Alzheimer Hastalığı Nedir?

Hastalıkların büyük artış gösterdiği günümüz şartlarında birçok kişi Alzheimer hastalığı nedir diye merak etmektedir. İsmini çok sık duymaya başladığımız Alzheimer hastalığı, zihinsel aktivitelerin yaşa bağlı olarak bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Genellikle 65 yaşın üzerinde görülen bu hastalık, 85 yaşından sonra neredeyse iki kişiden birinde görülür hale gelir. Alzheimer’a yakalanan hastalar, hafıza, konuşma ve diğer günlük işlerin yapımında sıkıntı yaşarlar. Alzheimer evreleri ilerledikçe de bakıma muhtaç hale gelerek, bir bakıcıya ihtiyaç duyarlar.

Ülkemizde yaklaşık 300 bin Alzheimer hastası bulunmaktadır. Dünya geneline bakıldığında ise yaklaşık 20 milyon hastanın olduğu bilinmektedir. Elbette bu sayılar kayıt altına alınmış hastaları gösteriyor. Hastalığın bu derece yaygın olması birçok kişi tarafından da merak edilmesini sağlıyor. Bizde bu yazımızda Alzheimer hastalığı nedir, Alzheimer tedavisi nasıl olur ve Alzheimer belirtileri nelerdir sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Alzheimer Nedir?

Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir

Alzheimer Hastalığı Belirtileri

Alzheimer genel olarak bir beyin hastalığı olarak bilinmektedir. Alzheimer hastalığına yakalanan kişiler birçok zihinsel ve fiziksel işlevlerini yitirirler. Zamanla iletişim kurma yetenekleri azalır ve kendi kararlarını alamaz hale gelirler. Hasta birçok yakınını tanıyamayacağı gibi, bulunduğu evi dahi reddedebilir. Birçok hastanın evden kendi başına çıkarak kaybolmasının nedeni de bulunduğu evin kendi evi olmadığını düşünmesidir.

Alzheimer Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer belirtisi olarak her ne kadar unutkanlık gösterilse de, bunun tek belirti olmadığı bilinmelidir. Birçok normal insanda da dönem dönem unutkanlıklar görülebilir. Bu nedenle yaşanılan unutkanlığı her zaman Alzheimer hastalığına bağlamamak gerekir. Başlıca Alzheimer belirtilerini sıralayacak olursak;

  1. Kısa süreli hafıza kayıpları,
  2. Konuşurken kelime bulmakta zorlanma,
  3. Çok iyi bilinen bir yeri tarif edememe,
  4. Tarihleri ve yolları karıştırma,
  5. Zihinden yapılabilecek küçük hesapları yapamama,
  6. Karakteristik özelliklerde değişme,
  7. İçine kapanma ve psikolojik sorunlar,
  8. Sorumluluk almaktan kaçınma,
  9. İnsanları suçlama ve agresif olma,
  10. Hastalığın ilerleyen safhalarında hasta günlük işlerini yapamaz hale gelir. Tuvalet ve banyo gibi kişisel ihtiyaçlarında dahi yardım alması gerekir. (1)

Alzheimer Hastalığından Korunma Yolları

Alzheimer hastalığından korunmak için zihinsel aktivitelere önem verilmeli ve sağlık bir yaşam sürdürülmelidir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için Alzheimer hastalığından korunma yolları ve Alzheimer’ı önlemek için yapılması gerekenler yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Günümüzde Alzheimer hastalığını tamamen iyileştiren bir tedavi bulunmamaktadır. Yapılacak olan tedaviler ancak hastanın daha huzurlu bir hayat geçirmesini ve Alzheimer belirtilerinin azalmasını sağlar. Tedavi sayesinde Alzheimer daha yavaş ilerler ve hastanın yakınlarına bağımlı olduğu süre kısalır.

Alzheimer tedavisinin psikolojik boyutu da bulunmaktadır. Bazı hastalarda psikolojik sorunlar görüldüğünden antidepresan kullanmaları önerilir. Fakat bu ilaçlar kesinlikle uzman bir doktorun muayenesi ve tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.

Alzheimer tedavisinde en etkili yöntem hastanın bir hobi edinmesidir. Mutlu ve huzurlu olmak her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer’da da olumlu sonuçlar verecektir. Bu nedenle hastanın vakit geçirebileceği bir uğraş edinmesine yardımcı olunmalıdır. (2)

Bugünkü yazımızda Alzheimer hastalığı nedir sorusuna cevap vererek, Alzheimer belirtilerinden ve tedavisinden bahsettik. Yeni yazılarda görüşmek üzere…