Alzheimer Hastalarının Yapabileceği Aktiviteler

Alzheimer hastalığı, hastanın davranışlarını kısıtladığı için bazı aktivitelerin yapılmasını engelleyebilir. Alzheimer hastalarının yapabileceği aktiviteler bulmak ve bunlarla uğraşmasını sağlamak hem bakıcılar için hem de hasta için oldukça faydalıdır.

Alzheimer hastası enerjisini bir hobiye yönlendirirse huzursuzluğu azalır ve Alzheimer atakları hafifler. Hasta kendini mutlu hissettikçe hastalığın ilerlemesi de yavaşlar. Bu nedenle hastanın durumuna ve yaşına en uygun aktiviteler seçilerek bunlara yönlendirilmelidir.

Alzheimer Hastaları İçin Aktiviteler

Alzheimer Hastalarının Yapabileceği Aktiviteler

Hastaların yapabileceği aktiviteler ev içinde olabileceği gibi ev dışında da olabilir. Her iki alan için de ayrı aktiviteler bulunarak, hastanın açık alanda zaman geçirmesi de sağlanmalıdır. Alzheimer hastaları kapalı ortamlarda kalmak istemezler. Birçok hasta yakınının en büyük şikayeti hastasının olur olmadık zamanlarda dışarı çıkmak istemesi ve bazen de evden kaçarak dışarı çıkmasıdır.

Hasta dışarıda yeterince zaman geçirirse bu gibi durumlarla karşılaşma olasılığı da azalır. Ayrıca hasta enerjisini aktivitelere yönlendireceğinden gece yaşadığı uyku sorunları azalarak, zamansız isteklerde de azalma görülecektir.

Alzheimer hastalarının yapacağı aktivitelerde başarı ya da başarısızlık ön planda olmamalıdır. Hastalar sürekli yüreklendirilmeli ve cesaretini arttıran işlere yönlendirilmelidir. Hastalar birçok durumda teşvik edilmeye ihtiyaç duyar. Hastanın en başta isteksiz davranması oldukça normaldir. Hasta, başına gelenlerden dolayı özgüvenini yitirmiş bir durumdadır. Özgüvenin geri kazandırılması hasta yakınlarının teşvik ve cesaretlendirmesine bağlıdır.

Hastaların daha önceden yaptıkları aktiviteler ya da hobiler varsa yeniden bunlarla uğraşmaları teşvik edilebilir. Örneğin müzik aleti çalabilen bir hasta bu hobisini daha da geliştirebilir. Ayrıca eskiden yaptığı aktiviteleri yapması anıların hatırlanmasına da yardımcı olur.

Alzheimer Hastalarının Yapabileceği Aktiviteler

Alzheimer hastalarının yapabileceği aktiviteleri kısaca derlemeye çalıştık. Hastaların odaklanma süreleri azaldığından konsantrasyon istemeyen aktivitelerle uğraşmaları daha yararlı olacaktır. Bizde bu çerçevede bir liste hazırladık.

  1. Müzik Dinlemek

Müzik dinlemek herkese huzur verir. Hastalara da sakinleştirici tarzda müzikler dinletilebilir. Hatta müzik sözlerine katılım sağlanması daha da eğlenceli bir aktivite olmasını sağlayabilir.

  1. Dans

Dans insanlarda motor becerilerden biri haline geldiğinden, Alzheimer hastaları bu yeteneklerini kaybetmezler. Birçok hastanın dans ederken eski anılarını hatırladığı gözlemlenmiştir.

  1. Yürümek

Yürüyüş yapmak, hem küçük bir egzersiz hem de aktivite olarak değerlendirilebilir. Hastanın temiz hava alması, yeni yerler görmesi moralini yükseltir.

  1. Oyun Oynamak

Grup halinde oynanan oyunlara Alzheimer hastasının katılımı sağlanabilir. Örneğin tavla, tombala vb. oyunlar oldukça idealdir.

  1. Kitap Okumak

Hastanın kitap okuması ya da hastaya kitap okunması iyi bir aktivitedir. Kitap okumak insanlara başka dünyaların kapısını aralar. Hasta içinde bulunduğu durumdan sıyrılarak kendini hikayenin içinde hissedebilir.

  1. Televizyon İzlemek

Hastayı olumsuz etkilemeyecek program ve diziler izletilebilir.

  1. Resim Yapmak

Böyle bir yeteneği varsa, resim yapması için kesinlikle teşvik etmelisiniz.

  1. Bahçe İşleri

Toprakla uğraşmak insanlara huzur verir ve tüm stresi alır. Alzheimer hastalarının bahçeyle ve çiçeklerle ilgilenmesi huzurlu ve mutlu olmalarını sağlar.

  1. Eski Fotoğraflara Bakmak

Geçmişi anımsatan her detay hastalar için önemlidir. Hastaya eski fotoğraflar ya da videolar izletilerek geçmişle bağlantısının kopması engellenebilir.

  1. Hayvanlarla İlgilenmek

Evin içinde ya da dışında bakılabilecek hayvanlarla ilgilenmek güzel bir aktivitedir. Hastaya sorumluluk getiren bir durum olduğundan birçok doktor tarafından önerilir. Ancak hastanın alerjik durumuna dikkat edilmesi gerekmektedir.