Alzheimer Hastasının Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Halk arasında bunama diye adlandırılan Alzheimer hastalığı, hastanın yakın zamanı hatırlayamama ve diğer problemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızın devamında Alzheimer hastasının ölüm belirtileri hakkında detaylı bilgilere yer verirken, hastalıkla ilgili genel bilgilere de yer vereceğiz.

Alzheimer hastayı ve yakın çevresini, olumsuz yönde etkileyen hastalıkların başında gelmektedir. Genellikle yaşlı kimselerde görülme oranı yüksek olan Alzheimer, nadiren de olsa, genç sayılabilecek yaşlarda da görülmektedir.

Alzheimer Hastasının Ölüm Belirtileri

Alzheimer Hastasının Ölüm Belirtileri Nelerdir

Alzheimer Hastasının Ölüm Belirtileri Nelerdir

Alzheimer hastasının ölüm belirtileri, genellikle genel komplikasyonlara bağlı olarak görülmektedir. Hastaların ölüm belirtileri tam olarak kanıtlanmamış olsa da,  Alzheimer hastalarında görülen bir takım belirtiler, Alzheimer hastasının ölüm belirtileri olarak kabul edilmektedir.

Bu belirtilerden bazıları şunlardır:

Beyin Hücrelerinin Ölümü

Tedavisi mümkün olmayan dejeneratif bir hastalık olan Alzheimer, beyin hücrelerinin hızlı bir şekilde ölmesine sebep olmaktadır. Bu durumda beyin hücrelerini önemli ölçüde kaybeden hastalarda, vücut fonksiyonlarını yerine getirememe sorunu görülmektedir. Demans hastalarının ölümü, beyin hücrelerinin hızlı ve çoğulcul bir şekilde ölmesine bağlanmaktadır. Bu süreç bazen 8-10 yıl sürdüğü gibi, Alzheimer hastalığının ileri evrelerinde, birkaç yılı bulacak kadar kısadır.

Vücut Reflekslerinin Kaybedilmesi

Beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak vücudu ayakta tutan yaşamsal fonksiyonların yitirilmesi de, Alzheimer hastasının ölüm belirtileri arasında yer almaktadır. Örneğin hastanın nefes alma ve öksürme gibi doğal reflekslerini kaybetmesi, bunlardan bazılarıdır.

Bunların dışında hastanın hareket etme kabiliyetinin azalması, konuşma ve tat alma gibi yetilerinin zayıflaması ya da durması,  demans hastalarının ölümü için birer belirti olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aspirasyon Pnömonisi ve Felç

Alzheimer hastasının ölüm belirtileri arasında en sık rastlanan belirtilerden biriside, aspirasyon pnömonisi ve felçtir. Bu durumda hastalar yutkunma ve çiğneme yetisini kaybettikleri için, yemek yeme esnasında soluk aldıklarında, yiyeceklerin nefes borusuna kaçmasıyla gerçekleşir.

Bu durumda hasta hayatını kaybeder ya da tehlikeli bir felç geçirir. Nefes borusu kanalıyla vücuda girmiş olan yiyecek, akciğerlere yerleşir. Nefes alma yetisi zayıf olmayan kişiler bu durumda kuvvetli bir öksürük ile yiyeceği dışarı atabilirken, öksürme refleksini ve bilincini kaybeden Alzheimer hastası, öksürmesi gerektiği bilincine ulaşamaması nedeniyle bunu yapamamaktadır.

Enfeksiyonlar

Gün geçtikçe enfeksiyonlara karşı dirayetini yitiren hastalar, enfeksiyona bağlı hastalara daha hızlı bir şekilde yakalanmaktadırlar. Bu nedenle enfeksiyona yakalanma riskinin artması ve vücudun basit enfeksiyonlarla savaşacak gücünün kalmaması, Alzheimer hastasının ölüm belirtileri arasında görülen en önemli belirtilerden birisidir. Ayrıca enfeksiyonlara karşı mücadele etme gücünü kaybeden vücutta önemli ölçüde iştahsızlık ve kilo kaybı yaşanması da, bu süreci hızlandıran etkenlerden bazılarıdır. (1)

Yatalak Alzheimer Hastası Ne Kadar Yaşar?

Hastalık kanser ya da benzer hastalıklar gibi öldürücü bir hastalık olmasa da, hastanın süreç içerisinde kişisel birçok ihtiyacını kendi başına yerine getirememesi nedeniyle, hasta ölümcül bir çok riskle karşı karşıya kalmaktadır. Alzheimer hastasının ölüm belirtileri arasında, kullanacakları ilaçları unutmaları da listede yer vermesek de, farklı bir etkendir.

İlaçlarını almayı unutan hastanın hastalığının komplikasyonlara bağlı olarak daha hızlı bir şekilde ilerlemesi, ölüme giden sürecide önemli ölçüde hızlandırmaktadır.  Bu sebeple yatalak Alzheimer hastaları ne kadar yaşar? Sorusuna net bir cevap verebilmek için, hastanın genel durumunu tam olarak bilmek daha sağlıklı bir cevap verilmesine yardımcı olacaktır.

Hastaya bakan yardımcıların ilgisi, ilaçların zamanında verilmesi ve daha birçok etken, hastanın yaşama tutunma sürecinde etkili rol alan unsurlar arasındadır.

Alzheimer Hastası Yakınlarına Öneriler

Hastanın yavaş yavaş çevre ile iletişim kurma becerisinin yıkıma uğraması nedeniyle, Alzheimer hastasının bakıcısına, büyük görevler düşmektedir. Gündelik aktivitelerini yerine getiremeyen hastanın belleğini kaybetmesi, hem hasta, hem de çevresi için tehlike arz eden bir durum olabilmektedir. Hastalığın her sürecinde, hasta yakınının bilinçli davranması büyük önem taşımaktadır.

Aşağıdaki öneriler mutlaka dikkate alınmalı, hasta yakını bu önerilere dikkatli bir şekilde uymalıdır.

 • Hastalığın ilerleyen safhalarına hazır olup, bu safların daha zor olacağını düşünerek maddi ve duygusal anlamda hazırlıklar yapın.
 • Evinizin bazı bölümlerini, hasta için mutlaka güvenli hale getirin. İlaçlarını saklayabileceğiniz alanlar edinirken, dış kapının kilitli olmasını gerektiren ileri evreler için, kapınızın kilitli olduğundan emin olun.
 • Hastayı sürekli eleştirmenin bir şey kazandırmayacağını unutmayıp, ona sevgiyle yaklaşmanız önemlidir. Hatta çevrenizden anlayışına güvendiğiniz kişilerden ricada bulunarak, hastanızla ufak aktiviteler yapmasını isteyebilirsiniz.
 • Hastanızın ilaçlarını, kesinlikle aksatmayın ya da geciktirmeyin. Kesin bir tedavisi olmayan hastalık için, ilaçların zamanında alınması oldukça önemlidir.
  1. hasan 23/03/2019
  2. hasan 23/03/2019
   • Serkan 07/04/2019

  Yorum yap