Alzheimer Hastalığının Son Evresi

Alzheimer hastalığının son evresi birçok problemin ortaya çıkmasına neden olur. Hastaya bakan kişinin de hayatı olumsuz etkilenir. Ancak hastalık sürecinde Alzheimer hastalığının son evresi oldukça önemli bir evredir.

Alzheimer Hastalığının Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Alzheimer hastalığının son evresi
Alzheimer hastalığının son evresi

Alzheimer hastalığının son evresi de dahil hastalık toplam 7 evreden oluşur. Hastalık başlangıç aşamalarında hasta çevresini fazla etkilemez. Ancak ilerleyen evreler hem hasta hem de bakımı üstlenen kişi için oldukça sıkıntılı geçer. Alzheimer hastalığının son evresi hastayı bakıcısına tam bağımlı hale getirir. Bu evrede hastanın yakını da hastaya olan ilgisini arttırmalıdır. Alzheimer hastalığının son evresinde hasta konuşma zorlukları yaşayabilir ve tuvalet ihtiyacı da dahil bu ihtiyaçları kendi başına göremeyebilir. Şekil ve ses algısı değişebilir ve kızını annesi, oğlunu da babası zannedebilir. Kısaca Alzheimer hastalığının son evresi oldukça sıkıntılı bir süreçtir.

Yapılan araştırmalar ülkemizde ortalama 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğunu saptar. Tedavi süreci çok zor olan hastalık, halk arasında bunama olarak adlandırılır. Başlangıç aşamasında hastanın yaşam süresi 3 ile 20 yıl arasında değişir. Orta evrede ise hasta tüm belirtiler yaşar ve en zor evre de son evre olarak bilinir.

Son Evrede Alzheimer

Alzheimer hastalığının son evresi hastanın zorluklarla dolu olsa da yaşamını devam ettirmesi için tam bağımlı olduğu süreçtir. Hasta bu süreçte ciddi manada zihinsel sorunlar yaşar. Artık kendisinin kim olduğunu bilmeyecektir. Beslenmesi dahi başkası yardımıyla yapılır. Yardım alırken bile sıkıntılar yaşayabilir. Fiziksel hareketleri ise tamamen kısıtlı hale gelir. Hasta istem dışı ya da anlamsızca tekrarlayıcı hareketler yapacaktır.

Alzheimer hastalığının son evresinde hasta, arkadaşlarını ve çocukları hatta eşini bile tanıyamayacak sürece gelir. Bu evrede hastanın idrar problemleri ortaya çıkar. Hasta öksürür, yutkunma ve buna benzer hayati reflekslerini bu aşamada kaybedebilir. Mesela yemek yerken yiyeceğin nefes borusuna kaçması ve akciğerlere ulaşması sorunu yaşanabilir. Böyle durumlarda ise hasta öksürmesi reflekslerini yitirdiği için yiyeceğini anlık olarak dışarıya atabilir. Alzheimer hastalığının son evresi herkes için zor bir süreçtir.

  1. Aysel 11/02/2019
   • Mine 14/04/2019
    • Merve 06/11/2019
  2. şükran akın 08/10/2019
  3. şükran akın 08/10/2019

  Yorum yap