Alzheimer Hastalarına Uygun Etkinlikler

Alzheimer hastasının yaşam kalitesini yükseltmek istiyorsanız, kendisine ve durumuna uygun etkinlikler bulmasına yardımcı olmalısınız. Alzheimer hastalarına uygun birçok etkinlik bulunmaktadır. Fakat tercih edilen etkinliklerin hastanın ruh haline ve becerilerine uygun olmasına özen göstermelisiniz. Hasta gerçekten ilgilisini çeken ve keyif aldığı bir uğraş bulursa sizin de yaşam kaliteniz hastayla birlikte artacaktır.

Alzheimer hastası vakit geçirebileceği aktivitelerde bulunursa kendinden emin bir ruh haline bürünür. Bu da birçok hastada görülen hırçınlığı ve huysuzluğu ortadan kaldırır. Alzheimer hastasına uygun bir etkinlik seçerken sonucunda başarısızlık olmamasına dikkat etmelisiniz. En önemli nokta, hastanın özgüvenini arttıran ve yüreklendiren uğraşlarda bulunmasıdır. Birçok hasta kendisi uğraş bulmaktan uzaktır. Hastalar, çok sıkıldıkları için amaçsız yürüyüşleri ve ev içinde ileri geri gitmeleri bir rutin haline getirebilirler. Bu tarz durumlarda teşvik edilmeye ve yardıma ihtiyaçları vardır.

Alzheimer Hastalarına Uygun Etkinlikler Nelerdir?alzheimer egzersiz aktivite

Hasta olmayan kişilerin bile etkinlikte bulunması özgüvenlerinin artmasına ve başarma duygusuyla dolmalarına neden olur. Bu nedenle etkinlikler Alzheimer hastaları için son derece önemlidir. Etkinlik seçerken dikkat edilmesi gereken husus hastada ilgi uyandırması, eğlendirmesi, kendini daha iyi hissettirmesi ve algısını kuvvetlendirmesi olarak sıralanabilir. Öncelikle eskiyi hatırlatan etkinliklerden başlayarak hastanın ilgisini çekebilirsiniz. Örneğin geçmiş fotoğraflara ya da videolara göz atabilirsiniz.

Hastanın yorulmaması ve ilgisinin kaybolmaması için basit etkinlikleri tercih etmelisiniz. Hastanın seçmek zorunda kalacağı etkinliklerden kaçının. Hastanın gülmesini sağlayacak mizahi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Ayrıca etkinliklerin uzun sürmemesi de önemlidir. Alzheimer hastaları herhangi bir şeye uzun süre odaklanamazlar. Bu nedenle etkinliğin kısa olması yararlı olacaktır.

Yapılan Etkinlikler Hasta Yakınları İçin de Yararlı Olur

Alzheimer hastasının bakımı birçok yönden zorlukları da beraberinde getirmektedir. Yapılacak etkinlikler hem hastanın hem de hasta yakının rahatlamasını sağlayarak, küçük molalar halini alacaktır. Ayrıca birçok olumsuz davranışını sıkıntıdan ve üzüntüden dolayı gerçekleştiren hasta da kendine bir meşguliyet bularak hastalığın olumsuz etkilerini üzerinden atabilecektir.

Etkinlikler hasta ve bakıcı ilişkilerini de olumlu yönde etkiler. Bakıcı ister tanıdık olsun isterse ücretli yapılan etkinlikler sıcak bir ortamın ve yakın ilişkilerin doğmasına vesile olur.

Alzheimer Hastası İçin Etkinlik Önerileri

Öncelikle hastanın geçmişinde yaptığı bir hobisi varsa bunun üzerinde durulmalıdır. Örneğin hasta dikiş ve nakış işleriyle uğraşıyorsa, onu bu konuda teşvik etmelisiniz. Bu uğraş hastanın büyük ölçüde rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca hastadan geçmişinde yaptığı gibi dört dörtlük işler beklemeyin. Yaptıklarının eskisi kadar iyi olmadığını düşünen hasta daha da mutsuz olacaktır. Hastanın mutlu olmadığı hiçbir etkinlik faydalı değildir.

Hastayla Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek hastanın hem sizinle hem de kendi başına yapabileceği bir aktivitedir. Bu nedenle Alzheimer hastalarına uygun etkinlikler arasında nitelendirilebilir. Ayrıca eskiden sevdiği şarkıları dinlemesini sağlayabilir ve şarkıya eşlik etmesi için de teşvik edebilirsiniz.

Hastanın Egzersiz Yapmasını Sağlayın

Alzheimer hastasını zorlamayacak egzersizler yaptırabilirsiniz. Özellikle açık havada yapılan bir yürüyüş çok faydalı olacaktır. Ufak ısınma hareketleri de müzik eşliğinde ve beraber yapıldığında eğlenceli olabilir. Bu tarz etkinlikler hastanın moralini yükselterek, hastalığın etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

Bazen bir parkta kısa bir yürüyüş ve kafede içilen sıcak bir çay da egzersiz olabilir. Hastayı aktif tutacak ve ilgisini çekecek küçük etkinlikleri kolayca planlayabilirsiniz. Ayrıca hastanın yaşıtlarıyla yapacağı sohbetlerde faydalıdır.

Alzheimer Hastası Televizyon İzlemeli mi?

Aslında televizyon Alzheimer hastaları için faydalı değildir. İlerleyen evrelerde kafalarının daha fazla karışmasına neden olabilir. Fakat televizyon izlemeyi çok seviyorlarsa ilgisini çeken belirli programlar izletilebilir. Televizyonun sürekli açık kalmasındansa belli başlı programları takip etmesi daha az zararlı olacaktır.

Alzheimer Hastaları Hayvan Dostlar Edinebilir

Hastaların hayvanlarla ilgilenmesi ve iletişim kurması faydalı olacaktır. Kediler ve köpekler hasta için iyi birer dost olabilir. Evde hayvan besleyemiyorsanız zaman zaman ilgilenebileceği ve sevebileceği hayvanların yanına götürebilirsiniz. Hayvanların eve gelmesi sorun çıkarmayacaksa, akrabalarınızdan ya da arkadaşlarınızdan evcil hayvanlarını kısa süreli ödünç isteyebilirsiniz.

Alzheimer hastalarına uygun aktivitelerden bahsettik. Umarız faydalı bilgiler vererek yardımcı olabilmişizdir.