Alzheimer Hastalığı ve Halüsinasyonlar

Alzheimer hastalığı birçok semptoma neden olmaktadır. Bunlardan birisi de hastanın halüsinasyonlar görmesidir. Olmayan bir şeyi görmeye ya da duymaya halüsinasyon denilmektedir. Birçok hasta da halüsinasyonun yanında yanlış algılamada görülmektedir. Bu durumda nesne vardır fakat hasta tarafından farklı bir şekilde algılanır.

Halüsinasyonlar Alzheimer Hastasını Nasıl Etkiler?Alzheimer Halüsinasyon

Halüsinasyon Alzheimer hastalarının günlük yaşamını olumsuz yönde etkiler ve bakıcılarında sorunlar yaşamasına neden olur. Halüsinasyon görülen hastalarda diğer belirtiler de hızla artabilir ve birçok Alzheimer hastasına göre daha şiddetli semptomlara maruz kalabilirler. Bu dönemde hastalarda huzursuzluk ve agresif davranışlar artabilir. Birçok hastanın evde olmayan birini gördüğü ve sohbet ettiği gözlemlenmiştir.

Halüsinasyonlar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Alzheimer hastasını gördüklerinin gerçek olmadığına inandırmaya çalışmayın. Halüsinasyonlar hasta için gerçektir ve bunu değiştiremezsiniz. Öncelikle yapmanız gereken sakin ve tedbirli olmaktır. Sizin korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur. Bu nedenle yanlış davranışlarda bulunarak hastayı da korkutmayın.

Alzheimer hastası bazı durumlarda gördüklerini teyit etmek amacıyla size sorabilir. Hastaya yalan söylemeden sakin bir şekilde herhangi bir şey görmediğinizi ya da duymadığınızı söyleyin. Asla hastayı korkutacak tepkilerde bulunmayın.

Halüsinasyonlar konusunda hastayla tartışmayın. Güven veren bir ses tonuyla her şeyin düzeleceğinden, işlerin yoluna gireceğinden bahsedin. Özellikle bir hobisi varsa buna yönlendirin ve dikkatini başka yerlere çekin.

Hastayı sevdiğinizi her zaman belirtin ve şefkat gösterin. Alzheimer hastalarında halüsinasyonların tedavisi oldukça zordur. Bu nedenle hastaya güven verin ve korkmadan duruma alışmasını sağlayın.

Son olarak halüsinasyonun nedenini araştırın. Alzheimer nedeniyle aldığı bir ilaç bu duruma neden olabilir. Bu nedenle uzman bir doktordan yardım almak faydanıza olacaktır.