Alzheimera Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Alzheimer hastalığı son yıllarda ülkemizde büyük oranda artış gösterdi. Bu durum da Alzheimera neden olan faktörler hakkında bilgi edinilmesini zorunlu hale getirmiştir.

Alzheimer hastalığının tedavisi mümkün olmadığından öncelikli amaç hastalıktan korunmaktır. Bu nedenle hastalığa neden olan faktörlerin çok iyi bilinmesi gerekir.

Alzheimer Hastayı Büyük Oranda Kısıtlıyor

Alzheimera Neden Olan Faktörler

Alzheimera Neden Olan Faktörler

Beyindeki hücrelerin hasara uğraması sonucunda ortaya çıkan Alzheimer, ilerleyen ve sonunda ölüme götüren bir hastalıktır. Alzheimer hastalığına yakalanan kişiler birçok yeteneğini kaybeder ve yaşam kaliteleri de büyük oranda düşer. Özellikle algıda yaşanan kayıplar hastayı ve hasta yakınlarını en çok yıpratan durumdur.

Hafıza sorunlarıyla ortaya çıkan hastalık ilerledikçe fiziksel problemlere de neden olur. Hastada davranış bozuklukları görülür ve bakıma muhtaç hale gelir.

Alzheimera Neden Olan Faktörler

Alzheimer genç yaştaki kişileri de etkileyebilir fakat büyük oranda yaşa bağlı bir hastalıktır. Bu nedenle 65 yaşın üzerindeki kişiler risk altındadır.

Alzheimera neden olan bir diğer faktör de önceden geçirilmiş bir hastalık olabilir. Örneğin geçmiş dönemde yaşanmış kafa yaralanması, kalp krizi ya da diğer kalp hastalıkları Alzheimer’ın ortaya çıkmasında etkendir.

Stres ve depresyon gibi durumlar da Alzheimer’ı tetikleyebilir fakat yalancı demans durumlarına dikkat edilmelidir. Yaşlılarda görülen yalancı demans depresyon döneminde hafızanın zayıflamasına neden olur. Bu durumda Alzheimer ve diğer demans türleriyle karıştırılmamalıdır.

Zihinsel aktivitenin az olması Alzheimera neden olan faktörler arasındadır. Bunu engellemek için bol bol kitap okunması etkili bir yöntem olacaktır.

Aşırı alkol tüketimi Alzheimer’ı tetikleyen diğer faktörlerden biridir. Sağlıklı bir hayat için alkolden uzak durulması en iyi önlemdir.

Alzheimer Tedavisinde Kullanılan Refleks Terapisi Nedir?

Alzheimer hastalığının tam olarak tedavi edilemediğinden bahsetmiştik. Yapılan tedaviler ancak hastalığın ilerlemesini engeller. Alzheimer hastalığına yakalanan bir kişinin tamamen tedavi edilmesi günümüzde mümkün değildir.

Günümüzde uygulanan refleks terapisi yönteminde beyne sinyaller gönderilir ve yeni hücre oluşturulmaya çalışılır. Yeni hücrelerin oluşması hafıza kaybını azaltacağı gibi diğer zihinsel ve fiziksel aktivitelerin kaybedilmesini de engeller. (1)

Alzheimer hastalığına neden olan faktörlerden bahsettiğimiz yazımızın sonuna geldik. Sevdiklerimizle daha mutlu ve kaliteli bir yaşam geçirmek için Alzheimer’dan ve diğer tüm hastalıklardan korunmalıyız.