Alzheimer Hastasına Geçmişi Hatırlatma ve Duyuları Canlandırma

Alzheimer hastası, hastalığın ilerleyen evrelerinde geçmişle bağlantısını tamamen kopartmaya başlayabilir. Bu nedenle Alzheimer hastasına geçmişi hatırlatma etkinlikleri yapılmalıdır. Bizde bu yazımızda hastanın geçmişini hatırlaması için neler yapabileceğinizden bahsederek sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Alzheimer Hastasına Geçmişi HatırlatmaAlzheimer Hastasına Geçmişi Hatırlatma

Alzheimer hastalarında çok daha eski olayları hatırlama eğilimi fazladır. Örneğin birkaç dakika öncesini hatırlayamazken, gençliklerindeki bir anıyı çok net bir şekilde hatırlayabilirler. Bu eski anıların çoğalması hastanın huzurunu ve mutluluğunu arttırabilir. Bu nedenle hastanın geçmişinde yaşadığı önemli anılardan bahsederek hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Alzheimer hastasına geçmişi hatırlatma konusunda somut nesnelere yönelebilirsiniz. Eski fotoğraflarını, madalyalarını ya da ödüllerini göstererek, anılarının canlanmasını sağlayabilirsiniz. Diplomalarını göstererek gençlik anılarının ortaya çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bazı insanların hayatında değerli eşyalar vardır. Artık kullanmadıkları ama atmaya da kıyamadıkları. Hastanın eskiden böyle eşyaları varsa hafızasının canlanmasında yardımcı olabilir. Bir kol düğmesi ya da saat birçok anıyı beraberinde getirebilir.

Hastanın gençlik dönemini hatırlatan mekânları gezebilirsiniz. Örneğin klasik otomobillerin bulunduğu bir müzeyi gezmek çok etkili olabilir. Diğer bir yöntemde eski filmlere göz atmaktır. Oturun ve birlikte 70’lerden 80’lerden birkaç film izleyin.

Alzheimer Hastasının Duyuları Nasıl Canlandırılır?

Alzheimer hastalığının evreleri ilerledikçe duyularda da azalmalar başlar. Bu nedenle hastanın duyularının aktif tutulması oldukça önemlidir.

Hastanın duyularını canlı tutmak için narin el masajları yapılabilir. Sevdiği ya da dikkatini çeken bir oyuncağa dokunması hastaya huzur verebilir. Geçmişte bulunan yiyecek ve içeceklerden temin edebilirseniz, bunlar hem anılarının hem de duyularının canlanmasına yardımcı olur.

Güzel kokular birçok hastada olumlu sonuçlar verir. Odasına güzel kokan çiçekler koymanız ya da kokusu birkaç oda uzaklıktan gelen güzel bir Türk kahvesi ikram etmeniz yararlı olacaktır.

Zaman zaman eski müziklerle nostalji günleri yapabilirsiniz. Hasta için dinlendirici olan bu anlar, geçmişte yaşadıklarını hatırlamasına da yardımcı olur.

Son olarak hastanın ilgisini çeken yerleri ya da manzaraları izlemesi de rahatlatıcı bir etki gösterir. Hastada rahatlatıcı etkisi görülürse, eve bir akvaryum alınabilir. Birçok insan balıkları izleyerek huzur bulur.

Alzheimer hastasına geçmişi hatırlatma konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Umarız faydalı bilgiler verebilmişizdir.