Demans Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Bilindiği gibi her ne kadar farklı tedavi yöntemlerinin demansın etkilerini azalttığı bilinse de, maalesef ki günümüzde demansın kesin bir tedavisi yoktur. Demans tedavisinde modern tıp yöntemlerinin yanı sıra, demans bitkisel tedavi yöntemleri de kullanılmaktadır. Bu yazımızda, demans bitkisel tedavi yöntemleri hakkında bilgiler sunacağız.

Demans Bitkisel Tedavi

Demans bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılan, yani demansa iyi gelen bitkiler aşağıda verildiği gibidir. Bu bitkileri farklı tüketim ve kullanımlar şeklinde uygulamak mümkündür.

Demans Bitkisel Tedavi
Demans Bitkisel Tedavi

Tarçın

Alzheimer bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılan tarçın, her ne kadar demansı tamamen yok etmese de, etkilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Farklı tüketim yollarıyla, aşırıya kaçmadan tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Zerdeçal

Demans bitkisel tedavi için sıklıkla tercih edilen bitkilerden birisi de, zerdeçaldır. Tedaviden ziyade, hastalığın ilerlemesini engellemeye yardımcı olmaktadır.

Badem

Yine Alzheimer hastaları için faydalı bir diğer besin maddesi olan badem, uzmanlar tarafından demans hastalarına önerilmektedir. İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde, demansın belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır. Her gün birkaç tane badem tüketmek, demansa iyi gelen bir alışkanlık olacaktır.

Havuç

Demans bitkisel tedavi için kullanılan bir diğer yiyecek olan havuç, aynı zamanda şeker hastalığı bulunan demanslı bireylere tavsiye edilmemektedir.

Brokoli

İçerdiği bol miktardaki C vitamini nedeniyle özellikle kış ayları tavsiye edilen brokoli, Alzheimer bitkisel tedavi yöntemlerinde tüketilmesi tavsiye edilen sebzeler arasında yer almaktadır. Demans tedavisinde, unutkanlığı önleyici etkileri nedeniyle tavsiye edilmektedir.

Zencefil ve Bal Karışımı

Doğal balın zaten önemli bir şifa kaynağı olduğunu, bilmeyenimiz yoktur. Balı zencefil ile karıştırarak hastanın yemeklerine katılması halinde, demans tedavisinde oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Bu karışım hastayı sakinleştireceği gibi, hastalığın etkisiyle ortaya çıkan unutkanlığı da azaltmaktayız. Doğal balın sade bir şekilde tüketilmesi de, oldukça faydalıdır.

Bunların dışında dereotu, kuşburnu, bezelye, Karadeniz fındığı, yeşil çay ve meyan kökü gibi yiyecek ve içeceklerinde, demans tedavisine yardımcı oldukları bilinmektedir.

Demans tedavisi spor ve egzersizlerle mutlaka desteklenmeli, hasta doğayla iç içe yaşamalıdır. Aynı zamanda sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmakta, son derece önemlidir.