Alzheimer Hastalığı Akla Gelen Sorular

Alzheimer hastalığı hakkında tarafımıza iletilmiş olan sorulardan bir derleme yaparak sizlere sunmaya karar verdik. Elbette sorularla birlikte verdiğimiz cevapları da bulabileceksiniz.

Alzheimer Hastalığı Sık Sorulan SorularAlzheimer Hastalığı Sık Sorulan Sorular

  1. Alzheimer’lı Yakınımla Konuşurken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Öncelikle hastanın yanında nasılsa hatırlamayacak diyerek, hastalığın olumsuzluklarından bahsetmeyin. Her zaman nazik olmaya ve hastayı kırmamaya özen gösterin. Sabırlı ve hoşgörülü olun. Hastanın olmamış bir şeyi, yaşamış gibi anlatmasına tepki göstermeyin, yalnızca dinleyin.

  1. Alzheimer Hastamız İçin Evde Değişiklikler Yapmalı mıyız?

Hastanın alanını daraltacak ya da çarparak düşmesine neden olacak eşyaları kaldırabilirsiniz. Kapı önlerinde eşikler varsa kaldırın. Banyo tabanını kaymaz malzemeyle kaplatın. mümkünse kaymayan ve ince halılar kullanın. Elektrikli aletlerinizin yerleriyle ilgili güvenliği sağlayan değişiklikler yapın.

  1. Alzheimer Hasta Yakını İçin Ne Gibi Zorluklar Getirir?

Alzheimer’ın hastaları etkiledikleri kadar hasta yakınlarını da etkilediği bilinmektedir. Hastayla birlikte evde birçok değişiklik gerçekleşir ve buna alışmakta uzun sürebilir. Özellikle ekonomik bir yük de oluşur. Bunun yanında yaşanılan stres ve üzüntü psikolojik sorunları beraberinde getirebilir.

  1. Hastamıza Evde Bakabilir miyiz?

Ülkemizde Alzheimer’a maruz kalan hastaların büyük bir çoğunluğu evde bakılmaktadır. Ancak hastalığın son evresinde bakım oldukça güçleştiğinden, bakım evlerinde daha rahat bakılabilir. Hastalığın erken ve orta evrelerinde evde bakım yapılmasında sakınca yoktur.

  1. Hastamız Karanlıktan Korkuyor Ne Yapmalıyız?

Birçok Alzheimer hastasının karanlıktan korktuğu görülmüştür. Tam olarak bunun önüne geçilemese de küçük değişikliklerle büyük farklar oluşturulabilir. Hastanın bulunduğu odada gece lambası olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde holde de gece lambası yanması gece tuvalete gitmesini kolaylaştıracaktır.

  1. Hastam Sık Sık Habersiz Dışarı Çıkıyor. Ne Yapabilirim?

Bu durumda yapabileceğiniz tek şey kapıları kilitlemektir. Anahtarları da hastanın bulmayacağı bir yere koymalı ya da yanınızda taşımalısınız.

  1. Alzheimer Hastası İçin Banyoda Değişiklik Yapmak Gerekir mi?

Öncelikle banyonuzun yeterince aydınlık olduğundan emin olmalısınız. Ardından banyo tabanını kaymayan malzemeyle kaplatabilirsiniz. Ayrıca hastanın banyoda ve tuvalette kalkmak için tutunacağı yerler olmalıdır. (1)

Alzheimer hastalığı hakkında sık sorulan sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarız tüm ziyaretçilerimiz için faydalı bir içerik olmuştur.