların yan etkileri bulunduğundan hastalar ilaç aldıklarında başka sorunlarla karşılaşabilir. Bu durumda birçok hasta yakını Alzheimer bitkisel tedavi yöntemlerine yönelmekte ve Alzheimera iyi gelen yiyecekler hakkında araştırma yapmaktadır. (1)

Bizde bu yazımızda Alzheimer hastalığı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir, Alzheimer önleyen bitki var mıdır ve unutkanlığa iyi gelen besinler nelerdir sorularına cevap arayacağız.

Alzheimer Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Unutkanlığa iyi gelen besinler

Unurtkanlığa iyi Gelen Besinler

Akdeniz beslenme şekli Alzheimer hastaları için en uygun beslenme modelidir. Akdeniz beslenme modelinde unutkanlığa iyi gelen besinler bolca yer almaktadır. Bu sayede Alzheimer önleyen bitki ve besinler de istenilen miktarda tüketilir.

Alzheimer bitkisel tedavisinde kullanılan ve Alzheimera iyi gelen yiyecekler nelermiş göz atalım.

Protein Ağırlıklı Besinler

Et, yumurta ve kuru baklagiller Alzheimera iyi gelen besinler arasındadır. Alzheimer hastaları bu yiyecekleri tüketerek günlük protein ihtiyacını karşılayabilir ve gerekli mineral ile vitaminlerini alabilirler.

Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, nohut, kuru fasulye, yeşil mercimek, badem, ceviz ve fındık bu grubun özellikle tüketilmesi gereken besinleridir.

Süt Ürünleri

Süt, peynir, yoğurt ve sütten üretilen diğer ürünler Alzheimerı önleyen besinler arasındadır. Bu besinler içerdikleri kalsiyum, fosfor, B vitaminleri ve protein sayesinde birçok hastalığın da önüne geçilebilir. Alzheimer hastaları bu besinleri bol bol tüketmelidir.

Yağ Kullanımı

Unutkanlığa iyi gelen besinler tüketilirken, bazı besinlerden de uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. Yaş ilerledikçe hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Alzheimer hastaları ve yaşlılar için en uygun yağlar sızma zeytinyağı, avokado ve kanola yağıdır. Ayrıca hangi yağ kullanılırsa kullanılsın, kızartmalardan uzak durulmalıdır.

Sebze ve Meyve Tüketimi

Alzheimer hastaları C ve E vitaminlerinin bol bulunduğu taze sebze ve meyveleri bolca tüketmelidir. Özellikle C vitamini günlük olarak alınmalıdır. Bu sayede Alzheimer semptomları azaltılırken, diğer hastalıklara karşı bağışıklık da kazanılır.

Alzheimer hastaları ateşli hastalık geçirdiklerinde Alzheimer atakları şiddetlenir ve rutin günlerden daha zorlu bir durumla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle hastaların bağışıklık sistemi sürekli desteklenmelidir.

Günlük C vitamini ihtiyacı için böğürtlen, çilek, biber, kivi kavun, karnabahar ve turunçgiller tüketilebilir. E vitamini ihtiyacı ise ıspanak, zeytin, badem, çekirdek ve avokado gibi besinlerden karşılanabilir.

Tahıl Ürünleri

Tahıl ürünleri vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayan başlıca gıdalardır. Ayrıca tahıllar B vitamini açısından da zengindir. Tahıl ihtiyacı için makarna, erişte, bulgur ve tahıllı ekmek tüketilmesi yeterlidir. Bu besinler Alzheimerla mücadeleyi kolaylaştırır.

Omega-3 Takviyesi

Alzheimer bitkisel tedavi sürecinde olmazsa olmaz besin Omega-3’tür. Hafızayı kuvvetlendiren Omega-3 hastalığın belirtilerini oldukça azaltır. Ayrıca Omega-3 yağ asidini yeterli miktarda alan kişilerin Alzheimer Hastalığına yakalanma riski çok azdır.

Alzheimer hastaları Omega-3 almak için balık, keten tohumu ve ceviz tüketebilirler. (2)

Alzheimer hastaları ne yemeli ve hangi besinler Alzheimer hastalığına iyi gelir konularında yaptığımız araştırmanın sonuna geldik. Umarız faydalı bir içerik olmuştur. Alzheimer hakkındaki sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.