Bunama Belirtileri ve Tedavisi

Demans adıyla da anılan bunama hastalığı, özellikle 50 yaş üzeri kişilerde daha sık görülen bir yaşlılık hastalığıdır diyebiliriz. Yazımızın devamında bunama belirtileri ve tedavisi hakkında geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır.

Her ne kadar en büyük risk faktörü yaşın ilerlemesi olsa da, daha genç yaşlarda da nadiren de olsa görülmektedir.

Bunama hastalığı nedir

Bunama Belirtileri

Bunama Tedavisi

Kişinin zihinsel becerilerini zayıflaması ve buna bağlı olarak bir takım komplikasyonların görülmesi neticesinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Beyni etkileyen birden fazla rahatsızlığın bütününe verilen bir isim olsa da, hastalığın temel komplikasyonları, hafıza üzerine kuruludur. Beyin fonksiyonlarında anormallik görülen hasta olağan dışı hareketler yapabilir, gereksiz yere anlık olarak sinirlenebilir, daha önceden bildiği birçok şeyi de rahatlıkla unutabilir.

Genel itibariyle Alzheimer benzeri belirtilerle ortaya çıksa da, Alzheimer ile ayrışan bazı noktaları da bulunmaktadır..

En sık görülen bunama belirtileri

 • Kişi de sürekli moralsizlik, güvensiz ve olaylara kayıtsızlık görülmesi, bunama belirtileri arasında yer alır. Ancak bu belirti önemli bir belirti değildir.
 • Hastanın ruh halinde anlık değişiklikler görülebilmektedir. Örneğin birdenbire sinirlenebilir, alakasız asabilik gösterebilir.
 • Biriyle konuşurken ya da bir şeyler anlatırken, doğru kelimeleri bulmakta güçlük çekmesi de, bunama belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Daha önceden tanıdığı kişilerin isim ve yüzlerini hatırlamakta güçlük çekmesi de, demans belirtileri arasında yer almaktadır.
 • Kişi sık sık yolunu kaybeder. Yönünü bulmada güçlük çekeceği gibi, bazen bulunduğu yeri de hatırlamayabilir.
 • Bir takım tekrarlayan davranışlarda bulunması da, bunama belirtileri arasında en sık görülen belirtilerdir. Örneğin aynı soruyu defalarca sorma veya daha önceden anlatmış olduğu bir şeyi tekrarlayıcı şekilde anlatmak gibi, davranış biçimleri sergileyebilir.
 • Davranış biçimlerinde değişiklik görülmesi de, önemli bir belirtidir. Örneğin daha önceden kendi yaptığı bir şeyi unutarak, bu durum karşısında panik olabilir.
 • En önemli bunama belirtileri arasında, günlük işlerini tamamlamakta zorluk çekmesi gibi durumlarda görülmektedir.

Alzheimer ve demans ilişkisi

Her ne kadar genelde birlikte anılıyor olsa da, Alzheimer ile Demans aynı hastalık değildir. Ancak şurası bilinmelidir ki, tüm Alzheimer hastaları aynı zamanda bir demans hastasıdır. Ve bunun tam tersi olarak bunama hastalığı geçiren kişiler, Alzheimer  olmayabilir.

Bunama tedavisi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bunama hastalığında da, erken teşhis oldukça önemli bir yere sahiptir. Hastalığın başlangıç seviyelerinde bir takım önlemler alınarak, ileri evrelerin görülmesi yavaşlatılabilir. Aynı zamanda bunama belirtileri, erken tanı ile en aza indirilebilir. Demans tedavisi için, kesin bir tedavi yönteminin olduğunu söylemek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda bunama semptomlarına neden olan etkenler tespit edilerek, kısmi de olsa önlenebilmektedir. Bu sebeple semptomların nedenleri iyi tespit edilmeli ve bu semptomlar üzerinden bir tedavi süreci geliştirilmelidir.

Bunama nedenleri nelerdir?

Bunama belirtileri ve  tedavisi hakkında verdiğimiz özel bilgilerin yanı sıra, bunama nedenleri hakkında da bilgi sahibi olmak, hastalığın görülmesinde  önleyici tedbirler almak için oldukça önemlidir.

Aşağıda yer alan bunama nedenleri iyi bir şekilde bilinmeli ve bu nedenlerin, ortadan kaldırılması için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu önlemlerin alınması sadece bunama hastalığı için önleyici tedbir olsa da, ileride demans rahatsızlığına yakalanmayacak ancak kuvvetli hafıza kaybı ve unutkanlık gibi problemlerin görülmesinin de önüne geçecektir.

 • Kansızlık önemli bunama belirtileri arasında yer almakta olup, beslenme alışkanlıklarımızı kan yapıcı besinler üzerine kurgulamalıyız.
 • Ayrıca B12 vitamin eksikliği de, bunama nedenleri arasında yer almaktadır.
 • Bunun dışında bunama nedenleri arasında görülen bir diğer beslenme eksikliği de, folik asitlerdir.
 • Ancak beslenmede bu eksikliklerden ziyade en önemli bunama nedeni, yaşın ilerlemesi olarak görülmektedir. Her ne kadar yaşın ilerlemesine bireysel olarak yapılabilecek bir şey olmasa da, sağlıklı beslenme ve hafıza kuvvetlendirici egzersizler yaparak, bunama belirtileri görülme olasılığını en aza i

Bunama hastalığı tedavisi

Bunama tedavisi net bir şekilde bilinmeyen hastalıklardan birisidir. Şayet bunama hastalığına neden olan etken net olarak biliniyorsa, bu nedeni ortadan kaldırmak için tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ancak genel anlamda baktığımızda, demans hastalığı tedavisi bulunmamaktadır.

Bir takım öğretici tedavi yöntemleri ve tıbbı yöntemler uygulanıyor olsa da, bu yöntemler sadece hastalığın etkileri en aza indirme konusunda yarar sağlayabilmektedir.

Bunama hastalığı görülen kişi temiz tutulmalı ve rahat bir ortamda yaşamına devam ederek, iyi bir şekilde beslenmelidir. Hasta için mümkünse bakıcı tutmak yani onunla daha uzun süre ilgilenecek birilerinin olması, hastanın ve yakınlarının da daha rahat olmasına yardımcı olacaktır.

Bir takım egzersizler ya da yöntemler kullanılarak, hastanın olabildiğince zihinsel olarak aktif kalması sağlanmalıdır. Kullanılan bazı ilaç tedavileri de, hastanın davranışsal semptomlarının düzeltilmesi konusunda kısmide olsa etki sağlayabilir ve kişinin zihinsel işlevlerinde ortaya çıkan bozulmanın yavaşlatılması sağlanabilir.

Hastalığın ilerlemesinin önüne geçmek için, aile bireylerine oldukça iş düşmektedir. Genel bakım ve destek, tedavi sürecinde önemli yer tutmaktadır.

Bulundukları ortam daha basit olabilir: Hastanın bulunduğu ortam kafa karıştırıcı nesneler ile dolu bir yer değil, aksine sade ve anlaşılır bir ortam olmalıdır. Böylelikle hastanın ekstradan bir kafa karışıklı yaşamasının, önüne geçilmesi hedeflenir.

Davranış terapisi: Hastaya uygulanacak bir takım terapi yöntemleri de, hastalığın tedavisinde etkilerini azaltacak önemli roller oynamaktadır. Davranış terapisinde hastanın saldırganlık gibi ruh hallerine karşı, farklı stratejiler geliştirilebilir. Böylelikle hastanın saldırgan durumları, daha hafifletilebilir.

Doğrulama terapisi: Bu terapide ise hastanın duygularına odaklanılarak, bunama belirtileri etkilerinin en aza indirilmesi sağlanmalıdır. Hastanın gerçek durumuyla ilişkili daha doğru yaklaşımlar sergileyerek, tedavinin bir parçasının tamamlanması hedeflenmektedir.

Müzik terapisi: Hastanın, keyif alacağı bir aktivite olarak düşünülebilir. Hastanın hatırlamasına yönelik, tetikleyici etkileri bulunabilir.

Anımsama terapisi: Burada ise hastanın geçmişiyle ilgili şeyleri, hatırlamasını sağlayacak objeler üzerinden harekete geçilebilir. Her ne kadar zor olsa da, diğer terapi yöntemleri ile birlikte, faydalı olabilmektedir.