Hindistan Cevizi Yağı Alzheimer’ı Önleyebilir Mi?

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmada, araştırmacılar Alzheimer ve bunama hastalarının hindistan cevizi yağı kullanımından kısa vadeli olumlu faydalar elde ettiklerini keşfettiler. Araştırmalar, yazar ve hindistan cevizi yağı aktivisti Dr. Mary Newport tarafından sunulan bir teoriyi desteklemektedir.

Bazı Besinler Alzheimer’ı Önleyebiliyor

Newport, vücutta bulunan yağların parçalanmasının bir ürünü olan ketonların bilişsel sağlıkta önemli bir rol oynadığını iddia ediyor. Keton düzeylerini arttırarak bilişsel işlevlerimizi geliştirebiliriz. (Keton bileşenleri hindistan cevizi yağında bulunabilir.)

Buna şu şekilde bir bakalım: Bir kişi Alzheimer olduğunda, beyin enerji üretmek için kan şekerini etkili bir şekilde kullanamaz. Bu, beyin hücrelerini ve strese dayanma yeteneğini zayıflatır ve beynin hızla bozulmasına ve yaşlanmasına neden olur.

Kanda glikoz seviyeleri düştüğünde, beyin işlemek için başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duyar ve bunlar ketonlardır. Vücudun enerji için yağ yakması veya vücudunuzun enerji için şeker kullanmasına yardımcı olacak yeterli insülin olmadığı zaman, karaciğerde keton üretilir. Temel olarak, kanda glikoz seviyeleri azaldıkça keton üretimi artar! Bu durumda, beyin glikoz veya ketonlara dayanabilir.

Çalışmalar, ketonların Alzheimer hastalarının beyinleri için iyi bir yakıt olarak göründüğünü ve hindistan cevizi yağını tüketerek keton üretiminin teşvik edebileceğini göstermektedir. Newport’un vaka çalışması, günlük yaklaşık iki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı vücudunuzu, birincil keton gövdesi kaynağı olan 20 gram orta zincirli trigliserit (MCT) ile destekleyebileceğini düşündürmektedir. Bu miktarların Alzheimer gibi dejeneratif nörolojik durumların önlenmesine yardımcı olabilir.