Alzheimer Hastalığı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren Alzheimer hastalığı, kişilerin zihinsel fonksiyonlarını etkilemektedir. Nörolojik hastalıklardan ve demans türlerinden biri olan Alzheimer, hastayı birçok yönden etkilemekte ve ilerleyen evrelerinde yatağa muhtaç hale getirebilmektedir. Bu yazımızda Alzheimer hastalığı hakkında merak edilen her şeyi detaylı bir şekilde anlatacağız. Alzheimer nedir, Alzheimer belirtileri nelerdir, Alzheimer tedavisi nasıl yapılır ve Alzheimer’ı önlemek mümkün mü sorularına ve daha fazlasına cevap bulabileceksiniz.

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Bunama Hastalığı

Bunama Hastalığı (Alzheimer Hastalığı)

Alzheimer hastalığı halk arasında bunama ve unutkanlık hastalığı isimleriyle de bilinmektedir. Ayrıca hastaların hafızasını etkilediğinden demans durumu da denilmektedir. Demans nedir diye soracak olursanız, hafıza ve zihinsel kayıplara neden olan hastalıklara verilen genel isimdir. Yani Alzheimer bir hastalıkken demans, Alzheimer’ın sonucudur. Bu nedenle birçok yerde demans hastalığı ismine de denk gelebilirsiniz.

Alzheimer hastalığı özellikle yakın zaman hafızayı etkiler. Hastalar gençlik yıllarını şaşırtıcı derecede net hatırlarken, 5 dakika önce ne yaptığını unutabilir. Öncelikle küçük unutkanlıklar ile başlayan bu hastalık kişilerin günlük yaşam kalitesini de etkiler. Hastalar bulundukları yeri unutabilir, tanıdıklarını hatırlayamayabilir ve karıştırabilirler.

Alzheimer hastalarında görülen karakter değişikliği normaldir. Birçok hasta bu durumla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca uyku sorunları ve depresyon da ortaya çıkabilecek rahatsızlıklar arasındadır.

Bunama hastalarında yalnızca zihinsel sorunlarda görülmez. Birçok hasta yavaş yavaş fiziksel özelliklerini ve becerilerini de kaybetmeye başlar. Alzheimer son evresi genellikle yatalak ve yardıma muhtaç bir şekilde tamamlanmaktadır. Hastalık hayati organları etkilemediğinden, Alzheimer hastalarının ömrü hakkında herhangi bir çıkarım yapılamaz ve bilgi verilemez.

Alzheimer hastalığı nedir ve demans nedir sorularını cevapladığımıza göre hastalık süreciyle ilgili bilgilere geçebiliriz. (1)

Unutkanlık Hastalığı

Alzheimer’a bunama ve unutkanlık hastalığı isimlerinin de verildiğinden bahsetmiştik. Öncelikle unutkanlığın Alzheimer hastalığı olarak değerlendirilmesi için diğer birçok belirtiyle örtüşmesi ve tıbbi tanı yapılması gerekir.

Birçok insan stres ya da iş yoğunluğu gibi nedenlerle unutkanlık yaşayabilmektedir. Bu tür unutkanlıklar kesinlikle Alzheimer ya da demans değildir. Hastaya tıbbi tanı konulabilmesi için kesinlikle uzman bir doktorun kontrolünden geçmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

Unutkanlıkla ilgili basit bir örnek verecek olursak, cep telefonunuzu kaybetmeniz sizin bunama ya da diğer ismiyle Alzheimer’a yakalandığınızı göstermez. Fakat kaybettiğiniz cep telefonunuzu buzdolabında buluyorsanız, bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Alzheimer Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Demans Hastalığı

Demans Hastalığı

Alzheimer hastalığı çoğunlukla 60 yaş üzerinde görülse de bu durum genç yaşta ortaya çıkmayacağı anlamına gelmez. Gelişimi oldukça yavaş seyreden bu bunama türü başlangıç aşamasında hafıza, dil ve düşünme becerilerini etkiliyor. Günümüzde birçok unutkanlık belirtisi görülse de Alzheimer teşhisi için bunların bir arada ve doktor tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Alzheimer başlangıcı belirtileri net bir şekilde anlaşılamasa da bu belirtiler birleştirilerek ilk teşhis konulabilir. Alzheimer’ın erkenden teşhis edilmesi hastalığın ilerlemesinin engellenmesinde çok önemlidir. O halde Alzheimer başlangıcı belirtileri nelermiş inceleyelim.

 1. Hastalar daha önce kolaylıkla yaptıkları günlük işleri yapamaz hale gelir. Örneğin yemek yerken çatalı ve bıçağı nasıl kullanacağını karıştırabilir. Sofra kurarken ve kaldırırken zorlanabilir.
 2. Demans hastaları başlangıçta konumlarını karıştırabilir. Çok iyi bildiği bir yeri tarif edemez. Hatta her gün gidip geldiği evinin yolunu bile karıştırabilir. Başlangıçta bu durumlar geçicidir ve hastalar bir süre sonra hatırlarlar.
 3. Kişilerin yaşadığı iletişim sorunları da Alzheimer başlangıcı belirtileri arasındadır. Yazarken ya da konuşurken kelime bulmakta zorlanabilirler. Konuşmalarda çok sık tıkanır hale gelirler.
 4. Hafızamızdan yapabildiğimiz çok basit hesaplamalar vardır. Alzheimer hastalığı başlangıç belirtileri kişilerin soyut düşünme yeteneğini etkilediğinden bu hesaplamaları yapamazlar.
 5. Bunama hastaların ruh halini de olumsuz yönde etkileyebilir. Hiçbir neden yokken ağlayabilir ya da gülebilirler. Çok basit bir duruma bile aniden öfkelenebilirler.

Alzheimer hastalığı başlangıç belirtileri daha da arttırılabilecek olsa da hastalığın ilk tanısı için bunlar yeterlidir. Bunların görüldüğü kişilerin uzman bir doktorun muayenesinden geçmesi önerilir. (2)

Alzheimer Nedenleri / Demans Neden Olur?

Alzheimer hastalığı başlangıç belirtileri hakkında bilgi sahibi olsak da bunların neden ve ne şekilde ortaya çıktığı hakkında net bir bilgiye ulaşamıyoruz. Ancak bu durumu ortaya çıkaran birçok faktörün olduğu konusunda uzmanlar hemfikir. Uzmanlar tarafından kabul edilen Alzheimer nedenleri neymiş maddeler halinde sıralayalım.

 1. Ailesinde Alzheimer ve diğer demans türlerini geçirmiş olanlar risk altındadır.
 2. 60 yaş üzeri kişiler
 3. Sağlıksız ve dengesiz beslenme
 4. Zihinsel aktiviteyi destekleyen besinleri yeterince tüketmeme
 5. Zihni çalıştıran hobilerden uzak durma
 6. Hareketsiz yaşam tarzı
 7. Son yapılan çalışmalarda cep telefonu radyasyonuna çok fazla maruz kalmanın da Alzheimer ve demans hastalıklarını tetiklediği kanıtlanmıştır.

Genç Yaşta Alzheimer Hastalığı Görülür mü?

Alzheimer hastalığı büyük oranda yaşla bağlantılı olarak gelişse de genç yaşta Alzheimer hastası olma riski de bulunmaktadır. Birkaç yıl öncesine kadar gençlerin Alzheimer’a yakalanmayacağı düşünülüyordu fakat yapılan araştırmalar bunun aksini kanıtladı.

Genç yaşta demans belirtileri günümüzde çok sık görülmektedir. Özellikle 30’lu yaşlardan itibaren görülen belirtiler birçok kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar demans belirtilerinin ergenlik dönemine kadar düştüğünü ortaya çıkarmıştır. Bu konuda önerilerde bulunan uzmanlar gençlerin bilgisayar başından kaldırılmasını, telefonla daha az ilgilenmesini ve zihinsel-fiziksel aktivitelere yönlendirilmesini tavsiye etmektedir.

Genç yaşta Alzheimer belirtileri giderek arttığından bunu engelleyecek kampanyalarda düzenlenmektedir. Özellikle kitap okuma alışkanlığı edinmek Alzheimer’dan korunmanın en iyi yollarından biridir. (3)

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastalığı belirtileri hastalığın evrelerine göre değişkenlik göstermektedir. Burada genel belirtileri inceleyerek, özellikle farklı evrelerde gelişen belirtileri Alzheimer evreleri konusuna bırakacağız.

Halk arasında bunama ya da unutma hastalığı olarak bilinen Alzheimer’ın birçok belirtisi vardır. Belirtiler başlangıç aşamasından son evreye kadar görülür ve giderek şiddetlenir. Hastalığın geri dönüşü olmadığından yalnızca Alzheimer hastalarının ölümü belirtileri ortadan kaldırır.

Alzheimer hastalarında görülen belirtileri maddeler halinde sıralayarak incelemeye devam edelim.

 1. Hafıza kayıpları, unutkanlıklar.
 2. Planlama yaparken sorun yaşanması. (Önceden yüzlerce defa yaptığı bir yemeğin tarifinin unutulması)
 3. Rutin olarak yapılan davranışlarda zorlanma. (Çalışmada isteksizlik, sabahları uyanamama)
 4. Eşyaları kaybetme ve eşyaların ne işe yaradığını unutma. (Mesela hasta gözlükler gözünde olmasına rağmen gözlüğünü arayabilir. Hatta aradığı başka bir eşyada olabilir. Anahtarlarını bulunca size bak işte gözlüğümü buldum diyebilir. Bu tarz karışıklıklara hazır olmalısınız.)
 5. İletişimde zorlanma. (Konuşurken ya da yazarken kelimeleri karıştırma ya da hatırlayamama. Hastalar konuşurken çok sık duraksayabilir.)
 6. Gördüklerini algılamada zorlanma. (Gülümsemenize rağmen hasta bunu anlamlandıramayabilir ve size sinirlenebilir. Bu durum tamamen gördüğünü algılayamamasından kaynaklanır.)
 7. Eşyaları kaybolduğunda bir başkasını suçlama. (Hasta gözlüğünü buzdolabına koymuş olabilir ve kaybolan eşyasını da sizin çaldığınızı iddia edebilir. Bu durumları asla şahsi algılamayın. Yalnızca Alzheimer belirtileri olarak bakın.)
 8. Asosyal hale gelme. (Arkadaş ortamından uzaklaşma ve içine kapanma)
 9. Ruh halinde ve karakteristik özelliklerinde değişim. (Gayet sakin ve anlayışlı biri öfkeli ve saldırgan birine dönüşebilir ya da tam tersi de olabilir.)
 10. Kararsızlık hali. (Her gün kolayca verdiği kararlarda çok zorlama. Örneğin işe arabayla mı yoksa otobüsle mi gideceğini uzunca bir süre düşünebilir.)

Son olarak merak edilen bir konuya daha değinelim Alzheimer belirtileri kadınlarda ve erkeklerde benzer şekilde seyreder. Elbette hastaların durumu ve hassasiyetleri belli değişimlere neden olmaktadır. (4)

Alzheimer Evreleri Nelerdir?

Alzheimer Evreleri

Alzheimer Evreleri

Alzheimer hastalığı evreleri genel olarak 3 bölümde incelenmektedir. Bunama evreleri de denilen bu bölümler erken, orta ve ileri evre olarak adlandırılmaktadır. Bu evreleri sırasıyla inceleyerek hastalarda oluşacak değişimleri ve Alzheimer hastalığının gelişimini daha ayrıntılı inceleyelim.

Alzheimer Hastalığı Erken Evre

Alzheimer başlangıcı belirtileri bu evrede görülmeye başlar. Diğer evrelere göre daha uzundur ve Alzheimer hastalığı tam olarak kendini belli etmez. Birçok hasta bu evrede rutin işlerine devam edebilir. Başlıca belirtisi unutkanlıktır fakat normal unutkanlıklarla karıştırılarak önemsenmeyeceğinden demans tanısının konulması gecikebilir.

Alzheimer Hastalığı Orta Evre

Demans hastalığının belirtileri bu dönemde daha net görülmeye başlar. Hastanın hafızası daha da kötüleşir ve yer-zaman algısında bozulmalar görülür. Hastalar bu evrede uyku sorunları yaşayabilir ve agresif davranışlar gösterebilir. Orta evrede birçok hastanın amaçsızca gezindiği gözlemlenmiştir.

Alzheimer Hastalığı İleri Evre

Alzheimer hastalarının son evresi olan ileri evrede birçok belirtide artış görülür. Bu dönemde hastanın zihinsel aktiviteleri oldukça azalmıştır. Yaşadığı durumun bile farkında olamaz. Zaten birçok kişi bu dönemde yatalak hasta haline gelir.

Fiziksel durumu iyice kısıtlanan hastanın iletişim sorunlarında da artış görülür. Yalnızca kısa cümlelerle ihtiyaçlarını anlatmaya çalışır. Alzheimer son evresi hastanın idrarını tutamadığı ve kendini ifade edemediği bir dönemdir. Bu evre yaklaşık 3-4 yıl sürer ve demans hastalarının ölümü ile sona erer.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığı tedavisine geçmeden önce bu hastalığı kesin bir tedavisi olmadığını belirtmek gerekir. Alzheimer beyindeki hücre ölümleriyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyin hücrelerinin yenilenmesi de henüz mümkün olmadığından hastayı eski haline döndürmek imkansızdır. İleride yaşanacak tıbbi gelişmeler elbette bu durumu mümkün kılabilir.

Alzheimer hastalığı tedavisi belirtilerin artmasını önlemek ve hastalığı kontrol altına almak için uygulanır. Bu sayede Alzheimer atakları azalır ve hasta daha huzurlu, mutlu bir hayat sürebilir. Demans tanısı ne kadar erken konulursa o kadar iyidir. Demans tedavisi erken başladığında hastalığın gelişimi de yavaşlar. Alzheimer evreleri daha uzun bir sürece yayılır.

Alzheimer tedavisi hastanın günlük yaşamını kolaylaştırabilir ve hafızasının güçlenmesine yardımcı olabilir. Bunama hastalığının getirdiği birçok semptomu da hafifletebilir.

Alzheimer hastalığı tedavisinde öncelikle ilaçlara başvurulmaktadır. Alzheimer ilaçları kişinin diğer hastalıklarına bağlı olarak da belirlenir. Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlar çeşitlilik göstermekte olup, ayrıntıları Alzheimer hastalığı ilaçları başlığı altında incelenecektir.

Farmakolojik tedavinin yanı sıra birçok tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Doktorlar hastanın durumuna göre bellek çalışmaları, davranış terapisi, ergoterapi ve fizyoterapi yaptırabilir. Bunlara ek olarak hastaların müzik ve evcil hayvanlarla ilgilenmesinin sağlandığı yöntemlerde görülmektedir.

Alzheimer ve demans tedavisi her geçen gün gelişmektedir. Yeni araştırmalar ve incelemelerle hastalığı tamamen iyileştirecek yöntemler aranmaktadır. Ayrıca ilerleyen dönemlerde Alzheimer’dan tamamen korunmayı sağlayacak aşı bulunması da planlanmaktadır. (5)

Alzheimer Bitkisel Tedavi

Alzheimer hastalığından korunmak için beslenme oldukça önemlidir. Ayrıca hastaların da beslenmesine dikkat etmesi belirtilerin azalmasını sağlar. Alzheimer hastaları özellikle zihinsel aktiviteyi arttıran besinlerle beslenmelidir. Alzheimer hastalığı bitkisel tedavi sürecinde neler yenmesi gerektiğine göz atalım.

Protein Ağırlıklı Besinler

Protein ağırlıklı beslenmek hastaların zihinsel aktivitelerini güçlendirmektedir. Bu nedenle unutkanlık hastalığı yaşayan kişilere ketojenik diyet önerilmektedir. Lakin bu diyet doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Protein ağırlıklı yiyecekler; kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, yeşil mercimek ve kuru fasulye gibi besinleri örnek verebiliriz.

Yağlı Besinler

Ceviz, badem, fındık ve yağlı tohumlar.

Sızma zeytinyağı, avokado yağı ve kanola yağı.

Omega-3 yağ asidi. Özellikle yağlı balıkların tüketilmesiyle alınabilir.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, peynir, yoğurt, lor, çökelek vb. besinler protein, kalsiyum ve fosfor yönünden zengindir. Bu besin grubu günlük olarak tüketilmelidir.

Sebze ve Meyveler

E vitaminin Alzheimer riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Ayrıca C vitamini de bağışıklık sistemini korumaktadır. Demans hastalarının hasta olması, istenmeyecek durumların başında gelmektedir. Geçirecekleri gribal enfeksiyonlar diğer hastalıklarının artış göstermesine neden olacaktır.

Tüketilmesi gereken meyveler: Kivi, çilek, kavun, ahududu, yaban mersini, böğürtlen ve avokado

Tüketilmesi gereken sebzeler: Ispanak, biber, brokoli ve karnabahar.

Alzheimer bitkisel tedavisinde bunlar haricinde de birçok sebze ve meyveyi tüketebilirsiniz. Bunlar tavsiyeler göz önüne alınarak örnek olarak verilmiştir. Ayrıca ne yemeniz gerektiğine doktor tavsiyesiyle karar verilmesi daha doğru olacaktır. Diyabet ya da diğer hastalıklar bazı besinleri yemenize engel olabilir. Bu nedenle uzman bir doktordan tavsiye almayı unutmayınız.

Tahıl Ürünleri

B vitaminleri bakımından zengin olan tahıllar enerji sağlayarak Alzheimer’ın bazı etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca Alzheimer hastalığı son evresinde sindirim sistemi iyice bozulan hastalara da iyi gelirler.

Tahıllı ekmek, erişte, şehriye, bulgur, makarna ve yarma aşırıya kaçılmadığı sürece, doktor tavsiyesiyle tüketilebilir. (6)

Alzheimer Testi Nasıl Yapılır?

Kişilerin risk altında olup olmadığını ya da hastalığa yakalanıp yakalanmadığını öğrenmek için Alzheimer testi yapılmaktadır. Kişiye farklı türde sorular yöneltilir ve alınan cevaplara göre Alzheimer hastalığı testi sonuçları oluşturulur.

Alzheimer hastalığı testinde kişilere basit hafıza ve soyut düşünme soruları yöneltilir. Örneğin bir saat çizmesi istenerek hafızasından neler yapabildiği öğrenilebilir. Adresi sorularak tarif etmesi istenir ve bu şekilde soyut düşünce durumu öğrenilir.

Alzheimer Testi Yap

Üstteki linke tıklayarak hafızanızı kontrol edebilirsiniz. Bu Alzheimer hastalığı testine başladığınızda karşınıza fotoğraflar çıkmaya başlayacak. Testte aynı fotoğrafı gördüğünüzde space (boşluk) tuşuna basmanız gerekiyor. Test bu şekilde fotoğrafları hatırlayıp hatırlayamadığınızı ölçerek hafızanız için bir puanlama yapacak. Testin sonucunda ortaya çıkan oranın rengi kırmızıysa hafızanızı geliştirme çalışmalarına hemen başlamalısınız. (7)

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alzheimer ilaçları

Alzheimer ilaçları

Alzheimer hastalığı tedavisinde birçok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçlar hastalığın evresine ve hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir.

Bunama ve Alzheimer ilaçları

 • Dozyl
 • Cogito
 • Alceba
 • Almenta
 • Alzamed
 • Alzancer
 • Alzia
 • Demax
 • Doenza
 • Reminyl

Bu Alzheimer hastalığı ilaçları yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktorunuz ilaçların kullanım şekli ve dozu hakkında bilgi verecektir.

Alzheimer Bandı Ne işe Yarar?

Bellek bozukluklarının tedavisinde kullanılan Alzheimer bantları tedavi yöntemlerinden biridir. Alzheimer hastalığı tedavisinde kullanılan bantlar yalnızca doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Alzheimer Hastalarının Ömrü

Alzheimer hastaları kaç yıl yaşar, Alzheimer hastaları neden ölür ya da Alzheimer hastalarının ömrü ne kadardır gibi soruların kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Alzheimer hastalığı hayati organları etkileyen bir hastalık değildir. Bu nedenle yalnızca Alzheimer’a bağlı ölümler oldukça azdır. Hastaların ölümü genellikle yaşlarına ve diğer hastalıklarına bağlı olarak gelişir.

Alzheimer’ın evrelerden oluştuğundan bahsetmiştik. Birçok hasta da son evrede vefat etmektedir. Alzheimer’ın son evresi hastaların tüm fiziksel ve zihinsel becerilerini yitirdiği bir dönemdir. Hasta bu dönemde tamamen bakıma muhtaç hale gelir ve çoğu zamanda yatalak hasta olur.

Alzheimer son evresi ne kadar sürer diye merak ediyorsanız ortalama 3-4 yıl sürdüğünü söyleyebiliriz. Ancak bu sürenin hastalarda değişkenlik gösterdiğini de belirtmeliyiz.

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer Genetik mi?

Alzheimer hastalığında en önemli faktörlerden biri de genlerdir. Birinci derece yakınlarında Alzheimer hastalığı görülen kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Genel duruma bakıldığında ise tüm hastalar arasında genetik yollarla hastalığa yakalananlar yalnızca %1’lik kesimi kapsamaktadır. Yani genetik geçiş çok küçük bir kısmı etkilemektedir.

Alzheimer genetik bir hastalıktır. Genetik olarak bu hastalığa maruz kalanlar daha genç yaşta yakalanmakta olup, hastalığın evrelerini de daha hızlı geçirmektedir. Genetik hastalarda 30’lu yaşlardan itibaren belirtiler görülmektedir.

Alzheimer’ı Önleme / Alzheimer’dan Korunma

Günümüzdeki Alzheimer ve bunama tedavisi seçenekleri belirtilerin tamamen kaybolmasını ve hastanın eski haline dönmesini sağlayamamaktadır. Bu nedenle Alzheimer’dan korunmak için önlem almak faydalı olacaktır. Bu hastalığa yakalandığınızda geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olursunuz. Yapılan tedaviler ancak atakları ve belirtilerin artmasını engeller. Hiçbir zaman eski halinize gelmenizi sağlayamaz.

Alzheimer’ı önlemek için neler yapılabilir?

Alzheimer'ı Önleme / Alzheimer'dan Korunmak

Alzheimer’ı Önleme / Alzheimer’dan Korunmak

 1. Vücuda alınan şeker miktarı azaltılmalıdır. Bu konuda yalnızca suni şekerden de bahsetmiyoruz. Meyveler aracılığıyla vücudumuza giren şekerde azaltılmalıdır.
 2. B12 bulunan besinleri tüketin.
 3. Yeterli miktarda folik asit aldığınızdan emin olun. Folik asit miktarının az olması da zihinsel aktiviteleri olumsuz etkiler. Taze sebzeleri çiğ tüketerek folik asit alabilirsiniz.
 4. Omega-3 yağının bol bulunduğu balıkları tüketin. Haftada 2 defa balık yemeniz hafızanızı güçlendirerek Alzheimer hastalığına yakalanma riskinizi azaltır.
 5. Antioksidan bakımından zengin besinler tüketin. Örneğin yaban mersini ve türevleri bu görevi yerine getirecektir. Ayrıca antisiyanin içeren besinleri tüketmenizde önerilmektedir.
 6. Kendinize bir hedef koyun ve her gün bir zihinsel aktivite yapın. Enstrüman çalabileceğiniz gibi kitapta okuyabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenmek de zihinsel aktivitenizi üst seviyeye çıkaracaktır.
 7. Antikolinerjik ilaçların demansa sebep olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle antihistaminikler, antidepresanlar ve gece alınan ağrı kesiciler zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Bu konuda doktor tavsiyesi almadan hareket etmeyin.
 8. Terlemeyi önleyen deodorant vb. ürünler alüminyum içermektedir. Alüminyum’un Alzheimer hastalığı ve türevlerini tetiklediği de kanıtlanmıştır.
 9. Egzersiz yapmak vücudu zinde tutacağından Alzheimer’dan korunma da etkilidir. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” diye boşuna söylenmemiş.
 10. Hindistan cevizi ve yağını tüketebilirsiniz. Bu besin Alzheimer’dan korunmak için aktif olarak kullanılmaktadır.
 11. Ketojenik diyet uygulayabilirsiniz. Vücutta keton miktarının arttırılması hastalıkla mücadele de fayda sağlar. Bunun için karbonhidrat tüketiminin en alt seviyeye indirilmesi gerekir.
 12. Yeterince D vitamini aldığınızda emin olun.
 13. Hintsafranı tüketerek hem bağışıklığınızı güçlendirebilir hem de Alzheimer hastalığından korunabilirsiniz.
 14. Yapay tatlandırıcı kullanmayın.
 15. Kürkümin tüketin.

Alzheimer hastalığı hakkında merak edilen birçok konuyu bir arada incelediğimiz bu yazının sonuna geldik. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz. (8)