E Vitamini Alzheimer’ı Önlemede Yardımcı Oluyor

Diyetinizin fiziksel sağlığınızı etkilemesi hiç de şaşırtıcı değildir; muhtemelen daha önce binlerce kez duymuşsunuzdur. Ne yediğiniz, kilonuzda tip 2 diyabet, kalp hastalığı, hipertansiyon ve inme gibi sağlık sorunlarınız için önemli bir rol oynar. Peki ya beyniniz? Belleğe ve işlevlere yardımcı olabilecek sağlıklı bir beyni destekleyen bir diyet var mı? Aslında, bunama ve Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı hastalıklara karşı savaşmanıza yardımcı olabilecek bazı yiyecekler vardır.

Alzheimer’ı Önleyen Besinler

Bu noktada, kesin bir şekilde beyin diyetinin olduğunu söylemek zor. Ama yediğiniz şeyin beynin işlevinde bir rol oynadığına inanıyorum. Diyet önermek için bolca kanıt olsa da, beyninizin yaşlandıkça bunlardan faydalanamayacağı konusunda büyük yanlış anlaşılmalar var.

Şimdiye kadar, beyinde faydalı olabilecek ve yaşlanmadan koruyabilecek, muhtemelen Alzheimer hastalığının başlangıcını geciktiren iki gıda grubu var: E vitamini içeren gıdalar ve sağlıklı yağlar içeren gıdalar.

Araştırmalar, E vitamininin Alzheimer’lı kişilerde fonksiyonel gerilemeyi geciktirebileceğini ve muhtemelen teşhis edilmemiş kişilerdeki herhangi bir düşüşü önleyebildiğini göstermiştir. Vitaminlerin, günlük aktivitelerle uğraşan insanların, yemek hazırlamak veya anahtarlarını bulmak gibi durumlarını iyileştirdiği görülmüştür.

E Vitamini Bulunan Yiyecekler

Lahana, İsviçre pazısı, ıspanak ve kuşkonmaz gibi koyu yapraklı yeşillikler, E vitamini için iyi kaynaklardır ve bazıları da beyni hasara karşı korumaya yardımcı olabilecek folat içerir. Kepekli tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar da beyninizdeki nöronların korunmasına yardımcı olabilecek yeterli miktarda E vitamini içerir. Karmaşık karbonhidratlar da gelişmiş bellek performansını iyileştirebilmektedir.