Alzheimer Hastalığında Görülen Davranışsal ve Psikolojik Belirtiler

Alzheimer hastalığı birçok belirtiyle birlikte davranışsal ve psikolojik belirtiler de gösterilmesine neden olmaktadır. Hastalarda algı, duygu ve düşünce alanlarında çeşitli semptomlar görülebilir. Bu semptomlar hastanın birçok hezeyan ve algıda karışıklık yaşamasına neden olabilir. Yaşanılan hezeyanlara karşı hasta yakınları sabırlı ve anlayışlı olmalıdır. Yaşanılan başlıca hezeyanları inceleyerek, bu durumlarda neler yapmanız gerektiği konusunda bilgi verelim.

Alzheimer Hastası Eşyalarının Çalındığını DüşünebilirAlzheimer Psikolojik Belirtiler

Psikolojik belirtiler hasta da birçok şekilde ortaya çıkabilir. Bunların başında da sürekli bir eşyasının çalındığını düşünmesi ya da bu konuda sizi suçlamasıdır. Hastalık yüzünden oluşan bu durumu asla kişisel olarak algılamayın ve hoşgörülü olun. Bu durumda eşyayı ben çalmadım ya da evet ben çaldım gibi cevaplar hastanın sakinleşmesini veya konuyu unutmasını sağlamaz. En iyi yöntem konuyu değiştirmeye çalışmaktır. Örneğin birlikte bir kahve içelim sonra bu konuyu konuşabiliriz diyebilirsiniz. Bu konuda hastayla asla tartışmaya girmeyin. Ayrıca hastanın durumu suiistimal edilmeye müsait olduğundan birinin eşyasını çaldığını iddia ettiğinde, tamamen göz ardı edilmemelidir. Gerçek bir olayı da haber veriyor olabilir.

Bulunduğu Evin Kendi Evi Olmadığını Söylemesi de Psikolojik Belirtiler Arasındadır

Alzheimer hastalığı genellikle 65-85 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır. Bu yaşlarda kişinin görme kaybı da olacağından beyin gördüğü ve hatırladığı evi anlamlandıramaz hale gelebilir. Alzheimer hastası bu durumda bulunduğu evin kendi evi olmadığını ve kendi evine gitmek istediğini söyleyebilir. Bu durumdan kurtulmak için hastaya bir oda tahsis edin ve tüm kişisel eşyalarını buraya koyun. Bulunduğu yerin evi olduğunu anlatın ve bunu eşyalarla destekleyin. Örneğin kendisinin almış olduğu bir saati gösterin.

Hastanın hezeyanında her zaman güven verici bir tavır sergilemek önemlidir. Sakin kalmaya ve güven veren bir ses tonunda konuşmaya çalışın. Her zaman gülümseyin ve şefkatinizi belli edin.

Sadakatsizlik Hezeyanı

Alzheimer hastası eşinizse sizi sadakatsizlikle suçlayabilir. Bu tarz durumlarda tartışmamaya ve yalanlamamaya özen gösterin. Yapmanız gereken tek şey hastaya güven vermektir. Hastaya onu sevdiğinizden ve her zaman seveceğinizden bahsedin. Ardından da konuyu değiştirme yolları arayın. Örneğin yürüyüşe çıkın ya da meşgul edecek başka bir aktivite bulun.

Alzheimer hastalığında görülen davranışsal ve psikolojik belirtiler hakkında bilgi vermeye çalıştık. Sorunlar çözümünde en önemli etkenin sizin sabırlı olmanız ve güven vermeniz gerektiğini unutmayın.