Alzheimer Hastası Tuvalet Sorunları ve Kişisel Bakım

Alzheimer hastaları ve genel olarak demansa yakalanmış hastalar, kişisel bakımları konusunda yardıma ihtiyaç duyarlar. Birçok hasta zamanla diş fırçası ve tarak gibi eşyaları kullanamaz hale gelir. Hatta bu eşyaların ne işe yaradıklarını bile unutabilir. Birçok hastanın, hastalığın ilerleyen evresinde temizliğine dikkat etmediği görülmüştür. Alzheimer hastası için temiz ve bakımlı olmak bir şey ifade etmemektedir.

Alzheimer Hastası ve Kişisel Bakım

Bir kişi Alzheimer hastalığına yakalandığında yakınlarına da çok büyük iş düşmektedir. Hasta birçok durumda yakınının ilgisine ve desteğine muhtaçtır. Özellikle de giyinmede, banyoda ve tuvalette yardıma ihtiyaç duyar. Alzheimer hastasının giyinme sorununu kıyafetlerini belirli bir düzene sokarak ve kıyafet sayısını azaltarak giderebilirsiniz. Hastanın dolabında sadece mevsimlik kıyafetler bırakılmalı ve sayıları çok fazla tutulmamalıdır. Hastanın kıyafetlerinde fermuar ve düğme olmamasına özen gösterilmelidir. Durumuna daha uygun kıyafetler alınmalıdır. Ayakkabılar bağcıklı olmamalı ve tabanları da kaymayan malzemeden yapılmış olmalıdır.

Banyo yapmak hastaya son derece zor gelebilir ve istekli olmayabilir. Fakat güzel bir dille neden yıkanmak ve temizlenmek zorunda olduğu anlatılmalı, öncelikle rızası alınmalıdır. Hastanın yıkanmasını belirli bir düzene sokmanız halinde bakımı oldukça kolaylaşır. Zamanla Alzheimer hastası da bu rutine alışır ve sorun kendiliğinden düzelmiş olur.

Alzheimer Hastası ve Tuvalet SorunlarıAlzheimer Hastası Kişisel Bakım

Alzheimer hastalarının en büyük sorunlarından biride tuvalettir. Birçok hasta da idrar tutamama problemi görülmüştür. Hastanızda idrar tutamama sorunu varsa öncelikle bu rahatsızlığın Alzheimer kaynaklı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer başka bir neden yoksa öncelikle sorunu hafifletme yöntemine gitmelisiniz. Bunun için akşam saatlerinden sonra hastanın içtiklerine sınırlama getirebilirsiniz. Sıvı tüketiminin azalması gece idrar kaçırma olasılığını azaltacaktır. Gündüzleri de belli aralıklarla tuvalete gitmesini hatırlatabilirsiniz. Bu tarz uyarılar hastanın tuvalet ihtiyacını aklına getirebilir. Bu sayede idrar sorunu azaltılabilir. Fakat bu yöntemlerle ilerleme sağlayamazsanız yetişkin bezlerinden kullanabilirsiniz. Bunlar sorunu çözecektir.

Alzheimer hastalığı hem hasta açısından hem de yakınları açısından zorlu bir süreçtir. Bu süreçte hoşgörülü ve sabırlı olmalısınız. Hastaların üzülmesi ve stres yapması, durumlarını ağırlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…