Alzheimer Ölümcül müdür? Demansa Bağlı Ölümler

Günümüzde oldukça sık görülmeye başlayan Alzheimer hastalığı yaşın ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkmaktadır. Genç yaşlarda da görülme ihtimali olan Alzheimer genel olarak 60 yaş üzerindekiler etkilemektedir. 80 yaşın üzerine çıkıldığında ise neredeyse iki kişiden birinde Alzheimer belirtileri görülmektedir. Böylesine yaygın olunca da Alzheimer ölümcül müdür sorusu birçok kişinin aklına geliyor.

Hiç birimiz aklımıza getirmek istemesek de ölüm mutlak sondur. Hangi hastalıktan olursa olsun, bir gün herkese ebedi yolculuğa uğurlanacak. Bu yazımızda Alzheimer hastaları neden ölür, demans hastalarının ömrü ne kadardır ve Alzheimer ölümcül müdür sorularına cevap arayacağız.

Alzheimer Ölümcül müdür? Alzheimer Hastasının Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Alzheimer hastalığı çok sık görülse de neden ölüme sebep olduğu hakkında bilgiler azdır. Birçok kişi bu hastalığa bağlı komplikasyonlar sonucunda hayatını kaybetmektedir. Alzheimer hastalığı beyin hücrelerinin ölümüne neden olduğundan zihinsel aktiviteyi her geçen gün azaltmaktadır. Beyin hücreleri canlandırılamadığından hastalığın tamamen tedavi edilerek hastanın eski haline döndürülme ihtimali de bulunmamaktadır.

Alzheimer hastalığının son evresinde hastanın nefes alma, öksürme ve yutkunma refleksleri yavaşlar. Tat alma, hareket etme ve konuşma yetileri de yok olur. Tüm bunlar Alzheimer ve demans hastalarında ölüm belirtileri olarak görülebilmektedir.

Demans hastalarında en çok görülen ölüm nedeni felce neden olan aspirasyon pnömonisidir. Bu durum hasta herhangi bir şey yerken yiyeceği soluk alma esnasında içine çekmesiyle yaşanır. Bu yiyecek akciğerlere yerleşir ve ölüme giden süreci başlatır. Normal kişilerde böyle bir durum olduğunda öksürük sayesinde dışarı atılabilmektedir. Fakat Alzheimer hastaları son dönemlerinde bu yetilerini kaybettiklerinden bu durumla başa çıkamazlar.

Alzheimer ve Demans Hastalarının Ölümü

Alzheimer Hastalarının Ömrü

Alzheimer Hastalarının Ömrü

Alzheimer ve demans hastalarında en sık görülen ölüm sebeplerinden biri de kalp krizidir. Hastalığın son evresinde yatağa bağımlı hale gelen hasta kan pıhtılaşmalarıyla karşılaşır ve bu durumda kalp krizi riski de artar. Ortaya çıkan kalp krizlerinde hastanın direncinin zayıflamış olması da ölümlere neden olur.

Alzheimer hastaları basit enfeksiyonlar nedeniyle de hayatlarını kaybedebilmektedir. Hastaların bağışıklık sistemi çok zayıfladığı için basit enfeksiyonlar bile tehlikeli sonuçlar oluşturur. Alzheimer’ın başlamasıyla birlikte hastada iştah kaybı görülür ve bu durum da kilo kaybıyla birlikte bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Alzheimer ölümcül müdür sorusunu tüm ayrıntılarıyla yanıtladığımıza göre merak edilen diğer sorulara geçelim. Alzheimer hastaları kaç yıl yaşar ve demans hastaları ne kadar yaşar?

Alzheimer Hastalarının Ömrü

Alzheimer hastalığı zihinsel aktivite kadar bedensel aktiviteyi de etkilemektedir. Bu nedenle hastalık boyunca istenmeyen komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Alzheimer hastalığında hastaya ömür biçmek gibi bir şey asla mümkün olamaz. Ancak genel rakamlar ve araştırmalardan üzerinden giderek, araştırma sonuçları bilgi olması açısından aktarılabilir.

Alzheimer hastalığı genellikle 10-15 yıl arasına yayılmaktadır. Bu sürenin 7 yılı başlangıç evresi ve hafif unutkanlıkların bulunduğu bölümdür. Alzheimer hastalarının ölümü genellikle son evrede gerçekleşmektedir. Alzheimer hastalığında son evre 2 yıllık bir süreci kapsar. Son evrede birçok hasta yatağa bağımlı hale gelebilmektedir.

Alzheimer hastalarının ömrü ne kadardır diye merak edenler varsa buna kesin ya da genel bir yanıt vermek oldukça zordur. Alzheimer hastaları yaşları itibariyle birçok hastalıkla daha mücadele etmektedir. Ayrıca hastalığın kaç yaşında başladığının da bilinmesi gerekmektedir. Tüm etkileri öğrenilmeden genel bile olsa Alzheimer hastalarının ömrü ne kadardır sorusuna cevap verilemez. (1)

Alzheimer ölümcül müdür ve demans hastalarının ömrü ne kadar sorularını yanıtladığımız yazımızın sonuna geldik. Sorularınızı ve merak ettiklerinizi yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

    1. Funda Zeynep 25/06/2019
      • Merve 06/11/2019

    Yorum yap