Alzheimer Hastalarında Görülen Uyku Sorunları

İnsan beyni yaşa bağlı olarak yapısal değişikliklere uğramaktadır. Bu değişiklikler kişinin uyku düzenin bozulmasına, uyku sürenin kısalmasına ve uykuya dalma süresinin artmasına neden olabilir. Özellikle Alzheimer gibi unutkanlık durumlarını tetikleyen hastalıklar uyku düzenindeki bozulmaların daha net görülmesine neden olur. Bu yazımızda Alzheimer hastalarında görülen uyku sorunları hakkında bilgi vererek sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Alzheimer Hastalarında Görülen Uyku Sorunları

Alzheimer hastalarında görülen uyku sorunları

Alzheimer hastalarında görülen uyku sorunları

Birçok Alzheimer hastasında uyku düzensizliği görülmesi alışılır hale gelmiştir. Alzheimer uyku sorunlarına neden oldukça uykusuzluk da Alzheimer ataklarının tetiklenmesine neden olur. Aslında uyku düzenin bozulması hasta ve yakınlarını için tam bir kısır döngü haline gelebilir.

Kişilerin kaliteli uyku uyuyamaması sürekli unutkanlık yaşamalarına neden olur. Bunun sonucunda öğrenme ve bellek fonksiyonlarında bozulmalar görülür. Yaşlanmanın tetiklediği bazı değişimler de uyku düzenini bozduğundan, unutkanlık oranını da arttırmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde en sık görülen demans türü Alzheimer hastalığıdır. Özellikle yaş ilerledikçe unutkanlık ile birlikte ortaya çıkar. Hastaların yarısına yakını da uyku problemleri çekmeye başlar. Özellikle uykuya dalmada sorun yaşama ve uykunun çok sık bölünmesi hastanın gün içindeki davranışlarına da yansır. Birçok hasta aniden oturduğu yerde sızabilir ya da gün içinde sürekli uykulu bir halde dolaşabilir. Ayrıyeten Alzheimer tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da uyku sorunlarına neden olabilir.

Yaşlı kişilerde sürekli yaşanan uyku sorununun Alzheimer belirtisi de olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle sürekli sorun yaşayan hastalar unutkanlık gibi belirtilerde gösteriyorsa bir an önce uzman bir doktorun muayenesinden geçmelidir. (1)

Alzheimer Hastalarında Görülen Uyku Sorunları Nasıl Tedavisi Edilir?

Alzheimer hastalarında görülen uyku sorunları tedavisinde öncelikle Alzheimer hastası gözlem altında tutulmalıdır. Hastanın yaşadığı zorluklar ve uyku düzensizliği net bir şekilde belirlenmelidir. Ardından hastanın erkenden veya gündüz saatlerinde uyuması engellenmelidir. Hasta her zaman aynı saate uyumalı ve aynı saatte uyanmalıdır. Bu durumun Alzheimer hastaları ve yakınları açısından ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Hasta muhtemelen kendi istediğini yapmakta inat edecektir. Ancak belli bir düzenin oturtulması için saatlere kesinlikle riayet edilmelidir.

Yatmadan birkaç saat öncesinde sıvı alımının azaltılması gece lavaboya kalkma ihtimalini de azaltır. Bu sayede hastanın uykusu da bölünmemiş olur. Ayrıca idrar kaçırma sorunları yaşıyorsanız, bu yol gece idrar kaçırmasını da engelleyebilir.

Alzheimer hastasının kullandığı ilaçların da uyku sorunu yatabileceğinden bahsetmiştik. Hastanın ilaçları hakkında doktorundan bilgi alınmalı, uyku sorunu yaratan ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Alzheimer hastasının huzuru için uyku düzeni en az ilaçlar kadar önemlidir.

Hastanın kaliteli bir uyku alabilmesi için yatak odası da uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Odada televizyon ya da radyo olmamalıdır. Hastanın odasında hafif ışık verecek gece lambası yakılabilir ancak tam bir aydınlık uyku kalitesini bozar. Hasta uyuduktan sonra ev içinde de gürültü çıkarılmamasına dikkat edilmelidir.

Hastanın yemek düzeni de uykusunu etkileyen faktörlerden biridir. Yatmadan önce yemek yenilmemesi, çay ve kahve içilmemesi daha kaliteli bir uyku için şarttır. Ayrıca hastanın aç uyumaması da gerekir. Bu nedenle açlığı varsa uykudan en az 2 saat önce bir şeyler atıştırması önerilmektedir.

Hasta sürekli aynı oda da tutulmamalıdır. Yatalak olsa dahi gündüzleri gün ışığını iyi bir şekilde alacağı yerlere alınabilir. Odada koyu renkli perdeler kullanılmamalıdır. Eğer böyle bir durum varsa bile gündüzleri perdeler açık olmalıdır. Hastanın vücudu gece ve gündüz ayrımını yapabilmelidir. Bu sayede biyolojik saati de bozulmamış olur. (2)

Uyku İlaçları

Alzheimer hastaları gerek yaşlarının getirdiği hastalıklardan dolayı gerekse de demans durumundan ötürü birçok ilaç kullanmaktadır. Bu nedenle uyku ilacı kullanılması en son çare olmalıdır. Tüm yöntemler denenmesine rağmen sonuç alınamazsa uyku ilacı alınabilir.

Uyku ilacını uzman bir doktor tavsiyesi ile almalısınız. Hasta zaten birçok ilaç kullandığından ilaçlar etkileşime geçebilir. Doktorunuz hastanın diğer ilaçlarına göre en iyi tavsiyeyi yapacaktır.