Demans Uyku Sorunlarına Neden Oluyor

İnsanların fizyolojik yapıları gereği yaşları ilerledikçe uyku sorunları yaşaması normaldir. Demanslı kişilerde ise uyku sorunları daha sık görülmektedir. Yapılan araştırmalarda 65 yaş üzerindeki kişilerin %50’sinde uyku sorunu olduğu kanıtlanmıştır. Demans uyku sorunlarını arttırarak bu oranı %90’lara kadar çıkarmaktadır.

Uyku Sorunlarının Nedenleri

Demans Uyku

Demans Uyku Sorunları

Uyku sorunları birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Başlıca etkenleri belirtmek gerekirse;

 1. Çoklu ilaç alımı
 2. Uyku rahatsızlıkları
 3. Psikiyatrik hastalıklar
 4. Yaşlanma
 5. Beyin yapısında görülen değişiklikler

Özellikle yaşlanma kaçınılmaz olduğundan birçok kişide uyku sorunları görülmesi şaşırtıcı değildir. İnsanlar yaşlandıkça ışık maruziyetinde azalma görülür. Işık hassasiyetinde yaşanan bu değişim de uyku sorunlarını beraberinde getirir.

Uyku Sorunları Demans Hastalarının Yaşam Kalitesini Düşürüyor

Demans bunama tiplerinin genel adıdır. Dünyada ve ülkemizde en sık görülen demans tipi Alzheimer’dır. Bu nedenle Alzheimer hastalarının büyük bir çoğunluğu uyku sorunlarıyla da mücadele etmektedir. Bu durum hastayı yıprattığı gibi hasta yakınları açısından da ciddi sorunlara neden olmaktadır. Özellikle demansın ilerleyen safhalarında hastanın gece yarısı evin içinde dolaşması ya da dışarıya çıkmak istemesi evin düzenini alt üst etmektedir.

Uyku sorunu hastalarda iki şekilde görülebilir. Bazı hastalar 16 saate varacak şekilde çok uzun uyumaktayken, bazıları yalnızca 3-4 saat uyuyabilmektedir. Hasta açısından her iki durum da sağlığına zararlıdır. (1)

Demans Hastalarında Görülen Uyku Sorunları Nasıl Önlenir?

 • Öncelikle uyku sorunlarını gidermek için uyku ilacı kullanılmamalıdır. Uyku ilacı hastalarda demansın şiddetini arttırarak daha fazla sorunlara yol açabilir. Son çare olarak uyku ilacı kullanmayı planlıyorsanız, doktor tavsiyesi almalısınız.
 • Hastanın yatış ve kalkış saatleri net bir şekilde belirlenmelidir. Muhtemelen hasta yatış ve kalkış saatlerine uyum göstermek istemeyecektir. Ancak sabırlı ve ikna edici davranırsanız, sonuç almanız kaçınılmazdır.
 • Hasta, yatmadan önceki 2 saat boyunca uyku kaçıran yiyecek ve içeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Hastanın gündüzleri uykuya dalması da gece uykusunu olumsuz etkilemektedir. Bazı hastalar gün boyunca kısa aralıklarla uyuyarak, uyku düzenlerinin bozulmasına neden olmaktadır. Bunun yerine öğlen saatlerinde bir saatlik bir şekerleme yapmak yeterli olacaktır.
 • Hastanın gün içinde aktif tutulması gece daha rahat uyumasını sağlar. Hastanın bir hobisinin ya da uğraşının olması gün içinde uykusunun gelmesini engeller. Ayrıca egzersiz yaptırılması da günlük enerjinin harcanarak daha rahat uyumasını sağlayacaktır.
 • Tüm bunlara rağmen hasta uyumakta zorlanıyorsa, uyku öncesinde çok fazla fiziksel ve zihinsel uğraş gerektirmeyen bir işle uğraşması uykusunun gelmesini sağlayabilir.
 • Devam eden şikayetlerde doktorunuza başvurmalısınız.