Alzheimer ilaçları ve Tedavi Yöntemleri

Kişilerde sosyal yetenekleri, günlük yaşamı ve zihinsel aktiviteleri olumsuz etkileyerek, öğrenme, hatırlama ve dil fonksiyonlarının kaybına neden olan durumlarda demans denir. Alzheimer hastalığı da demans durumları arasında en çok bilinendir. Bu nedenle demans denildiğinde akla Alzheimer hastalığı gelmektedir. Alzheimer ilaçları hastalığın tedavisinde etkin şekilde kullanılmakta olup diğer tedavi yöntemleriyle de desteklenmektedir. Elbette Alzheimer ilaçları hakkında bilgi vermeden önce Alzheimer nedir ve diğer tedavi yöntemleri nelerdir sorularına cevap arayacağız.

Alzheimer Nedir, Alzheimer ilaçları Ne Kadar Etkilidir?

Demans İlaçları

Demans ilaçları

Alzheimer sinir sistemini etkileyen, kişinin günlük yaşamında ve zihinsel fonksiyonlarında olumsuzluklara neden olan nörolojik bir hastalıktır. Hastalığın erken teşhis edilmesi ve tedaviye hemen başlanılması oldukça önemlidir. Alzheimer kesin tedavisi olan bir hastalık değildir fakat yapılacak tedaviler hastalığın ilerlemesini ve semptomların azalmasını sağlayabilir. Ayrıca hastalığın geciktirilmesinde etkili olan Alzheimer tedavi yöntemleri hastanın daha huzurlu olmasına yardımcı olur.

Alzheimer ilaçları tedavide kullanılırken, birçok tedavi de aynı anda uygulanabilir. Zaten en etkili yöntem, tedavi yöntemlerinin bir arada kullanılmasıdır. Alzheimer tedavisinde hangi yöntemler uygulanabilir inceleyelim.

Alzheimer Koruyucu Tedavi Yöntemleri

Alzheimer hastalığının en etkili tedavisi hastalıktan korunmaktır. Bilindiği üzere Alzheimer hastalığına yakalanan birinin tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Alzheimer’dan korunmak için öncelikle sağlıklı beslenmeye ve egzersizlere dikkat edilmelidir. Kişiler yaşlarına göre bir egzersiz programı oluşturarak sürekli hareketli olmaya özen göstermelidir.

Alzheimer hastalığını önlemek için sigaradan ve pasif içicilikten de uzak durulmalıdır. Bununla ilgili ülkemizde atılan adımlar gayet olumludur. Daha etkin bir ceza sistemiyle sigara içiciliği büyük ölçüde azaltılabilecektir.

Koruyucu tedavi yöntemlerinde sağlık çalışanlarına ve kamu sağlığı yönetiminde rol alanlara büyük iş düşmektedir. Hareketin ve sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi ve somut adımların atılması önemlidir. (1)

Alzheimer Hastasına Uygun Ortam Sağlanması

Alzheimer ilaçları kadar etkili olan bir diğer yöntemde hastanın rahatının sağlanması ve uyarıcı etkenlerden uzak tutulmasıdır. Bu yöntemler sayesinde hastanın yaşam kalitesi yükselerek, süreci daha huzurlu bir şekilde geçirebilir.

Alzheimer tedavisi için yapılması gerekenler;

  1. Hastanın bakımında devamlılık olmalı,
  2. Hastayla iletişimin korunması,
  3. Hasta yakınları arasında kurulacak işbirliği,
  4. Hastanın güvenliği,
  5. Hastaya uygun ev ortamının sağlanması,
  6. Evde her zaman yeterli ışık bulunması,
  7. Banyonun ve yemek saatlerinin bir düzene bağlanması,
  8. Sigaradan uzak tutmak.

Geri Dönüşümlü Demans Durumlarının Tespiti ve Tedavisi

Alzheimer hastalığı ve diğer birçok demans durumunun geri dönüşü yoktur fakat Alzheimer etkisi gösterebilen birçok rahatsızlık bulunmaktadır. Örneğin B12, folik asit ve B1 eksikliği Alzheimer benzeri belirtiler gösterebilir. Bu eksikliklerin giderilmesi durumunda hasta eski haline dönerek, tekrar rutin hayatına devam edebilir.

Hastaların biran önce rutin hayatlarına dönmeleri ve demans durumunun geri dönülmez bir noktaya gelmemesi için eksikliklerin ve diğer rahatsızlıkların erken teşhis edilmesi gerekir. Bu hastalarda Alzheimer ilaçları kullanılmaz. Hastaya yanlış bir tedavi uygulanmaması için doğru teşhis çok önemlidir.

Alzheimer ilaç Tedavisi

Alzheimer ilaçları

Alzheimer ilaçları

Alzheimer ilaçları hastalığın ilerlemesini engelleyerek, semptomların azalmasını sağlar. Bunama hastalığı da denilen Alzheimer’ın kesin bir tedavisinin olmadığı unutulmamalıdır. Unutkanlık için ilaç tedavisine başlamadan önce hasta ve yakınları bilgilendirilmelidir. Yapılacak tetkiklerden sonra verilecek demans ilaçları hastaya ve hasta yakınına anlatılmalı, yan etkileri hakkında bilgi verilmelidir.

Alzheimer ilaç tedavisinde amaç, hastanın yaşam kalitesini yükseltmek, davranış bozukluklarını azaltmak ve Alzheimer evreleri ile gelişimini yavaşlatmaktır. Ayrıca verilecek Alzheimer sakinleştirici ilaç çeşitleri de hastanın ruhsal sorunlarına yardımcı olacaktır. Birçok hastanın psikiyatrik sorunlar yaşadığı bilinmektedir.

Alzheimer hastalığında kullanılan ilaçlar birçok yan etki gösterebilir. Bu nedenle en önemli nokta ilaçlara düşük dozda başlanılması ve yavaşça arttırılmasıdır. Bu adımda en doğru bilgiyi hastayı muayene eden uzman bir doktor verecektir. (2)

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan ilaçlar

Her tedavide olduğu gibi Alzheimer tedavisinde de birçok ilaç kullanılmaktadır. İlaçların hepsine yer verme imkanımız olmasa da bilgilendirici olması açısından kısaca değineceğiz.

Alzheimer hastalığında kullanılan ilaçlar unutkanlık ilaçları, unutkanlık hapı, demans ilaçları ve Alzheimer hapları olarak da isimlendirilmektedir. İlaçlara ne isim verilirse verilsin önemli olan nokta ne işe yaradıkları ve hastalığa nasıl bir etki gösterdikleridir.

Günümüzde kullanılan Alzheimer ve demans ilaçları farmakolojik ajanlar, asetilkolinesteraz inhibitörleri ve memantin olarak sıralanabilir.

Alzheimer ve Demans ilaçları

Alzheimer tedavisinde birçok ilacın kullanıldığından ve ana maddeleri ile temel amaçlarından bahsetmiştik. En sık kullanılan birkaç ilaca da yer vererek yazımızı sonlandıralım.

Dozyl Alzheimer ilacı

Donepezil Hidroklorür de diyebileceğimiz Dozyl sarı renk ve yuvarlaktır. Dozyl tabletleri 10 mg ve filmle kaplıdır. 28 tabletlik ambalajlarda satılan Dozyl erken ve orta evre Alzheimer tedavisinde kullanılır. Halk arasında bilinen ismiyle bunama hastalığı ve unutkanlığa iyi gelen bu ilacın etkin maddesi donepezil hidroklorür, asetilkolinesteraz inhibitörleridir.

İlacın yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılabileceği unutulmamalıdır.

Cogito Alzheimer ilacı

Orta ve ilerici evre Alzheimer tedavisinde kullanılan Cogito Alzheimer ilacının etken maddesi memantindir. Beyinde bulunan sinirlere kan akışını arttıran ve Alzheimer belirtilerine neden olan kimyasalları azaltan bu ilaç, öğrenme ve hatırlama potansiyelini arttırarak, hafızayı kuvvetlendirir.

Cogito demans ilacının etken maddelerinden birine alerjiniz varsa kullanmamalısınız. İlacın etkisini göstermesi için düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. En etkili Alzheimer ilaçlarından biridir.

İlacı kullanmadan önce doktorunuza danışmalı ve uzman bir doktorun tavsiyesine göre hareket etmelisiniz.

Alzheimer Bandı

Alzheimer bandı demans türü hastalıkların ve özellikle de Alzheimer hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Alzheimer ve demans tedavisi ilaçları arasında gösterilen bantlar, bellek bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Alzheimer bandı doktor tavsiye ile kullanılmalıdır.