Alzheimer Hastasına Uygun Ev Ortamı Nasıl Hazırlanır?

Alzheimer hastalığı kişileri fiziksel ve zihinsel yönlerden etkileyebilir. Bu nedenle bulundukları ortamın onlara göre düzenlenmesi oldukça önemlidir. Alzheimer hastasına uygun ev ortamı hazırlayabilmek için dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda bu hususlara dikkat çekerek hasta yakınlarına önerilerde bulunmaya çalışacağız.

Alzheimer Hastasına Uygun Ev Ortamı

Alzheimer Hastasına Uygun Ev Ortamı

Öncelikle hastanın durumunu tam olarak kavramalısınız. Birçok yönden fiziksel ve zihinsel etkinliğini yitiren hasta bakıma muhtaç hale gelebilir. Bu nedenle hasta yakınlarına çok fazla görev düşmektedir. Sabrınızı ve hoşgörünüzü koruyarak hastanıza en iyi şekilde bakmanın yollarını aramalısınız. Unutmayın ki her insanın zor zamanları olabilir ve istemediği çeşitli hastalıklara yakalanabilir. Alzheimer hastalarının durumlarının bile farkında olmadığını düşünürsek hayat onlar için daha da zorlaşmaktadır.

Alzheimer Hastası İçin Güvenli Ev Ortamı Hazırlamak

  1. Alzheimer hastasına uygun ev ortamı oluşturmak için öncelikle evinizde oluşabilecek kazalara karşı tedbir almalısınız. Kendinizi hastanın yerine koyun ve tehlike oluşturabilecek durumları gözden geçirin.
  1. Ev ortamında alınacak öncelikli önlem hastanın kaçışını önlemektir. Hastanın tek başına dışarı çıkması birçok tehlikeyle karşılaşmasına neden olabilir.
  1. Evde hastaya özel bir kullanım alanı oluşturulmalı ve zarar vermesi muhtemel alet ve edevatlar kaldırılmalıdır.
  1. Evde bulunan elektrikli cihazların fişi çekili olmalıdır. Ayrıca banyoda elektrikli cihaz bulundurulmamalıdır.
  1. Dolabınızda tarihi geçmiş gıda olmamasına dikkat etmelisiniz. Hastalığın ilerleyen evrelerinde hastalar taze ve bozuk yiyeceklerin farkına varamayabilir. Bu nedenle evdeki yiyeceklere dikkat edilmelidir.
  1. Evdeki halılar özenle seçilmelidir. Halılar kaymamalı ve köşelerine takılıp düşülecek kadar kalın olmamalıdır.
  1. Alzheimer hastasına uygun ev ortamı oluşturmak için ev ve oda anahtarlarınızı saklamalısınız. Aynı şekilde arana anahtarınızı da ortalıkta bırakmamalısınız.
  1. Alzheimer hastaları görme sorunları da yaşayabilir. Bu nedenle merdiven inip çıkarken yardımcı olunmalıdır. Ev katlı ve içeride merdivenler varsa merdivenin önüne kapı yapılmalı ve uygunsa hasta alt katta bakılmalıdır.

Alzheimer hastasına uygun ev ortamı hazırlamak için yapılması gerekenlerden bahsettik. Tüm bu güvenlik önlemlerinizi almanın yeterli olmadığını, hastaların öncelikle sevginize, saygınıza ve sabrınıza ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız. Sağlıklı günlerde görüşmek üzere…