Alzheimer Risk Testi Nasıl Yapılır?

Alzheimer hastalığı son yıllarda oldukça artış göstermiştir. Bu nedenle birçok klinikte ve internet üzerinde Alzheimer risk testi yapılmaya başlanmıştır. Bu testler sayesinde kişinin Alzheimer’a yakalanma ihtimali ölçülebilir. Ayrıca Alzheimer hastalığına yakalanmış kişilerin hangi evrede olduğu da tespit edilebilir.

Alzheimer Risk Testi Öncesi Takip Edilebilecek BelirtilerAlzheimer Testi

Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde birçok belirti görülmektedir. Bu belirtiler Alzheimer riskiniz hakkında bilgi verebilir. Bazı belirtiler Alzheimer başlangıç evresinde olduğunuzu gösterebilir. Bu belirtilere dikkat ederek, Alzheimer risk testi yaptırmaya gerek olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Unutkanlıklar Alzheimer Belirtisi Olabilir

Herhangi bir eşyanın ismini unutmanız ya da konuşurken kelimelerin aklınıza gelmemesi Alzheimer belirtisi olabilir. Unutkanlığınızın seviyesini ölçmek için küçük testler yapabilirsiniz. Örneğin 1 dakikada belirlenen bir harf ile başlayan kelimeler üretmeye çalışabilirsiniz. 1 dakika içinde 14’ten daha az kelime bulduysanız, Alzheimer sorunuyla karşı karşıya olabilirsiniz.

Mekanları Karıştırma

Alzheimer hastalığı mekânsal algılarda karışıklığa neden olabilir. Örneğin tuvalet yerine mutfağa gittiyseniz, Alzheimer risk testi yaptırma zamanı gelmiştir. Ayrıca çok iyi bildiğiniz bir adresi tarif etmekte zorlanıyorsanız, bu durum da Alzheimer belirtilerinden biridir.

Kaybolan Eşyalar

Günlük yaşamın zorlukları herkese az ya da çok unutkanlıklar yaşatabiliyor. Aslında eşyalarınızın kaybolması çok büyük bir sorun değil. Asıl sorun bulundukları yerler. Yani kaybolan şapkanızı buzdolabında bulduysanız ya kötü bir şakayla karşı karşıyasınız ya da Alzheimer başlangıç evresine girmiş bulunuyorsunuz.

Alzheimer Harf Testi

Alzheimer kontrollerinde birçok klinik harf testini uygulamaktadır. Bu testte hastadan belirtilen harfi duyduğunda elini masaya vurması istenir. Örneğin 8-10 harf arka arkaya söylenirken hastadan “A” harfini duyduğunda elini masaya vurması istenir. Bu testte 2 veya daha fazla hata bulunduğunda Alzheimer işareti olabilir.

Alzheimer Risk Testi: Saat Çizimi

Alzheimer saat testinde boş bir kağıt üzerine saat resmi çizilmesi istenir. Kişinin yaptığı yanlışlara göre durumu hakkında karar verilir. Örneğin saatin akrep ve yelkovanı birbirinden ayırt edilemiyorsa, daire aşırı kötü çizildiyse ve dairenin merkezi belirlenemediyse bunlar Alzheimer belirtisi olabilir.

Alzheimer Risk Testi Nerede ve Nasıl Yapılır?

Alzheimer risk testi yapılabilmesi için uzman bir doktora başvurabilirsiniz. Bunun haricinde internet üzerinden yapılan testler de faydalı olabilmektedir. Bununla ilgili birçok teste internette yapacağınız kısa bir aramayla ulaşabilirsiniz. Son olarak bu testlerin erken uyarı sistemi olduğunu ve bu nedenle yapılmasının faydalı olacağını belirtmek isteriz.

Alzheimer risk testi hakkında bilgi verdiğimiz bu yazımızın sonuna geldik. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle.