Alzheimer Yatalak Hasta ve Yaşlı Bakımı

Alzheimer hastalığı evreler halinde görülür ve son evrede yatalak hasta olma ihtimali çok yüksektir. Demans hastalarının ölümü kimi zaman yatalak olmadan da gerçekleşebilmektedir fakat hasta yatalak hale geldiyse bakımı daha da önem kazanmaktadır.

Alzheimer hastası yatağa bağımlı hale geldiyse aktiviteleri iyice sınırlanır. En iyi yatak bile hasta için bir hapishanedir. Bu dönemde yatalak hasta ve yaşlı bakımı hakkında bilgi edinilmelidir. Yatalak hasta bakımı oldukça zor bir süreçtir. Bu nedenle Alzheimer hasta bakıcısı ya da Alzheimer bakım evi araştırılarak profesyonel destek alınabilir.

Bu yazımızda yatalak hasta bakımı nasıl yapılır ve evde yaşlı bakımı nasıl yapılır sorularına cevap arayacağız.

Yatalak Hasta Bakımı Nasıl Yapılır?

Yatalak Hasta Bakımı

Yatalak Hasta Bakımı

Yatalak hasta Alzheimer hastalığının getirmiş olduğu olumsuzlukların yanında yatmaya bağlı gelişen komplikasyonlara da maruz kalmaktadır. Hastalarda yatmaya bağlı olarak yatak yaraları, eklem ve kas erimeleri, sindirim sistemi sorunları ve solunum sıkıntıları görülebilir. Bu nedenle yatalak hasta bakımı büyük özen gerektirmektedir.

Halk arasında unutma hastalığı ya da bunama hastalığı olarak bilinen Alzheimer, hastanın ruhsal sorunlar yaşamasına da neden olabilir. Hastanın yatağa bağlanmasıyla fiziksel aktiviteleri de tamamen kısıtlandığı için öncelikle hastayı anlamaya çalışmak gerekir. Hasta Alzheimer nedeniyle sizi tanımasa ve yaşadıklarını sürekli unutsa bile, yatağa bağlanması iyice içine kapanmasına ve kendini ifade edememesine neden olur.

Yatağa bağımlı hasta bakımı için ipuçları;

Evde yatalak hasta bakımı için ister bir yakın gönüllü olsun, isterse de hasta bakıcı tutulsun, dikkat edilmesi gerekenler vardır. Yatalak hasta bakımında dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sıralayalım.

1-) Hastanın yemek yerken ve ilaç alırken doğrultulması rahat etmesini sağlar. Yatak başının kaldırılması mümkün değilse hastanın doğrulması için yardımcı olabilirsiniz.

2-) Sırt, kalça ve topuklar üzerindeki baskının azaltılması için yatalak hastanın pozisyonu iki saate bir değiştirilmelidir.

3-) Yatalak hasta yan yatma pozisyonundayken dizlerinin ve ayak bileklerinin arasına, kollarının altına ve sırtına yastıkla destek yapın.

4-) Hastanızın yataktaki yerini değiştirmek için ara bezi kullanın. Bu bezi hastanın kalçasının altına yerleştirdiğinizde hastayı kolayca çevirebilir ve pozisyonunu değiştirebilirsiniz.

5-) Hastanın cildini günlük olarak kontrol edin. Evde yaşlı bakımı yaparken en büyük hata cildin kontrol edilmemesi ve pişiklerin oluşmasına neden olunmasıdır. Hasta ve yaşlı bakımı yaparken diğer hastalıklara da dikkat edilmelidir. Hastanın damar ve dolaşım sorunları varsa ısıtıcı özellikli battaniyeler ve pedler kullanılmamalıdır.

6-) Yatak yaraları genellikle topuk bölgesinde görülür. Bu nedenle topuk koruyucu kullanılması hastanın rahat etmesini sağlayacaktır.

Yatalak hasta bakımında profesyonel yardım almak işinizi kolaylaştırır.

Evde yaşlı bakımı yapılması oldukça zorlu bir süreçtir. Alzheimer hastaları özel durumlarından ötürü daha profesyonel bir şekilde bakılmalıdır. Hastanız için bakım evi düşünmeseniz bile evde bakım hizmetleri kapsamında yardım alabilirsiniz. Profesyonel bir hasta bakıcı süreci kolaylaştırıp, sizin bakım konusunda neler yapmanız gerektiğini de anlatacaktır. (1)

Yatalak Hasta Nasıl Beslenmelidir?

Yatalak Hasta Beslenme

Yatalak Hasta Beslenme

Alzheimer hastaları için sağlıklı beslenmenin nasıl olacağından daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Burada genel olarak besinlerden değil, hastanın nasıl beslenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Alzheimer hastaları yatalak hale geldikten sonra beslenmeyi tamamen reddedebilirler. Hasta bakıcının bu konuda yardımcı olması ve teşvik edici davranması çok önemlidir.

Yatağa bağımlı hasta beslenirken şunlara dikkat edilmelidir:

 

1-) Hastaya yemeğini yedirirken sohbet edin. O size cevap veremese de sizden bir şeyler dinlemek mutlu olmasını sağlar. Tüm gün yatağa bağımlı olan hastanın sizinle geçireceği vakit oldukça değerli olabilir. Sizde bu vakti önemseyin.

2-) Mümkünse hasta yemeğini kendisi yesin. Bunu yapabilecek durumda değilse bile bir şey yapması için teşvik edin. Yalnızca peçetesini tutması bile teşvik edici olabilir.

3-) Hastayı beslerken küçük lokmalar verin ve yemeği yavaş yavaş yedirin. Hasta lokmalarını çiğnerken zaman tanıyın.

4-) Hastaya bol bol sıvı vermeyi ihmal etmeyin.

5-) Beslenmede çatal yerine kaşık kullanın.

Yatalak Hastanın Kişisel Bakımı ve Temizliği

Yatağa bağımlı hasta hijyen kurallarına uygun şekilde bakılmalıdır. Hastanın her gün banyo yapması kişisel hijyen sağlar. Yatalak hastanın banyosu için durulama gerektirmeyen şampuanlar kullanabilirsiniz.

Yatalak hasta temizliği:

Yatalak hastaların kişisel bakımı ve temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunları sıralayarak sizlere yardımcı olmaya çalışalım.

1) Mikrop ve bakterilerin çoğalmasının engellenmesi için günlük genital bölge temizliği yapılmalıdır. Genital bölge önden arkaya doğru temizlenmelidir.

2) Hasta banyo yapmak için hareket ettirildiğinde ağrı çekiyorsa, banyodan bir saat önce ağrı kesici verin.

3) Hastanın mahremiyetine dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

4) Hastanızın banyo zamanlarında saç ve sakal tıraşını yapabilirsiniz. Bazı hastalar normal zamanlarında saç ve sakallarına çok dikkat ederler. Hasta yatağa düştüğünde sizin de bunlara dikkat etmeniz mutlu olmasını sağlayacaktır.

5) Banyoda hastayı keselerken sert ya da yumuşak olup olmadığını sorun. Siz ayarlayamasanız da hasta hissedecektir. (2)

Yatak Yaraları Nasıl İyileşir?

Yatalak hasta ve hasta bakıcı için en zor durumlardan biri de yatak yaralarıdır. Uzun süre boyunca yatakta yatmak yaralara neden olur. Bu yaraların oluşmaması için iki saate bir hastanın pozisyonu değiştirilmelidir.

Hastanın cildi asla ıslak bırakılmamalıdır. Cilt üzerinde değişimler (kızarıklık, iltihap, kabarma, döküntü vb.) gözlemlenmelidir.

Hastada yatak yarası oluşmuşsa hemen önlem alınmalıdır. Yaraya hemen tedavi uygulanması ve iyileştirilmesi daha ciddi sorunların oluşmasını engeller. Yatak yarasında açılma varsa mutlaka uzman bir doktora gösterilmelidir. Evde bakım hizmetleri kapsamında bir hemşireden de yardım istenebilir. Açık yara iyileştirilemezse hastanın enfeksiyon kapmasına ve hayati tehlikeyle karşılaşmasına neden olabilir.

Alzheimer Hastalarının Odası Nasıl Olmalıdır?

Bunama belirtileri görülmeye başlandıktan sonra hastaya özel bir oda hazırlanmalıdır. Alzheimer hastalığının evreleri boyunca hastanın anılarının bulunduğu bir odada kalması en iyisi olacaktır. Hasta yatalak hale geldikten sonra da bakım evi vb. hizmetlerden faydalanılmayacaksa aynı odada bakılmaya devam edilmelidir.

Hastanın bulunduğu odanın sıcaklığı 24 derecede sabit tutulmalı ve odanın nemi kontrol altında olmalıdır. Mümkünse özel hasta yatağı alınmalı ve hastanın rahat etmesi sağlanmalıdır. Ayrıca yatağın ve odanın temiz olması herhangi bir enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır.

Yatalak Hastalar Nasıl Egzersiz Yapar?

Yatağa bağımlı hastalar hareketsizlikten dolayı birçok sıkıtı yaşayabilir. Güç ve kuvvetten düşecekleri gibi yatak yaralarına da maruz kalabilirler. Hastanın kas fonksiyonlarının korunması için günlük olarak basit egzersizler yaptırmak yeterli olacaktır. Hasta bakıcı hastanın durumuna uygun egzersiz hareketlerini seçebilir.

Yatalak hasta için seçilen egzersizler ve yaptırım biçimleri çok önemlidir. Egzersizler doğru yapılmadığında ağrılara ve yaralanmalara neden olabilir. Bu nedenle hasta bakımı ya da yaşlı bakımı konusunda uzman bir fizyoterapistten yardım almak faydalı olacaktır.

Yatalak Hasta Tuvalet Sorunu

Yatalak hasta bakımı yapılırken mahremiyete dikkat etmek önemlidir. Yatalak hasta tuvalet sorunu birçok kişide görülmektedir. Hasta idrarını tutamıyorsa yatak içi ördek ya da sürgü kullanımı hastaya sorulmalıdır. Hastaya düzenli olarak sormak mahremiyetini korumasını sağlayarak, başkalarının yanında ihtiyacını belirterek kırılmasını engeller.

İdrar sorunu sürekli hale geldiyse hastalarda alt bezi kullanılabilir. Bu bezin düzenli olarak değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Aksi halde enfeksiyonlara neden olabilir.

Yatalak hasta idrar sondası kullanıyorsa sonda 30 günde bir değiştirilmelidir.

Yatalak Hastaların Psikolojisi

Bir kişinin yatağa bağılı hale gelmesi oldukça zor bir durumdur. Hastanın bilinci açıksa bu durumu kabullenmekte zorlanabilir. Alzheimer hastaları son dönemlerinde zihinsel ve fiziksel aktivitelerini büyük anlamda kaybettiklerinden durumun farkında da olamayabilirler.

Hastanız durumun farkındaysa ona destek olmalısınız. Hastanın dış dünyayla bağının kopmasına izin vermeyin. Onunla sürekli sohbet edin, o cevap veremese bile bundan memnun olacaktır. Yakınlarının sık sık ziyaret etmesi de psikolojik sorunlarla karşılaşmasını engeller.

Psikolojik sorunların daha derin olduğunu düşünüyorsanız uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. (3)

Alzheimer yatalak hasta konusunda bilgi verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.