Alzheimer Hastalarına Uygun Ev ve Çevre Düzeni

Alzheimer yaşın ilerlemesiyle görülen kronik hastalıklardan biridir. Hastanın bilişsel ve yaşamsal aktivitelerini bozmasıyla ortaya çıkar.

Alzheimer hastalığı evreler halinde görülmektedir. Hafif, orta ve ağır olarak adlandırılabilecek bu evreler hastalığın ilerleme durumunu göstermektedir. Hafif diye adlandırılan ilk evre, hastalığın belirtilerinin görülmeye başladığı evredir. Bu evrede genel bir zihinsel sorun bulunmamakta olup, yalnızca unutkanlıklar ve fiziksel aktivitelerde zorlanmalar görülür. Bu durumlar yaşa bağlı olarak da gelişebileceğinden hastalığın teşhisi zor olmaktadır.

Orta ve ağır evrede belirgin belirtiler görülür. Özellikle ağır evrede hasta birçok zihinsel ve fiziksel aktivitesini kaybetmiş durumdadır. Birçok hasta ağır evrede kendine bakamaz hale gelir.

Yazımıza Alzheimer hastalığının evreleriyle başlamamızın asıl amacı, onlara uygun bir ev ortamı sunarken hastalığın ilerlemesini de göz önünde bulundurmanızı sağlamaktır. Alzheimer hastasıyla aynı evde yaşıyorsanız ve bakımını üstleniyorsanız, ne kadar büyük bir sorumluluk gerektirdiğini de biliyor olmalısınız. Alzheimer hastasının durumu ne olursa olsun, evde küçük ya da büyük birçok değişiklik yapılmaktadır. Bu yazımızda yapılabilecek değişiklikleri, hastaların ve hasta yakınlarının yaşadığı sorunlara göre hazırladık. Bu kadar fazla değişiklik mi olur diye düşünmeyin. Zaten hastanızın ve evinizin durumunu en iyisini siz biliyorsunuz. Bizim amacımız tehlikelere karşı uyarıcı olmaktır. Daha fazla vakit kaybetmeden Alzheimer hastalarına uygun ev ve çevre ortamı hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Alzheimer Hastası İçin Yapılabilecek Çevresel Düzenlemeler

Alzheimer hastalarına uygun ev ortamı
Alzheimer hastalarına uygun ev ortamı

Her şeyden önce hastanın alışık olduğu düzen bozulmamalıdır. Eski ev ortamına benzer koşullar korunmalıdır. Hastanın anılarını canlandırabilecek objeler tehlikeli olmadıkları sürece aynı yerlerinde muhafaza edilmelidir. Hastanın huzurlu olması için ev ortamı oldukça önemlidir. Hasta huzurlu oldukça Alzheimer semptomları da hafifleyecektir.

Hastanın Odası

Hastanın odası düzenlenirken, kişisel eşyalarının kullanılmasına özen gösterilmelidir. Hastanın kendine ait fotoğrafların duvara asılması hafızasının canlı tutulmasını sağlar. Odada saat olması zaman kavramına bağlı kalmasına yardımcı olur. Oda rengi olarak kesinlikle ferahlatan ve huzur veren renkler seçilmelidir.

Mutfak

Hasta tekerlekli sandalyeye bağımlıysa masanın boyutu buna göre ayarlanmalıdır. Yemek yerken dikkat dağıtabilecek objeler mutfakta bulunmamalıdır (Televizyon, desenli duvar kağıtları vs.). Mutfak dolapları kilitli tutulmalı, bulaşık deterjanı ve benzeri temizlik ürünleri kaldırılmalıdır. Doğalgaz kullanılıyorsa mutfaktaki vana kapalı tutulmalı, gaz kaçağına karşı gaz kesici cihazlar kullanılmalıdır. Elektrikli aletler fişte bırakılmamalıdır.

Koridorlar

Koridorların karışık ve uzun olmaması başlıca tercihtir. Koridorlar iyi aydınlatılmalıdır. Geceleri loş bir aydınlık olması hastanın tuvalet vb. ihtiyaçlarını gidermeye giderken yardımcı olur. Hastanın karıştırmaması için kapılara oda isimleri yazılabilir.

Oturma Odası

Oturma odasındaki sandalye ve kanepeler güvenilir olmalıdır. Kablolar halı altından ya da açık bir şekilde oda içinden geçirilmemelidir. Mobilyalar çok sık ve yürümeye engel olmamalıdır. Uçları sivri mobilyalar varsa bunlara önlem alınmalıdır.

Banyo

Banyoda kaymayı önleyecek tabanlar kullanılmalıdır. Duş bölmesinde oturak bulundurulmalı, kalkmaya yardımcı tutamaklar olmalıdır. Yerlerin ıslak bırakılmamasına özen gösterilmelidir. Banyo kapısının dışa açılır olması gerekli bir güvenlik önlemidir. Sıcak suyun derecesinin çok fazla arttırılamaması için önlem alınmalıdır. Banyoda yeterli seviyede bir havalandırma sistemi olmalıdır.

Alzheimer hastasına uygun bir ev ortamının nasıl olması gerektiğinden bahsettik. Hasta yakınları evlerinin ve hastanın durumuna göre bunlara eklemeler yapabilir. Siz de deneyimlerinizden bahsederek hasta yakınlarına yardımcı olmak isterseniz yorum yapabilirsiniz.