Alzheimer Kan Testi Nasıl Yapılır?

Halk arasında adı bunama olarak da anılan Alzheimer hastalığı hafızayı etkileyen ve ilk olarak yakın geçmişten başlayarak insanın her şeyi unutmasına yol açan bir hastalıktır. Alzheimer kan testi bugüne kadar yapılmıyordu. Ancak hastalıkla birlikte ilk olarak unutkanlık ortaya çıkar ve genel olarak yaşı ileri olan kişilerde görülür. Ancak bu sadece yaşlı insanları bulan bir hastalık değildir. Özellikle günümüzde genç yaşta da ortaya çıkabiliyor. Bu sebeple de erken tedavi edilmemesi durumunda kişi bir noktadan sonra önüne geçilemeyen bir hafıza kaybı sürecine girebiliyor. Hastalık tamamen tedavisi olan bir sorun değil. Ancak erken ortaya çıktığında ilerleyişi yavaşlatan tedavi süreçleri var. Bu yüzden Alzheimer kan testi ile erken teşhis etmek oldukça önem taşıyor.

Alzheimer Kan Testi Uygulanışı

Alzheimer Kan Testi
Alzheimer Kan Testi

Erken teşhisin oldukça kolaylaştıracağı Alzheimer kan testi genel anlamda hastalığın ana etkilerinden biri olarak bilinen amiloid beta birikintilerini saptama ilkesiyle çalışır. Şu ana kadar 373 Avusturyalı ve Japon hasta üzerinde yapılan deneyler kan testinin %90’a kadar amiloid beta birikintilerini saptadığı ortaya çıktı. Bilim insanları şu ana kadar Alzheimer başlangıç ve gelişme dönemlerinde vücutta ortaya çıkan belirtileri saptayamadı. Ancak amiloid beta ve tau proteinlerinin salgılanma miktarının arttığı araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Bu yüzden hastalığa bağlı olan hafıza kayıpları yaşanmadan 30 yıl önce bu proteinler vücutta salgılanmaya başlıyor. Bu durumda test yaygınlaşırsa 30 yıl önceden Alzheimer kan testi sayesinde hastalığı teşhis etme şansı doğacak. Bu denli erken bir sürede tespit edilebilecek hastalık ilerleyen safhada yavaşlatılabilecek ve tedavi bile edilebilecek. Bilim adamları bu buluştan sonra belki de Alzheimer kan testi sayesinde hastalığı grip gibi basit bir hastalık haline getirecekler.

Hastalık Geç Ortaya Çıkıyor

Uzmanlar geliştirilen kan testinin henüz doktorların ameliyat sırasında kullanmaları için yeterli olmadığı konusunda uyarıda bulundu. Hastalığın önlenmesi ve tedavisine yönelik 2002 ile 202 yılındaki 10 yıllık periyottaki deneylerde %99,6 başarısızlık ortaya çıktı. Doktorların bu araştırmalarda başarısız olmasının en büyük nedeni ise tedavi sürecine hastalığın sonraki evrelerinde başlanılmasıdır. Çünkü geç ortaya çıkan hastalığın tedavisi için geç kalınmış olabiliyor. Hastalık belirtilerin başlamasından en az 10 yıl sonra net olarak ortaya çıkıyor.