Alzheimer’ı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde sıkça rastlamaya başladığımız Alzheimer hastalığı bunama şekillerinden biridir. Birçok uzman bu hastalığın oluşumunu engellemenin mümkün olduğunu belirtiyor. Bilindiği üzere hastalığın %100 iyileştirilmesi mümkün olmuyor. Ancak belirli seviyelere ulaşılabiliyor ve hastalığın belirtileri engellenebiliyor. Bu nedenle öncelikli amaç Alzheimer’ı önlemek olmalı. Alzheimer’ı önlemenin yüzlerce yolundan bahsedebiliriz fakat burada başlıca noktalara değineceğiz. Alzheimer’ı önlemenin temelinde sağlıklı beslenme ve zihin egzersizleri yatmaktadır. Şimdi bu hastalığı önlemeniz için neler yapmanız gerektiğinden kısaca bahsedelim.

Alzheimer’ı Önlemek İçin Yapılacaklar

Alzheimer’ı Önlemek

 1. Alzheimer’ı önlemek için gece uykunuz en az 7-8 saat olmalı.
 2. Günde en az 1 porsiyon yüksek antioksidan içeren sebze ve meyve tüketmelisiniz.
 3. Haftada bir gün bir porsiyon yaban mersini, ahududu ya da böğürtlen yemeniz beyin sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
 4. Haftada en az 3 kez, yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeren, fırında ya da ızgarada pişirilmiş balık yemek, hafızanızı kuvvetlendirecektir.
 5. Günlük yeterince sebze ve meyve yiyemiyorsanız, balık yemeye vaktiniz olmuyorsa folik asit, omega 3 veya günlük multivitamin takviyesi kullanabilirsiniz.
 6. Her gün düşük doz aspirin kullanmak kan akışını hızlandırır ve beyne daha fazla kan ulaşmasını sağlar.
 7. Haftada birkaç defa üzüm suyu içmek hafızanızı geliştirir ve ileri yaşlardaki problemlerin önüne geçer. Bu sayede Alzheimer’ı önlemek de kolaylaşır.
 8. En önemlisi de haftanın en az 3 günü 30 dakika egzersiz yapmalısınız.
 9. Günlük olarak bulmaca, sudoku gibi aktif öğrenme, analiz ve problem çözme yeteneğini geliştiren uğraşlarda bulunmak şüphesiz beyin sağlığınız için çok faydalı olacaktır.
 10. Tereyağı ve margarin yerine zeytinyağı ve trans yağı içermeyen besinler tüketmelisiniz.
 11. Sigara içmek sağlığımıza verdiği diğer zararların yanında Alzheimer hastalığını da tetiklemektedir.
 12. Şeker tüketimini azaltmak Alzheimer’ı önlemek için atılacak en önemli adımlardan biridir.
 13. Alzheimer belirtileri görülmeye başlanmışsa kesinlikle stresten uzak durmalısınız.

Alzheimer’ı önlemek için yapabileceklerinizden bahsettik. Bütün maddelerin temelinde sağlık yaşam ve zihin egzersizlerinin yattığını unutmamalısınız. Sağlıklı bir yaşam sizi birçok hastalık gibi Alzheimer’dan da koruyabilir. Sağlıklı bir yaşamla tüm hastalıklara karşı dimdik durmanız dileğiyle…