Alzheimer Hastalarının Ölümü Nasıl Olur?

Alzheimer hastalarının ölümü genel olarak komplikasyonlara bağlı olarak belirtileri ortaya çıkarır. Hastanın ölüm belirtileri tam olarak kanıtlanmamıştır. Alzheimer hastalarında görülen bazı belirtiler Alzheimer hastalarının ölümüne sebep olabilir.

Beyin Hücrelerinin Ölümü

Tedavisi mümkün olmayan dejeneratif bir hastalıktır Alzheimer. Beyin hücrelerinin hızlı bir şekilde ölmesine yol açar. Bu durumda da beyin hücrelerini önemli oranda kaybeder ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmemesine yol açar. Demans hastalarında beyin hücrelerinin hızlı ve çoğulcu bir şekilde ölmesine bağlar. Bu durum 8-10 yıla kadar sürer. Ancak Alzheimer hastalarının ölümü birkaç yılı bulacak kadar kısa sürer.

Vücut Reflekslerinin Ölümü

Alzheimer hastalarının ölümü
Alzheimer hastalarının ölümü

Beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak vücudu ayakta tutan yaşamsal fonksiyonları yitirirse Alzheimer hastalarının ölümü ortaya çıkabilir. Mesela hasta nefes alma ve öksürme gibi doğal refleksleri kaybedebilir. Bunların dışında da hastanın hareket etme kabiliyeti zayıflar, konuşma ve tat alma yetileri azalır ya da durur.

Aspirasyon Pnömonisi ve Felç

Alzheimer hastalarının ölümü belirtileri arasında en sık rastlanan belirtilerden biri aspirasyon pnömonisi ve felçtir. Bu durumda ise hastalar yutkunma ve çiğneme yetisini kaybeder ve yemek eme sırasında soluk aldıklarında yiyecekler nefes borularına kaçabilir. Bunun sonucunda da hasta hayatını kaybedebilir ya da tehlikeli bir felç geçirebilir. Nefes borusu kanalıyla vücuda giren yiyecek akciğerlere yerleşir. Nefes alma yetisi zayıf olmayan kişiler bu durumdan kuvvetli öksürük ile yiyeceği dışarı atabilir. Öksürme refleksi ve bilincini kaybeden hasta, öksüremediği için sıkıntı yaşayabilir.

Enfeksiyonlar

Her geçen gün enfeksiyonlara karşı dirayeti ortadan kalkan hastalar, enfeksiyona bağlı olarak daha hızlı hastalığa yakalanabilir. Bu yüzden enfeksiyona yakalanma riski artar ve vücut basit enfeksiyonlara karşı bile savaşamaz. Alzheimer hastalarının ölümüne ilişkin belirtiler arasında enfeksiyon en sık belirtiler arasındadır. Bunun yanında enfeksiyonlara karşı mücadele gücünü yitiren vücutta iştahsızlık ve kilo kaybı yaşanır. Bu durumda hasta hayatını kaybedebilir.

Yatalak olan hastalar için Alzheimer öldürücü olmasa da birçok hasta ihtiyaçlarını tek başına göremez ve ölümcül bazı istenmeyen risklerle karşı karşıya kalabilir.