Alzheimerlı Hastaların Günlük Temizliği

Birçok hasta da olduğu gibi Alzheimer hastalarında da dikkat edilmesi gereken günlük bakımlar bulunmaktadır. Alzheimerlı hastaların günlük temizliği de bunlardan biridir. Hastanın durumuna ve hastalığın evresine göre bakımlar değişse de biz genel olarak bahsetmeye çalışacağız. Umarız bir nebze de olsa faydamız olur.

Hastaların Günlük Temizliği

Hastaların Günlük Hijyeni

Alzheimer hastaları, hastalıkları ilerledikçe daha çok bakıma ihtiyaç duyarlar. Hastalık hafızalarını aldığı gibi birçok motor becerilerini de etkiler ve basit olarak görülen işleri bile yapamaz hale getirir. Örneğin saçlarını taramakta ya da dişlerini fırçalamakta zorluk çekebilirler. Hatta bu cisimlerin ne işe yaradıklarını bile unutmuş olabilirler. Burada hasta yakını devreye girmeli ve elinden gelen yardımı esirgememelidir. Bazı hastalar temizlikle ya da iyi görünmeyle ilgilerini kesebilirler. Bazı durumlarda kişisel temizliklerini yaptıklarını da düşünebilirler. Eşinin adını bile hatırlamayan bir hastanın dişlerini fırçalamayı unutmasını yadırgamamak gerekir. Hastanın hijyenine dikkat etmediği durumlarda devreye hasta yakını girmelidir. Fakat dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hastanın sizin yardımınızı istememe ihtimalidir. Alzheimer hastaları birçok konuda huysuzluk gösterebilir ve yardımları sert bir dille reddedebilir. Aslında bu durum kimseye bağımlı olmadıklarını gösterme isteklerinden kaynaklanmaktadır. Birçok hasta kişilik alanının ihlal edildiğini düşünür.

Hastalar düzenli olarak banyo yapmaları gerektiğini unutabilir ya da önemsemeyebilir. Hasta yakını bu durumlarda kişinin bireyselliğine dokunmadan yardımcı olmaya çalışmalıdır. Belirttiğimiz üzere hastadan ters tepki görebilir ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir hasta yakını öncelikle sabırlı olmalıdır. Zaten hastanızın durumunu sizden daha iyi kimse kavrayamaz. Hastanızın hijyenini sağlarken bunu en uygun dille anlatmalı ve sert tepkiler karşısında pes etmemelisiniz.

Alzheimer Hastalarının Giyimi

Alzheimer hastaları çoğu zaman kıyafetlerini değiştirmeyi unutabilir ve uzun süre aynı kıyafeti giymeyi isteyebilir. Topluluk içinde nasıl giyinmesi gerektiğini unutabilir ve uygun olmayan kıyafetlerle dolaşabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için öncelikle hastanızın kıyafetlerini bir düzene koyun. Kıyafetleri giyinme sırasına göre düzenleyin. Günlük kıyafet değişimini alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Karmaşık fermuarları ya da bağcıkları olan kıyafetlerden kaçının. Rahat giyilebilen, çıkarılan ve kaymayan tabanlı ayakkabılar tercih edin. Giyinme konusunda hastanın isteklerini göz önünde bulundurun. Tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda değil kendi zevklerine göre, uygun kıyafetler seçmesine imkan tanıyın. Kıyafetlerini giyinmede ve çıkarmada zorluk yaşıyorsa yardımınızı asla esirgemeyin.

Alzheimerlı hastaların günlük temizliği ve giyimi konularında bilgi vermeye çalıştık. Sağlıklı günlerde yeniden görüşmek dileğiyle…