Alzheimer ve Demans Hastalarının Güvenliği

Alzheimer ve demans belirtileri görülmeye başlandığında öncelikle hastalığın teşhisine önem verilmelidir. Her unutkanlık durumu Alzheimer ya da demans olarak düşünülmemelidir. Birçok kişi belli dönemlerde stresten ya da iş yoğunluğundan kaynaklı unutkanlıklar yaşayabilir. Önemli olan uzman bir doktor tarafından teşhis konulmasıdır.

Demans teşhisi konulduktan sonra da demansın kaynağı araştırılmalıdır. Demansa neden olan 100’ün üzerinde hastalık vardır. Ancak en bilineni ve en çok görüleni Alzheimer hastalığıdır.

Bu yazımızda Alzheimer ve demans hastalarının güvenliği hakkında bilgi vereceğiz. Bir yakınınız demans hastası olduğunda onun güvenliğinin önceliğiniz olması gerekmektedir. Buna yönelik de evde ve demans hastasının yaşam alanında birtakım düzenlemeler yapmalısınız.

Demans Hastalarının Güvenliği

Demans Hastalarının Güvenliği

Demans Hastalarının Güvenliği

Demans hastalığını bir yakınınızda görmediğiniz sürece tam olarak anlamanız çok zordur. Bu nedenle hastalığın zorluklarını ve yaşanılanları da tam olarak kavrayamayabilirsiniz. Bir yakınınız demans hastalıklarına maruz kalmadıysa alınan güvenlik önlemleri size çok aşırı bile gelebilir.

Alzheimer hastalarının ilerleyen evrelerde bir çocuktan farkı olmadığını bilmelisiniz. Hatta çocuklar öğrenebilirken Alzheimer ve demans hastalarının böyle bir şansı da bulunmamaktadır. Hastalık zihinsel aktivitelerinin sürekli geriye gitmesine neden olur. Bu nedenle çocuklara alınan önlemlerden bile fazlası gerekebilir.

Demans hastalarda zihinsel aktivitelerin kaybolmasına neden olduğu kadar görme, işitme ve denge sorunlarına da neden olur. Bu gibi durumlar hastanın birçok kaza yaşamasına ve kendine fiziksel olarak zarar vermesine neden olabilir. Kazaları en aza indirmek için çeşitli önlemler alınarak yaşam alanında çeşitli düzenlemeler yapılabilir. Hastanın sürekli gözlem altında tutulması da önemlidir. (1)

Demans Hastalarına Güven Verin

Demans hastaları kendilerini güvende hissetmeyerek yer değişikliği yapmak isteyebilir. Bulunduğu evin kendi evi olmadığını öne sürebilir ve yakınlarına karşı güvensiz davranabilir. Bu durumda hasta yakınları kesinlikle güvensizliği şahsi olarak algılamamalıdır. Demans belirtisi olan bu durumlar sürekli görüleceğinden güven verici bir şekilde hastanın dikkati başka yöne çevrilmelidir.

Demans hastalarını anlamaya çalışmalısınız. Hiç kimse bu duruma gelmek istemeyeceği gibi gelenlerde neler yaşadıklarının farkında değildir. Hastanın başına gelebilecek tehlikeleri önlemek için kendinizi onun yerine koyun. Nelerin tehlike yaratıp yaratmayacağını düşünerek evde ve hastanın çevresinde düzenlemeler yapın.

Demans Hastalarının Güvenliği İçin Yapılması Gerekenler

  1. Hastanın kendisi için tehlike yaratacak odalara ve alanlara girmesi kısıtlanabilir.
  2. Demans hastalarının güvenliği için temizlik ürünleri, ilaçlar ve kesici aletler kilitli dolaplarda saklanmalıdır.
  3. Evin içindeki mobilyaları düzenleyebilir ve daha geniş bir alan yaratabilirsiniz. Ayrıca mobilyaların sivri uçlarına plastik korumalardan takmanız da faydalı olacaktır.
  4. Evde kullanılan halılar kaymamalıdır. Buna yönelik ürünlerden kullanabilirsiniz.
  5. Hastanın üşümediğinden emin olmalısınız. Ev sıcaklığı ideal derecede tutulmalıdır. Alzheimer hastalarının soğuk algınlığı geçirmesi Alzheimer ataklarını da arttırır.
  6. Elektrikli aletler için önlem almalısınız. Özellikle kablolar açıkta olmamalıdır.
  7. Demans hastalarının güvenliği için kapılara ve pencerelere kilit takılabilir. Ancak acil durumlarda kolayca açabileceğinizden emin olmalısınız.

Demans hastası herhangi kaza geçirdiyse hemen ambulans çağırmalısınız. Yapacağınız ilk tedaviden sonra hastayı fazla sarsmamaya ve yerinden kaldırmamaya özen gösterin.

Alzheimer hastaları hem hastalıklarından hem de yaşlarından dolayı kazalarda ciddi yaralanmalar yaşayabilmektedir. Ayrıca bu yaralanmaların iyileşmesi de uzun zaman almaktadır. Bu nedenle önleminizi herhangi bir kaza yaşanmadan önce alın. (2)

Demans hastalarının güvenliği hakkında bilgi verdiğimiz yazının sonuna geldik. Sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar kısmından iletebilirsiniz.