Alzheimer Hastalığı Tedavisi

Alzheimer beyin hücrelerinin erken ölmesine ve zihinsel aktivitenin kaybedilmesine neden olan bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı tedavisi de hastalığın başlangıç evresinden ileri evresine kadar geçen sürede yapılan birçok işlemi kapsamaktadır.

Alzheimer hastalığı en sık görülen demans sebeplerinden biridir. Alzheimer demansına yakalanan hastalar, birçok zihinsel ve fiziksel işlemlerini kaybederler. Elbette bu durum bir anda ortaya çıkmaz ve uzun zaman sonucunda ilerleyerek, hastanın tamamen bakıma muhtaç hale gelmesine kadar varır. Hastaların fiziksel olarak hiç etkilenmedikleri yani birçok işlerini kendilerinin yaptığı vakalar da görülmüştür.

Alzheimer Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alzheimer genellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle 60-65 yaşlarından sonra her 10 kişiden birinde görülmektedir. 80’li yaşlarda ise her iki hastadan birine Alzheimer tanısı konulmaktadır.

Alzheimer hastalığı tedavisi önemsenmeli ve tedaviye olabildiğince erken başlanmalıdır. Hastalığın tam olarak ortaya çıktığı kişilerde yapılan tedaviler, hastalığı tamamen ortadan kaldıramamaktadır. Özellikle erken yaşlarda unutkanlık ve hafif bilişsel bozukluklar olarak ortaya çıkan Alzheimer, erkenden kontrol altına alınmalıdır. Hastalığın tedavisinden önce alınacak önlemler ve korunma yöntemleri oldukça önemlidir.

Alzheimer belirtileri görülen kişilerin nörolojik muayenelerinin yapılması ve risk testlerine tabi tutulması gerekmektedir. Eğer kendinizde ya da bir yakınınızda Alzheimer belirtilerinin olduğunu sezerseniz, hemen bir uzmana danışmalısınız. Yapılacak olan nöropsikolojik testler durumu ortaya çıkaracaktır. Birçok klinik ve hastane yüksek risk taşıyan kişilere, MR, PET taraması ve EEG yapılmasını da önermektedir. (1)

Alzheimer Hastalığı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi yaşadığı stresten ya da iş yoğunluğundan dolayı unutkanlıklarla karşılaşabilir. Öncelikle her unutkanlığın hastalık belirtisi olduğu düşünülmemelidir. Fakat devamlı hale gelen ve uzun süren unutkanlıklarda, bir uzmanın değerlendirmesine ihtiyaç duyulur.

Unutkanlık yani diğer bir deyişle demans birçok şekilde ortaya çıkabilir. Demans nedeni Alzheimer haricinde bir hastalıkta olabilir. Bu nedenle öncelikle hastalığın tanısı ve teşhisi doğru konulmalıdır. Kişide görülen hastalığa uygun bir tedavi yöntemi oluşturulacağı unutulmamalıdır.

Hastalığın teşhisinde öncelikle hastanın genel durumuna bakılmalı ve günlük yaşantısını etkileyen belirtilerin olup olmadığı tespit edilmelidir. Özellikle kişinin bir süre takip altında tutulması, hastalığın genel durumu hakkında bilgi verebilir. Kişinin rutin hayatında aksamalar görülürse ve normalde yapabildiği birçok becerisini gerçekleştiremeyecek duruma geldiyse demans tanısı konularak gerekli incelemelere başlanabilir. (2)

Alzheimer ve Demanstan Korunma Yoları

Alzheimer hastalığı ve neden olduğu demans durumu ortaya çıktığında hastanın tam olarak tedavi edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle bu hastalıktan korunmak için önlemler alınması gerekir. Öncelikle sağlıklı bir yaşam ve düzenli egzersiz önerilmektedir. Ardından zihinsel aktiviteleri arttıran hobiler edinilmelidir. Özellikle kitap okumak ve yazmak bu hastalığa karşı çok iyi bir hobi olacaktır. Beslenme olarak da yeterli miktarda B vitamini alındığından emin olunmalı, gerekli hallerde uzman bir doktorun tavsiyesi ile takviye edici vitaminler kullanılmalıdır.

Alzheimer hastalığı tedavisi hakkında bilgi verdiğimiz bu yazının sonuna geldik. Umarız faydalı bilgiler aktarabilmişizdir.