Alzheimer Hastalarının Yaşam Süresi

Alzheimer beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen ve genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir hastalıktır. Alzheimer hastalarının yaşam süresi kesin olarak belirlenemese de uzmanlar tarafından belirtilere göre tahminler yapılabilmektedir.

Alzheimer Hastaları Kaç Yıl Yaşar?Alzheimer Hastası Kaç Yıl Yaşar

Alzheimer tedavisi olmayan hastalıklardan biridir. Yapılan tedavi ancak belirtilerin azalmasını sağlayarak hastayı huzurlu hale getirebilir. Hasta birçok fiziksel ve zihinsel becerisinden yoksun hale gelir.

Alzheimer hastalığı kişinin yaşamsal organlarını etkilemez. Bu nedenle Alzheimer hastalarının yaşam süresi kesin olarak belirlenemez. Fakat ortalama bir yaşam süresinden bahsedilmesi gerekiyorsa, bu hastalık belirtilerin başlamasından sonra 7 yıl içerisinde ölüme neden olabilir.

Alzheimer Hastalığı Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer hastalığı genellikle 65-85 yaşları arasında görülür. Bu yaşlarda her 15 kişiden birinde Alzheimer görülür. 85 yaş üzerine çıkıldığında oran %50’lere kadar yükselmektedir. Nadiren de olsa 40’lı yaşlardan itibaren ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Alzheimer Hastalığının Nedenleri

Alzheimer çok sinsi bir hastalıktır. Ağır ilerlediğinden görülen belirtilerin ortaya çıkması uzun zaman alabilir. Hastalığın başlangıcında unutkanlıklar görülür, zamanla semptomlar ağırlaşır. Alzheimer hastalığının birçok nedeni olabilir. Özellikle kalıtsal faktörler, sinir sisteminde görülen bozulmalar ve beyin hücrelerinin ölmesi genel nedenlerdir. Hastalık ilerledikçe beyinde bulunan sinir hücreleri yavaş yavaş ölmeye devam eder. Bu belirtilerin hiç biri hayati organları tehdit etmez. Bu nedenle Alzheimer hastalarının yaşam süresi farklılık gösterir.

Hastanın hayati tehlikesi olmasa da birçok konuda bakıma muhtaç hale gelebilir. Kişisel bakımını ve temizliğini yapamaz. Tanıdığı herkesi unutmuş olabilir. Bu durumlarda hastanın agresif ve huzursuz olmasına neden olur.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığında birçok belirti görülmektedir. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli husus yalnızca gözlemle teşhis konulamayacağıdır. Hastalığın teşhisi ve genel durumunu öğrenmek için uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Başlıca belirtileri merak edenler için kısaca değinelim.

  • Unutkanlık
  • Tarihleri karıştırma
  • Yer ve mekân unutkanlığı
  • Konuşmakta zorlanma, kelimeleri hatırlayamama
  • Karakter değişimi
  • Normalde kolayca yapılan günlük işlerde zorlanma
  • Kararsızlık

Alzheimer hastalığından genel olarak bahsederek, Alzheimer hastalarının yaşam süresi hakkında bilgi verdik. Umarız faydalı bir yazı olmuştur.