Alzheimer Hastalarında Görülen Davranış Değişiklikleri

Alzheimer hastalarında davranış değişiklikleri görülmesi beklenen bir durumdur. Hastanın yaşadığı zihinsel yoksunluk durumu ister istemez kişilik özelliklerini yitirmesine ve davranışlarında değişimler meydana gelmesine neden olur. Ayrıca hastanın yaşadığı hafıza kaybı ve özgüveninde yaşanan azalmalar çevresine karşı şüpheyle yaklaşmasına neden olur.

Birçok hasta özel eşyalarının çalındığını ya da birilerinin kendisine kötülük yapmak istediğini öne sürebilir. Hasta bazen en yakınındaki kişilere hatta kendisine bakan yakınlarına bile bu tür suçlamalarda bulunabilir. Bu durumda önemli olan hastanın tekrar güvenini kazanmaktır. Bu durumla karşılaşan kişiler suçlamalara karşı savunmaya geçmemeli, yalnızca anlayışlı ve sıcak bir tavırla karşılık vermelidir. Bu tür suçlamalarla karşılaştığınızda “bakarız”, “öyle mi” vb. kelimelerle geçiştirmelisiniz. Hastanın öne sürdüğü durumları kabul etmek ya da reddetmek daha kötü sonuçlar doğurabilir. Ayrıca suçlamayı reddederek kendinizi savunmaya başlamanız, hastanın daha ısrarcı bir şekilde suçlamaları yöneltmesine neden olur.

Alzheimer Hastalarında Saldırganlık DurumuAlzheimer Depresyon Saldırganlık

Alzheimerlı hastaların başlıca davranış değişiklikleri arasında hırçınlaşmaları ve saldırgan bir tavır takınmaları da gösterilebilir. Aslında bu sorunların temelinde kendisini güvende hissetmemesi yatmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda aşırı sesler ve yeni insanlar da hastanın tepki göstermesine neden olabilir. Hastanın hırçın ve saldırgan olduğu dönemlerde ona güven aşılayarak bu durumu atlatabilirsiniz. Her zaman güven veren bir ses tonuyla konuşmaya ve hastaya sıcakkanlı davranmaya özen göstermelisiniz.

Depresyon, Alzheimer Hastalarında Görülen Davranış Değişiklikleri Arasındadır

Alzheimer hastalarında depresyon belirtileri görülmesi normaldir. Hastanın hayatında yaşanan değişiklikler bu durumu tetikler. Yeni durumda hasta bakıma muhtaç hale gelmiştir. Bu nedenle kendini başarısız biri gibi hisseder ve içine kapanmayı tercih eder. Bazı kişiler hastada olumlu etki yaparken bazıları da olumsuz etkiye neden olabilir. Bu durumu gözlemleyerek hastanın olumlu tepki verdiği kişilerle daha fazla zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. Sorunu kendi başınıza çözemediğiniz durumlarda uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz.

Alzheimer Hastalarında Görülen Uygunsuz Israrlar

Alzheimer hastası uygun olmayan zamanlarda bazı isteklerde bulunarak, bunlarda ısrarcı olabilir. Örneğin fırtınalı bir kış havasında dışarı çıkmak isteyebilir. Böyle durumlarda hastayla zıtlaşmak yerine dikkatini başka yöne çekmeyi deneyin. Konuyu değiştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Hastalar bazı durumlarda evin içinde amaçsızca dolaşmaya başlayabilir. Bu durumu engellemek amacıyla enerjisinin dışa vurulması için günlük egzersizler yaptırabilirsiniz. Egzersizler enerjinin dışa vurumunu sağlayarak amaçsız dolaşmanın önüne geçecektir.

Hasta çevresini algılayamayarak evden uzaklaşıyorsa üzerinde ismi, adresi ve sizin telefon numaranızın bulunduğu bir bileklik taşıması faydalı olacaktır.

Alzheimer hastalarında görülen bazı davranış değişiklikleri üzerinde durmaya çalıştığımız bu yazının sonuna geldik. Sağlıklı ve mutlu kalın.