Alzheimer Hastasının Durumu Çocuklara Nasıl Açıklanmalı?

Bir yakınınızın Alzheimer hastalığına yakalanması evde birçok değişikliği de beraberinde getirir. Özellikle çocuklar değişen şartlara uyum sağlamakta zorlanırlar. Bu nedenle Alzheimer hastasının durumu çocuklara açıklanmalıdır. Yapılan açılar net olmalı ve çocukları rahatlatmalıdır. Çocuklar olaydan net bir şekilde haberdar edilmez ve hastanın durumu açıklanmazsa birçok sorun yaşanabilir. Hasta davranışlarıyla çocukları üzebilir ve değişen durumun farkında olmayan çocuk bundan çok fazla etkilenebilir. Eğer hastanın hareketlerinin kendisine ya da herhangi başka birine yönelik olmadığını, hastanın bu davranışları elinde olmadan sergilediğini bilen çocuk bu dönemi atlatmada zorluk yaşamayacaktır.

Alzheimer hastasının durumu çocuklara açıklanırken yaşına ve kavrayış seviyesine uygun bir anlatım tercih edilmelidir. Hastanın durumu dürüst bir şekilde anlatılmalı ve çocuğun etkilenmemesi için her zaman destek olunmalıdır. Çocuğun durumu kabullenmesi zaman alsa da bunu desteğinizle yaptığınız açıklamalarla giderebilirsiniz.

Alzheimer Hastasının Durumu Nasıl Açıklanır?Alzheimer Hastalığını Çocuklara Açıklamak

Yetişkin insanların bile kabullenmekte zorlandığı bu tarz durumlarda çocuklarla özel olarak ilgilenilmelidir. Alzheimer hastasının durumu belirli aralıklarla çocuklara anlatılmalı ve sabırlı olunmalıdır. Çocuklar bu konuyu çok merak edebilir ve sürekli sorabilirler. Hatta soru sormazlarsa sormaları için siz ısrar edin. Kafalarındaki şüphelerin dağılması öncelikli amaç olmalıdır. Bu dönemde çocuklarınıza ilgiyi arttırın ve bol bol sarılın. Yaşanılan durum hakkında espriler yapmaktan çekinmeyin. Espriler hastanın kendisi hakkında olmamalı, fakat yaşanılan durum hakkında şakalar yapılmalıdır. Bu sayede çocuk daha hızlı adapte olabilir.

Çocukların Yaşanılan Duruma Gösterdiği Tepkiler

Çocuklar durumdan korkabilir ve çekingen davranabilirler. Soracakları soruların sizi üzebileceğini düşünerek, içlerine kapanabilirler. Bu durumda çocuğunuzu yüreklendirin ve merak ettiği her şeyi sormasını sağlayın. Bazı çocuklarda hastanın durumunu kendi yaptıkları yaramazlıklara bağlama eğilimi ortaya çıkabilir. Bilinçsiz bir aile tarafından yapılan “Senin yaramazlıkların yüzünden böyle oldu, artık uslu durmalısın.” gibi söylemler çocukları olumsuz etkiler. Bu nedenle çocukların bu konuda rahatlatılmaya ve hastalığın gerçek nedenini öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Ayrıca yakınlarının hastalığının bulaşıcı olmadığı da belirtilmelidir.

Alzheimer hastalığı hasta kadar yakınlarını da etkileyen değişiklikler meydana getirir. Yakınınızın hasta olması sizi de çok üzebilir, huysuz ve düşünceli bir hale getirebilir. Fakat her halükarda çocuklarınıza sıcak davranmalı ve bekledikleri şefkati göstermelisiniz. Çocuk kendi durumunda değişiklik hissetmezse hızlı bir şekilde yeni duruma alışabilir.

Çocuklarda durumun üzüntüsüne kapılabilir ve hasta hakkında kaygılanabilirler. Bu nedenle çocuğunuzu karşınıza alın ve konuşarak rahatlamasını sağlayın. Çocukların duyguları çok üst seviyededir ve en az yetişkinler kadar dertleşme, içlerini dökme ihtiyacı duyarlar. Çocuk yakının bir daha iyileşmeyeceğini düşündüğünden bu durum onu rahatsız eder. Belki de şimdiye kadar kendilerine bakan kişiyi bu durumda görmeleri onlara da sorumluluk duygusu yükleyebilir. Hastaya karşı sorumlu olduklarını hissedebilirler. Ayrıca çocuklar hastalık yüzünden kendilerine daha az zaman ayrıldığını düşünerek kızabilir ve huysuzluk gösterebilir. Bu zor zamanlarda her şeyi bir arada yapmak oldukça zor olsa da çocuklarınızı ihmal etmeyin. Yeterli ilgiyi ve sevgiyi gösterdiğinizden emin olun.

Alzheimer hastasının durumu çocukları etkilediğinden geceleri kâbus görmelerine ve uykusuzluk çekmelerine neden olabilir. Bu dönemde çocuğunuz okulunda da sorun yaşayabilir. Notlarında düşüş olabilir ya da ev ödevlerini yapmak istemeyebilir. Öğretmeniyle görüşerek durumdan haberdar etmeniz faydalı olacaktır. Bu dönem karşılıklı anlayış içerisinde geçirilmeli, çocuk motive edilmeye çalışılmalıdır.

Alzheimer Hastasının Bakımına Çocukları da Dâhil Edin

Çoğu zaman Alzheimer hastasının durumu hakkında yapılacak açıklamalar yeterli olmayabilir. Bu nedenle çocuğun duruma alışması için ilgisini çekecek küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Bunlar gerçek manada sorumluluk isteyen işler olmamalı ve çocukların fazla zamanını almamalıdır. Özellikle hastayla ilgilenmelerinin, şefkat ve sevgi göstermenin ne kadar iyi olacağından bahsedin. Hastayla yürüyüşe çıktığınızda çocuğunuzu da götürebilir ve bu sayede birlikte zaman geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun çabalarını takdir edin ve hastanın bu yaptıklarını anlasa ne kadar sevineceğini ve gurur duyacağını belirtin. Son olarak çocuğunuza hastayla ilgili tek başına yapacağı bir görev vermeyin.

Alzheimer hastasının durumunu çocuğunuza nasıl anlatabileceğinizden ve çocuğunuzu yeni duruma nasıl alıştırabileceğinizden bahsettik. Umarız faydalı bilgiler verebilmişizdir.