Cep Telefonu Radyasyonu Beyin ve Hafıza Gelişimini Olumsuz Etkiliyor

Alzheimer hastalığı dünyada milyonlarca kişiyi etkiliyor. Hastalıktan korunmak için birçok çözüm önerisi öne sürülse de işe yaradıkları %100 ispatlanmış değil. Genel olarak belirtmek gerekirse bu hastalıktan korunmanın en iyi yolu hafızayı sağlıklı tutmaktan geçiyor. İyi bir hafıza sağlıklı bir yaşamla birleştiğinde Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalide en az seviyeye iniyor.

Son günlerde cep telefonu radyasyonu hakkında yapılan bir araştırma beyin ve hafıza gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya çıkardı. Özellikle de yeni yetişen gençlerin cep telefonu radyasyonuna maruz kalması hafıza performansında ciddi düşüşlere neden oluyor.

Cep Telefonu Radyasyonu

Cep Telefonu Radyasyonu

Günümüzde cep telefonu kullanmayan neredeyse kalmadı. Artık 1-2 yaşındaki bebeklerin bile telefonla oynayarak eğlendiklerini, hatta telefonun mama yedirme aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Peki, cep telefonu radyasyonu hakkında ne biliyoruz? Ne kadar zararlı olabileceğinden, yalnızca bebekler için değil, ergenler ve yetişkinler içinde neden oldukları zararlardan haberdar mıyız?

Cep Telefonu Radyasyonu Hafızayı Olumsuz Etkiliyor

İsviçre Tropikal ve Kamu Sağlığı Enstitüsünün ergenler üzerinde yaptığı araştırma cep telefonu radyasyonunun beynin çeşitli bölgelerine zarar verdiğini kanıtladı. Radyofrekans elektromanyetik sahalar hafıza performansında büyük düşüşlere neden oluyor. Bu durumda gelişim çağında hafızanın istenilen seviyeye ulaşmasını engelliyor. Bu durum ilerleyen dönemlerde de Alzheimer hastalığına kapı aralıyor.

Yapılan araştırma da yayılan radyasyonun özellikle biçimsel hafızayı etkilediği belirtiliyor. Biçimsel hafızanın beynin sağ tarafında yer alması ve birçok insanın telefonla konuşurken sağ tarafını tercih etmesi bunun en büyük nedeni.

Beyin ve Hafıza Gelişimi

Birçok insan beyin ve hafıza gelişimi üzerine araştırmalara yaparak nasıl daha etkili kullanılabileceğini veya geliştirilebileceğini öğrenmeye çalışır. Fakat öncelikle gelişim çağında maruz kalınan etkenlere bakılmalıdır. Bu nedenle çocuklarımızı telefonun birçok olumsuz etkisinin yanında radyasyondan da korumalıyız.