Alzheimer Hastası Nasıl Beslenmelidir?

Alzheimer hastası bir yakınınız varsa, bakım sürecinin ne kadar zor olduğunu da bilirsiniz. Hastalar her zaman en iyi şekilde bakılmalı ve bağışıklık sistemleri kuvvetlendirilmelidir. Alzheimer hastası herhangi bir soğuk algınlığı ya da gribal enfeksiyon geçirdiğinde Alzheimer atakları da şiddetlenmektedir. Bu nedenle Alzheimer hastaları ne yemeli ve nasıl beslenmeli konusunda bilgi sahibi olmalısınız. İyi bir şekilde oluşturulacak Alzheimer beslenme programı hastalıklardan korunmada yardımcı olacaktır.

Bu yazımızda Alzheimer hastası ne yemeli ve Alzheimer hastası yemek yemiyorsa ne yapılmalı konularında bilgi vereceğiz.

Alzheimer Hastalarında İştahsızlık

Alzheimer hastaları bazı dönemlerde iştahsızlık yaşayabilmektedir. Birçok demans hastasında iştahsızlık görülür. Alzheimer hastası yemek yemiyorsa ve iştahsızsa bu durumun birçok nedeni olabilir. Demasın ilk evreleri hastalar için son derece yıkıcıdır. Birçok hasta hiç beklemediği bir durumla karşılaşır ve üstesinden gelmesi de zaman alır. Bu dönemde yaşanabilecek depresyonla birlikte yemeğe karşı ilgisizlikte görülür.

Alzheimer hastaları gün içinde aktif olmalıdır. Hareket kabiliyetini tamamen kaybetmediği sürece belirli bir plan dahilinde egzersiz yapmalıdır. Bu sayede açlık hissederek yemeklere daha fazla ilgi duyabilir.

Alzheimer hastalığı ileri evrelerde çiğneme ve yutma sorunlarına neden olabilir. Bu durumda hasta uzman bir doktorun yardımını almalıdır. Ayrıca Alzheimer hastaları ilerleyen evrelerde yemek yemesi gerektiğinin farkında olmayabilir. Bu dönemlerde yemekler her zaman aynı saatte yenilmeli ve hazırlanan Alzheimer beslenme programına uyulmalıdır.

Alzheimer hastası kendini ifade edemiyorsa yemek yememesi fiziksel bir durumdan ötürü de olabilir. Örneğin dişlerindeki bir ağrı ya da takma dişlerindeki sorun yemek yemesini zorlaştırabilir. Hastanın düzenli diş bakımının yaptırılması bu tarz sorunların önüne geçilmesinde etkilidir.

Son olarak Alzheimer hastaları ne yemeli ve ne yememeli konusunda bir araştırma yapılmalıdır. Unutkanlığa iyi gelen besinler tercih edilirse hastanın zihinsel fonksiyonları da aktif hale getirilmiş olur. (1)

Alzheimer Hastalarında Aşırı Kilo Sorunu

Alzheimer hastalarının yemek programı bir uzman kontrolünde hazırlanmalı ve yemekler hasta bakıcının nezaretinde yenilmelidir. Bazı hastalar kendi hallerine bırakıldığında aşırı yemek yiyerek obezite gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedirler. Demans hastalarının aşırı kilo alması rahatsızlıklarını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle hastanın yedikleri sınırlandırılmalı ve bir program dahilinde hareket edilmelidir.

Alzheimer hastalarının sürekli karbonhidrat içeren yiyecekleri ve şekerli gıdaları yemesini engellemelisiniz. Peki, Alzheimer hastaları ne yemeli?

Alzheimer hastalarının dengeli beslenmesi için bir diyet programı uygulanmalıdır. Sağlıklı beslenmeye uygun hareket edilirse ve hasta düzenli hareket ederse aşırı kilo sorunuyla karşılaşmayacaktır. Ayrıca hastanın herhangi bir vitamin eksikliği yaşamaması için doktor kontrolünde bir program hazırlanması önemlidir. Doktor gerektiğinde takviye edici vitaminlerde önerebilir.

Alzheimer Hastası Ne Yemeli?

Alzheimer Hastası Beslenme

Alzheimer Hastası Beslenme

Alzheimer hastalarını tamamen sizin istedikleriniz doğrultusunda beslenmeye zorlamamalısınız. Elbette hastanın sağlığı için zararlı gıdalardan uzak durması gerekir. Fakat arada sırada hastanın çok sevdiği yiyeceklerinden vererek mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Alzheimer hastaları da çocuklar gibidir. Yalnızca bir yiyecekle mutlu ya da mutsuz olabilirler. Dengeyi gözetmeyi ihmal etmeyin.

Alzheimer hastalığının son evrelerinde kabızlık görülebilir. Bu durumun önüne geçmek için hastaya lif oranı yüksek yiyecekler yedirin ve bol bol sıvı tükettiğinden emin olun.

Hastanız hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşıyorsa doktorunuza başvurun. Başka bir sağlık problemiyle karşı karşıya olabilirsiniz. Eğer hastanız yeterli kaloriyi alamıyorsa da bu durum yaşanabilir. Doktorunuz gerekli düzenlemeleri yaparak hastanıza uygun bir beslenme programı oluşturacaktır.

Hastayı sağlığına zararlı yiyeceklerden uzak tutmak istiyorsanız, bu yiyecekleri evde bulundurmamaya çalışın. Evde olsa bile en azından göz önünde olmasınlar. Hasta her istediğinde bir şeyler yememelidir. Sağlığı açısından düzenli ve dengeli beslenmesi önemlidir. Hasta farklı saatlerde yemek yemek isterse dikkatini dağıtarak başka bir aktiviteye yönlendirin.

Alzheimer hastası yemek yemede çok ısrar ederse, sağlığına zararı olmayacak meyve ve sebzelerden verebilirsiniz. Özellikle havuç ve kereviz gibi besinler açlığını yatıştıracağı gibi faydalıdır da. Ayrıca Alzheimer hastalarında akdeniz tipi beslenme uygulanabilir. (2)

Alzheimer Beslenme

Alzheimer hastalarının beslenmesinde kendilerine imkan tanıyın. Hastalar yapabildikleri müddetçe kendileri beslensin. Hatta yatalak hale geldiklerinde bile beslenmeye aktif olarak katılmalarını sağlayın. Hastanın yemek masasındaki davranışlarına karşı hoşgörülü olun. Unutmayın ki Alzheimer hastası yaptıklarının farkında değildir. Ayrıca yeniden öğrenme şansı da yoktur.

Yemek masasındaki sorunları en aza indirmek için kırılmayan tabaklar, naylon masa örtüsü ve kıyafetlerin batmaması için de önlük kullanabilirsiniz. Ayrıca sap kısmı daha kullanışlı kaşık ve çatal takımları ile kaymayan seviş tabakları da işinizi de kolaylaştıracaktır.

Hastalığın ileri aşamalarında yutkunma ve çiğneme sorunları başlayacağından lokmaların çok küçük parçalara ayrılması ve sıvı beslenmenin önemsenmesi gerekmektedir.

Hastalarınızı asla uyurken ya da benzeri dinlenme zamanlarında beslemeye çalışmayın.

Alzheimer Hastasının Beslenmesiyle İlgili Tavsiyeler

Alzheimer hastası ne yemeli diye yaptığınız tüm araştırmalar sonuçsuz kaldıysa ve hastanız hala yemek yemiyor ve iştahsız davranıyorsa, besleyici atıştırmalıklara yönelebilirsiniz. Hastanın yeterli kalori ve vitaminleri aldığı sandviçler de yeterince besleyici olmaktadır.

Alzheimer hastası tuz veya baharat istediyse yemeğine attıktan sonra onları sofradan kaldırın. Hasta tuz veya baharat eklediğini unutarak tekrar atmak isteyebilir. Ayrıca yiyeceklerin ısısını siz kontrol edin. Alzheimer hastaları ilerleyen evrelerde bu tarz değerlendirmeleri yapamamaktadır.

Hastalar yapabildikleri müddetçe sofra kurmaya ve yemek hazırlamaya yardımcı olmalıdır. Bu şekilde faydalı olduklarını düşünerek hastalığın depresif yapısından kurtulurlar. (3)