Alzheimer Hastalığından Korunma Yolları

Alzheimer hastalığı günümüzde tedavisi bulunmayan rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenle Alzheimer hastalığından korunma yolları herkes tarafından bilinmeli ve uygulanmalıdır. Tedavisi olmayan bir hastalıktan kurtulmanın tek yolu ona yakalanmamak için önlemler almaktır.

Alzheimer Hastalığından KorunmaAlzheimer'dan Korunma

Alzheimer özellikle 65-85 yaşlar arasında etkili olmaktadır. Elbette bu hastalığa daha genç yaşlarda da yakalananlar görülmüştür. Şimdi gelelim bu hastalıktan korunmak için neler yapılması gerektiğine;

  1. Spor Yapın

Her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapmanın beyne iyi geldiği kanıtlanmıştır. Egzersiz yaparken düşünce becerisi de büyük oranda artmaktadır. Ayrıca egzersiz yapmak Alzheimer oluşumuna neden olduğu düşünülen yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalıklardan korunmaya da yardımcı oluyor.

  1. Beslenmenize Dikkat Edin

Özellikle beyni takviye edici ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinler almanızda fayda var. Hazır yiyeceklerden tamamen uzak durmalı ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Gün içerisinde sebze ve meyve ağırlıklı beslenebilirsiniz. Ayrıyeten zeytinyağı, balık, kuru baklagiller ve ceviz gibi besinlerin Alzheimer hastalığından korunma da etkili olduğu biliniyor.

  1. Hayal Kurun

Alzheimer hastalığından korunma yolları arasında en önemli hususlardan biri de hayal kurmaktır. Bol bol düşünün ve hayaller kurun. Bu sayede beyniniz sürekli aktif hale gelecektir.

  1. Öğrenin

Merak edin ve merak ettiklerinizi öğrenin. Kitap okuyun, bulmaca çözün. Yeni insanlarla tanışarak ya da yeni bir dil öğrenerek de beyin fonksiyonlarınızı aktif halde tutabilirsiniz.

  1. Bitter Çikolata Tüketin

Araştırmalar günde 1-2 parça bitter çikolatanın hafızayı güçlendirdiğini kanıtlamıştır. Sizde fazlaya kaçırmadan siyah çikolata tüketebilirsiniz.

  1. Kaliteli Uyuyun

Tamamen karanlık ve sessiz bir odada uyumaya özen gösterin. Çok az miktardaki ışık veya ses bile uyku kalitenizi azaltabiliyor. Siz bunu uyurken anlayamasanız da gün içerisinde ve ilerleyen dönemlerde bunun sıkıntılarını yaşıyorsunuz.

  1. Stresten Uzak Durun

Elbette yapması söylemesi kadar kolay olmasa da stresten uzak durmaya çalışın. Stres bazı koruyucu hormonların üretilmesine neden olur. Fakat bu hormonların aşırı olması beyin hücrelerinin tahrip olmasına neden olarak Alzheimer hastalığına davetiye çıkarır. Bu nedenle her şeyi kafaya takmamanızı öneriyoruz.

  1. Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Aşırı alkol ve sigara tüketimi birçok hastalıkla birlikte Alzheimer hastalığını da tetikliyor. Bu nedenle Alzheimer hastalığından korunma da öncelikle kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız. Bu alışkanlıklar beynin küçülmesine ve işlevsel özelliğini kaybetmesine neden oluyor.

Alzheimer Hastalığından Korunma Destekleri

Alzheimer hastalığından korunma da birçok destekleyici üründen de faydalanabilirsiniz. Gerekirse B12 ve folik asit almaktan çekinmeyin. Tabi bunları uzman bir doktorun tavsiyesi ile kullanmaya başlamalısınız.

Bu yazımızda Alzheimer hastalığından korunma yollarını anlatarak faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Sağlıklı bir yaşlılık geçirmeniz dileğiyle…