Genç Yaşta Unutkanlık Hastalığı

Genç yaşta unutkanlık hastalığı son yıllarda sık yaşanan bir durum olmaya başladı. Telefon numarası, isim ya da farklı bilgiler unutulabiliyor. Bunun yanında gözlük gözdeyken bile aranabiliyor, cep telefonu konuşması sırasında cep telefonu aranabiliyor. Beynimizde bilgi işleme aşamasında fizyolojik olarak normal kabul edilen unutma işleri, bazı durumlarda bazı hastalıkların erken belirtisi olarak karşımıza çıkabilir.

Genç yaşta unutkanlık hastalığı bir yakınma ve belirtidir. Ama her unutkanlığı hastalık belirtisi olarak değerlendirmemek gerekir. Bu durumda ilk yapmanız gereken ise hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı ortaya çıkarmaktır.  Eğer bir hastalıktan kaynaklanıyorsa da hangi tür hastalıktan dolayı kaynaklandığına bağlı olarak tedavi planlaması yapılır.

Genç yaşta unutkanlık hastalığı
Genç yaşta unutkanlık hastalığı

Unutkanlığa Sebep Olan Hastalıklar

  • Alzheimer
  •  Damar tıkanmaları
  •  Tiroit bozuklukları B12 vitamini, folik asit gibi bazı vitaminlerin veya maddelerin eksiklikleri
  •  Kalp hastalığı
  •  Karaciğer hastalığı
  •  Böbrek hastalığı
  •  Parkinson hastalığı gibi santral sistemi hastalıkları
  •  Genetik veya santral sinir sisteminin yıkımına yol açan bazı nadir hastalıklar.

Genç Yaşta Unutkanlık Hastalığı Stres Tarafından Tetikleniyor

Çalışma ya da yaşam koşullarına bağlı olarak ya da hastalık belirtisi olarak genç yaşta unutkanlık hastalığı sosyal yaşamı ve iş yaşamını olumsuz etkiler. Unutkanlık telefon, bilgisayar gibi elektronik cihazların kullanımıyla artmıştır. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da yoğun ve stresli ortamda çalışan ve psikolojik sorunların olan kişilerde stres unutkanlığı tetikleyen bir sorundur.

Erken Teşhis Önemli Bir Durumdur

Unutkanlığı her ne kadar önemsemeseniz de doktora başvurmaktan kaçsanız da bazı günlük eylemleri yaparken zorlanıyorsanız, sık ve rutin işleri yaparken güçlük çekiyorsanız, yakın kişilerin adlarını ve kim olduklarını hatırlamıyorsanız, iş yerinde önce kolayca yaptığınız işleri artık yapamıyorsanız bu durumlarda genç yaşta unutkanlık hastalığı başınıza gelmiş olabilir. Bu sebeple mutlaka tıbbi bir değerlendirmeye girmeniz gerekir. Unutkanlığın belirtisi olan bazı hastalıklar tedavi edilerek bu durum önlenebilir. Tek yapmanız gereken şüphelendiğiniz an başvurduğunuzda tanı doğru şekilde konursa kalıcı  oluşmadan tedaviye başlanır. Bu durumda da nörolojik olarak sıkıntı yaşayan kişiler doktora başvurarak ortaya çıkacak olası sorunları ortadan kaldırabilir. Unutmayın erken müdahale bu erken yaşta unutkanlık hastalığı için de çözüm olabilir.