Alzheimer Hastalarının Hukuki Durumu Nedir?

Alzheimer hastalığına yakalanan bir kişinin hukuki durumunda da değişiklikler olabilir. Bu konuda öncelikle Medeni Kanun’un vesayet ve müşavirlik maddelerine göz atılmalıdır. Bu yazımızda da Alzheimer hastasının haklarını nasıl ve ne şekilde kullanabileceğine, haklarındaki değişimlere göz atacağız.

Alzheimer Hastalarının Hukuki Durumu

Alzheimer Hastasının Hukuki Durumu

Ülkemizde her vatandaşın sahip olduğu medeni haklar bulunmaktadır ve bunlar kanunla belirlenmiştir. Her vatandaş 18 yaşına geldikten sonra evlenme, oy kullanma ve alım-satım gibi işleri kendi tasarrufuyla yapabilir. Ancak bu işlemler için yalnızca 18 yaşına gelmek yeterli değildir. Aynı zamanda temyiz edebilme kabiliyetine de sahip olması gerekir. Yani zihinsel ve ruhsal dengesinin sağlam olması gerekir.

Alzheimer hastalarının hukuki durumu hakkında bilgi verecek olursak, bildiğiniz üzere bu hastalık kişinin ruhsal ve zihinsel faaliyetlerini etkilemektedir. Kişi bu durumda temyiz edebilme kabiliyetinden yoksun hale gelir. Alzheimer hastaları içinde bulundukları durumu sağlıklı bir şekilde değerlendirmezler ve telkinlere dayanıklılık gösteremezler. Ayrıca hasta durumundan bile habersiz olabilir. Bu nedenle birçok finansal işlemde kandırılmaya daha fazla müsaittir. Bu durumda Alzheimer hastasının kendisini ve ailesini ilgilendiren hukuki işlemlerde yetersiz kalacağı değerlendirilmektedir.

Alzheimer Hastası Evlenebilir mi?

Alzheimer hastalarının temyiz edebilme kabiliyetlerini kaybettiklerinden ve finansal istismara açık olduklarından bahsettik. Fakat medeni kanunun kişilere tanıdığı daha birçok hak bulunmaktadır. Bunlardan birisi de kişinin kendi isteğiyle evlenmesidir. Alzheimer hastası olan bir kişi evlenmek istediğinde öncelikle bilirkişi hekim raporu istenmektedir. Raporun olumlu olması durumunda kişi evlenebilir.

Alzheimer Hastası Dava Açabilir mi?

Alzheimer hastaları durumlarının farkında olmadıklarından çeşitli düşüncelere kapılabilirler. Bir kişinin kendilerini gasp ettiğini ya da bir eşyalarını çaldığını iddia edebilirler. Hatta başkasına ait bir eşyanın kendilerine ait olduğunu söyleyebilirler. Bu derece muhakeme kusuru bulunan bir kişinin dava açma ehliyeti de olumsuz etkilenmektedir. Elbette durum somut olaya göre değişiklik gösterse de dava açma ehliyetinin hastanın vasisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Alzheimer Hastasının Cezai Ehliyeti Var mıdır?

Alzheimer hastaları çok sık olmasa da şiddet olaylarına da başvurmaktadır. Elbette bu durum yaşından ve fiziksel durumundan ötürü oldukça az görülmektedir. Alzheimer hastasının bir suç işlediğinde cezai ehliyete sahip olup olmayacağı tamamen bilirkişi hekim raporuna bağlıdır. Çünkü hastalığın derecesine göre kişinin temyiz edebilme kabiliyeti değişkenlik göstermektedir. Alzheimer hastasının güvenliği bakımından yakınlarının gözetiminde olması son derece önemlidir.

Alzheimer hastalarının hukuki durumu hakkında bilgi verdiğimiz bu yazının sonuna geldik. Umarız faydalı olabilmişizdir.