Alzheimer Hastasını Anlamaya Çalışın

Alzheimer hastalığı her ne kadar kişinin birçok aktivitesini ve anlama yeteneğini kısıtlasa da hastanın kişiliğine saygı gösterilmelidir. Alzheimer hastasını anlamak bakıcının ya da yakınlarının birincil görevidir.

Alzheimer Hastasını Anlamak

Alzheimer hastaları zihinsel yeteneklerini kaybettikleri için güvensizlik duygusuna kapılarak kendilerini korumasız hissedebilirler. Yakınlarının güven vermesi hastasının rahatlaması ve huzurlu olması için oldukça önemlidir.

Hastanıza Geçmiş Hakkında Bilgiler Verin

Alzheimer hastaları yakın geçmişi ve yeni olayları hatırlayamazlar. Çok eski zamanları ise şaşırtıcı bir netlikte hatırlayabilirler. Hastalara eski anıları hatırlatmak ve hatırlamalarına yardımcı olmak mutlu olmalarını sağlar.

Alzheimer kimsenin hatası değildir ve asla utanılmamalıdır. Elbette bir kişinin annesini ya babasını bu durumda görmesi hiç de kolay değildir. Ancak hastalığa yakalandıktan sonra ne yazık ki kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Yapılacak en iyi şey Alzheimer hastasını anlamak ve gerekli desteği vermektir.

 Hastanın Kültürel ve Kişisel Özelliklerine Riayet Edin

Alzheimer Hastasını Anlamak

Alzheimer Hastasını Anlamak

Alzheimer hastaları normal dönemlerinde bazı kültürel ve kişisel kalıplara çok dikkat ediyor olabilir. Örneğin nezakete önem veren ve sağlıklı döneminde kendisine yalnızca ismiyle değil de “…. Bey” vb. hitapları tercih eden birine aynı şekilde hitap edilmelidir.

Aynı şekilde her gün tıraş olan ve temizliğine dikkat eden bir hastaya bu konuda yardımcı olunmalı, kişisel bakımı aynı şekilde devam ettirilmelidir. Bu küçük rutinler hastanın kendini iyi hissetmesinde büyük öneme sahiptir.

Alzheimer hastasının durumu ne kadar kötü olursa olsun ona normal bir insan ve yetişkin gibi davranmalısınız. İlerleyen dönemlerde çocuksu hareketlerde bulunması ya da bir çocuk gibi inatçı olması hastanın bir yetişkin olduğu gerçeğini değiştirmez.

Hastanın yanında o yokmuş gibi konuşmayın. Kesinlikle “zaten anlamıyor” algısına kapılmayın. Alzheimer hastasını asla eleştirmeyin ve azarlamayın. (1)

Alzheimer Hastasına Öğretmeye Çalışmayın

Bazı hasta bakıcılar, hastanın kaybettiği bir yeteneği tekrar öğretmeye çalışarak boşuna zaman kaybetmektedir. Öğrenme zihnin gelişimine paralel olarak gerçekleşir. Alzheimer hastalarında ise bir zihin gelişimi görülemeyeceği gibi sürekli bir geriye gitme vardır. Alzheimer hastasının kaybettiği bir beceriyi geri kazandırmak imkânsızdır diyemesek de oldukça zordur.

Hastaya öğretmek yerine hala yapabildiklerini korumaya çalışabilirsiniz. Hastanın durumuna uygun aktiviteler bularak Alzheimerın ilerleme hızını azaltabilirsiniz. Alzheimer hastasını her zaman hayatın içinde tutun ve bir şeyler yapabildiğini ona da gösterin. Örneğin yemek yedirdiğinizde birçok şeyi kendisinin yapmasını sağlayın. Hasta yatalak hale gelmişse ve hiçbir şey yapamayacak durumda olsa bile en azından peçetesini elini tutuşturun ve yemeğe katılmasını sağlayın.

Hastanın cesaretini asla kırmayın. Sürekli hastayı övün ve birçok şeyi hala kendi yapabildiğini gösterin.

Hastaya seçenekler sunun. Bu sayede kendi fikirlerinin önemsendiğini anlayacaktır. Örneğin hastayı sadece kendi isteğinize göre giydirmeyin. Ne giymek istediğini ona sorun fakat bu konuda dikkatli olmanız da gerekiyor. Hastanın yaz ayında mont giymek istemesini engellemek için seçenekleri biraz daraltmak etkili bir yöntem olacaktır.

Alzheimer Hastasının Mahremiyetine Saygı Gösterin

Alzheimer hastasını anlamak için kendinizi onun yerine koyun. Mahremiyetinizin ihlal edilmesini asla istemezdiniz değil mi? Bu nedenle sizde hastanıza aynı şekilde davranın. Hastanın odasına girerken kapısını çalın. Kişisel temizliğine yardımcı olurken, mahremiyetine olabildiğince dikkat edin. Ziyaretçiler gelmeden tuvalet vb. işlerin sorulduğundan ve yapıldığından emin olun. Ziyaretçilerin yanında soracağınız bu tarz sorular hastayı rencide edebilir. (2)

Alzheimer hastasını anlamak konulu yazımızın sonuna geldik. Yazımızı beğendiyseniz paylaşabilir ve daha çok kişinin istifade etmesini sağlayabilirsiniz. Daha birçok içeriğimizle sizlere yardımcı olmaya devam edeceğiz.